×
banner
banner
banner
banner
Artık fındığın avantajları da konuşulmalı

Artık fındığın avantajları da konuşulmalı

Giriş Tarihi: 05/09/2013
11:46
Artık fındığın avantajları da konuşulmalı
Fındığın siyasete alet edildiğini iddia eden Dünya yazarı Murat Gürsoy, Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan ürüne iyi tarafından bakılmasını öneriyor.

Fındıkla ilgili gerçekleri konuşmak, kitabın ortasından konuşmak, dik durmak zordur. Bunun nedeni ülkemizde fındığın yıllarca siyasete alet edilmiş olmasıdır. Evet fındık sektörü siyaset tarafından hep suistimal edilmiştir. Hem ülke ekonomisine hem Doğu Karadeniz Bölgesi'ne büyük katkıları olan fındığın avantajları anlatılacakken hep problemli bir ürün gibi gösterilmiştir. Fındıkta ülke ve dünya gerçekleri yıllarca görmezden gelinmiştir.

Sektörüne yönelik haksızlıklar sürüyor. 2009 yılında hükümet fındıkta serbest piyasa ekonomisini başlattı. Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) artık fındık almayacağı, Fiskobirlik'in kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini açıklandı.Üreticiye alan bazlı destek primi ödeneceği belirtildi. Fındıkta

4 yıldır rekolte fazla olmadığından üreticinin eline son 4 yıl boyunca alan bazlı destekle beraber ortalama 6,5 TL fındık parası geçti. Geldik 2013 yılına. Fındık pazara indi ve 5.8 TL ile 6 TL'den işlem görüyor. Alan bazlı destekle bugünkü şartlarda üreticimizin eline 7,5 TL para geçiyor. Fındık fiyatları ilerleyen dönemde 6,5 TL olduğunda bu rakam 8 TL'yi bulacak.

Hal böyleyken fındığı serbest piyasa ekonomisine bırakan iradenin, bölge milletvekillerinin işlerin hala yolunda değilmiş gibi gösterilmesine sessiz kalmalarını anlayamıyoruz. 'Fındık arz ve talebe göre para edecek, TMO fındık almayacak' dedikten sonra serbest piyasa fiyatlarının arz ve talep haricinde nasıl artmasını bekliyorlar ? Neden fındık ihracatcısını eleştiriyorlar anlamak mümkün değil. Fındık fiyatlarının daha fazla artmasını istiyor, toplamda 8 TL fiyatı düşük buluyorsanız TMO veya Fibkobirlik'e görev verir , hazineden de piyasaya para aktarırsınız olur biter.. TMO depolarına aldırırsanız 150 bin ton fındığı, o zaman fiyatı 10 TL olur. Ancak hem fındığı serbest piyasa ekonomisine bırakıp sonra da serbest piyasaya müdahale beklemek çok tutarsız bir tablo ortaya çıkarıyor.O zaman serbest piyasaya göre oluşan altın fiyatlarına, domates ve soğan fiyatlarına da müdahale etmek gerekir.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, 'gelin fındığın avantajlarını konuşalım, fındığı sorunlu göstermekten vazgeçin' çağrısı yaptı. Biz dün de söyledik bugün de: Fındık fiyatları düştüğünde sorumlu ararlar ama fiyatlar yükseldiğinde bir yerlere teşekkür edildiğini görmedik.

Fındıkta artık fiyat açıklama dönemi bitmiştir. 2009 yılından bugüne 4 yıldır fındıkta serbest piyasa ekonomisi geçerli. Bu gerçekler unutulmamalı. Dilerim artık hala TMO hala sektördeymiş gibi açıklamalar yapılmaz da bundan sonra fındığın avantajlarını da konuşmaya fırsat buluruz.

Murat Gürsoy - dunya.com

banner
banner
banner
banner
DİĞER GURME HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.