Akpınar'dan tabela tepkisi: "Girne Belediyesi'nin yanlış kararına karşı çıkıyorum"

loading
26 Eylül, Cumartesi
£

9.77

8.92

$

7.66

Akpınar'dan tabela tepkisi: "Girne Belediyesi'nin yanlış kararına karşı çıkıyorum"

Akpınar'dan tabela tepkisi: "Girne Belediyesi'nin yanlış kararına karşı çıkıyorum"

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, üniversite caddesinin girişinde tabela kirliliği olduğunu belirterek, "Dünyanın hiç bir yerinde örneği bulunmayan bir uygulamayı Girne Belediyesi'nin hayata geçirmesine hayretle tanıklık ediyoruz" dedi.

A- A A+

? Girne Postası – Sosyal Medya

Girne Belediyesi'nin farklı işletmelere ait tabelalara izin vermesi kınadığını söyleyen Akpınar, "Girne Belediyesi'nin yanlış kararına karşı çıkıyorum, destek bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Akpınar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu sözlerle tepki gösterdi:

"Kıbrıs kamuoyu ile sosyal alanımda paylaşma konusunu epeyce düşündüm. Ancak kesinlikle doğru olmadığını düşündüğüm bir durumu bilginize getiriyorum. Resimlerden de göreceğiniz gibi, 1998 Yılından itibaren Sonrasında Üniversite Caddesi adı verilen caddenin girişinde önceki yerel yönetimlerin onayı ile üniversitemizin tabelası bulunmaktadır. Dünyanın hiç bir yerinde örneği bulunmayan bir uygulamayı Girne Belediyemizin hayata geçirmiş olduğunu hayretlerle tanıklık ediyoruz. Kendi kentine, şehrine, şehrine mal olmuş bir Yüksek Öğretim kurumuna ve dolayısı ile Halkımıza karşı nasıl böylesi akıl almaz bir yanlışlığı yapabiliyor.

Belediye Başkanımız Sn. Nidai Güngördü, katıldığı törenlerimizde övgü dolu sözlerle dile getirdiği Girne Amerikan Üniversitesi'ne ve Halkına nasıl böylesi bir yanlışın yapılmasına seyirci kalmıştır? Girne Belediyemizin seçilmiş değerli üyeleri nasıl böylesi bir sürece sessiz kalabiliyor?
Değer anlayışınız bu mu diye sormak istiyorum. O tabelanın oraya takılmasını isteyen işletme sahipleri de Girne'mizin değerli esnaflarından, nasıl onlar da bir Üniversitenin itibar ve saygı algısına zarar verecek bir isteği Girne Belediyesi'nden talep edebilmişlerdir?

İlk önce saygı ve o anlayışla sahip olduğumuz değerlere sahip çıkmamız gerekirken, bir bireyin, bir işletmenin hadsiz talebini kınayamıyor olsam da, Girne Belediyemizin akıl almaz kararını kınıyorum. Verdiği izin sebebiyle Belediye Başkanımızı kınıyorum. Bu izne sessiz kalan Belediye Meclis Üyelerimizi Kınıyorum. Siz yarın Cami sınırlarına da bu tabelaları diktirirsiniz ki şu anda eğitim ve cami çevrelerine bu tabelaların konmasına izin veriyorsunuz!

Benzeri tabela kirliliğini yine Üniversite Caddesi üzerinde olan caminin de karşısına taktırmış, izin vermiş durumdasınız. Onların da resimlerini yayınlayacağım. Doğru yapmıyorsunuz. 35 . Kuruluş Yıl Programımız kapsamında onlarca Uluslararası Bilim ve Siyaset insanlarını ağırlayacağımız bu günlerde Yerel Yönetimimizin Akıl Tutulması olarak ortaya koyduğu yanlış kararının düzeltilmesi için tüm halkımızdan, değerli basınımızdan, esnafımızdan, Eğitim Bakanlığımız başta olmak üzere, YÖDAK ve Hükümetimizden, Milletvekillerimizden, Cumhurbaşkanımızdan yardım ve destek istiyorum.

Girne Amerikan Üniversitesi, Kardeş Üniversitemiz Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Okullar Grubumuzu, Kıbrıs Üniversiteler Birliği, KKTC'nin saygın yüksek öğretim kurumlarından yardım istiyorum. Bilim insanlarımız, değerli öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, KKTC'nin bilim uygarlığı sessiz kalmayın lütfen. Aslında bu küçük bir adım gibi görünen üniversitenin adının anılması şekli ve itibarsızlaştırma hareketi 2013 yılından beri sürdürülen bilinçle ve bilinçsizlik beyan edilerek yapılan hareketlerin bir parçasıdır. Kamuoyumuzun dikkatine getiriyor, süreci ısrarlı bir şekilde takip edeceğimi bilginize getiriyorum…

İşletme sahibi şahsımı arayarak, tabela için izin istediklerini belediyenin de üniversitemizin tabelası yanında yer gösterdiğini ve oraya takıldığının bilgisini verdi. Hatta Facebook üzerinden sosyal paylaşım yapmak yerine kendilerini aramış olsam kaldırabileceklerini de dile getirdiler. Temennim tabi ki kaldırmaları ve belediyenin yeni bir yer göstermesidir. Diğer bir konuda sitem ise biz de dostlarımıza üniversite için karşı yorum mu yapmasını sağlayalım yaklaşımına da hodri meydan diyorum. Ben kamuoyumuzun vicdanına ve belediyemizin yanlış kararına karşı çıkıyorum. Eğitim ve ibadet alanlarımızı çevrelerini emniyete almaları gerektiğini söylüyorum."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri