Girne Belediyesi'nden sıkı denetim

loading
3 Haziran, Çarşamba
£

8.42

7.49

$

6.71

Girne Belediyesi’nden sıkı denetim

Girne Belediyesi’nden sıkı denetim

Bakanlar Kurulunun aldığı kararlar çerçevesinde gıda satışlarının devam ettiği; market, kasap ve fırınlara yönelik alınması gereken tedbirleri yerinde kontrol etmek amacıyla Girne Belediyesi bölgede yer alan işletmeleri sürekli bir program dahilinde denetliyor.

Girne Belediyesi’nden sıkı denetim
banner
A- A A+

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Salgınının Girne kent sınırları içerisinde kontrolü amacıyla Girne Belediye ekipleri çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

MARKETLER, KASAPLAR VE FIRINLAR MERCEK ALTINDA

Girne Belediyesi'nden verilen bilgide; geçtiğimiz hafta içerisinde, Covid-19 ile ilgili hijyen önlemleri yetersiz bulunan toplam dört süpermarket işletmesinin kapatılarak mühürlendiği belirtildi. 24 saat boyunca kapalı kalan işletmelerin,  gerekli önlemleri yerine getirdiğinden yeniden faaliyetlerine izin verildiği kaydedildi.

Toplum sağlığının korunması amacıyla yapılan denetimlerde, gıda güvenliği ile ilgili kriterlerin yanında Covid-19 salgının önlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulunun alınması gerekli gördüğü tedbirlere uyulup uyulmadığı da denetleniyor.

 Market içerisinde aşırı kalabalıklaşmanın önlenmesi, vatandaşların 2 metre mesafe sınırının sağlanması, markette görevli personelin eldiven ve maske kullanımı yanında; girişlerde eldiven ve el dezenfektanı sağlanması yasal olarak zorunlu tedbirler arasında…

Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

"Yaşamın vazgeçilmezi olan gıdalarımızın güvenilir olması; geçirmekte olduğumuz şu zor günlerde hayati bir önem taşıyor. Covid-19 salgınına karşı korunmak adına güçlü bir metabolizmaya ihtiyaç duyduğumuz için gıdanın sağlıklı olmasını tercih ettiğimiz kadar güvenilirliğini de bir o kadar sorgulamamız gerekiyor. Covid-19, gıdalardan kaynaklı olarak bulaşan bir virüs değil.

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un solunum ya da temas yolu ile bulaştığına işaret ediyor; bu nedenle de gıdaların üretim ve satışı aşamasında bulunan personelin kişisel hijyeni tam sağlanamadığı takdirde temastan kaynaklı bulaşı ile ilgili ciddi riskler doğabiliyor.

Çok net görülüyor ki; hepimiz keskin kurallar içerisinde hareket etmek zorundayız. Bu kritik süreçte Bakanlar Kurulumuzun alınmasını gerekli gördüğü önlemlerin yetersiz kaldığı gıda üretim ve satış noktalarında işletmelerin faaliyetini Belediye olarak durdurmak noktasındayız.

Tüm Dünya ile aynı anda etkilerini yaşadığımız bu pandeminin doğru yönetilebilmesi için uygulamaların bütünlüklü sağlanması gerekmektedir. Toplum bireylerimize de düşen, gıda tedariklerinde kendi kişisel korunma önlemleri yanında gıdaları da dikkatle koruması gerektiğidir.

Marketlerden alınan gıdaların ambalajları dezenfekte edilecekse çok dikkatli yapılması sağlanmalıdır; çünkü ambalaj üzerinde kalacak dezenfektan kimyasalının gıdaya bulaşması da başka sağlık riskleri de yaratabilecektir. Satın alınan gıdalar; pişirme işleminden geçirilirse olası virüs bulaşısı zaten yokedilmiş olacaktır. Gıda hazırlamadan veya tüketmeden önce el hijyenimize çok büyük bir özen göstermeliyiz.

Ellerin su ve sabunla mutlaka 20 saniye boyunca yıkanmasına dikkat etmeliyiz. Ev mutfaklarının genel hijyeni kadar yemek yenilecek olan alanın da hijyenine önem verilmelidir. Pişirme işlemi yapılmayan sebze meyve gibi gıda ürünleri, tüketilmeden önce bol suda iyice yıkanmalıdır. Belediyemiz tarafından sağlanan şebeke sularına düzenli olarak klorlama yoluyla dezenfeksiyon uygulandığından güvenlidir ve virüs riski taşımamaktadır.”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün açıklaması ise şöyle:

“Toplum olarak evlere kapanılan bu kritik karantina süreciyle birlikte, hayatın devamlılığını sağlamak adına çalışmak durumunda olan tüm işletmelerin; Bakanlar Kurulunun açıkladığı kararlar doğrultusunda hizmet vermesi yaşamsal önem arzetmektedir. Bunun kontrolü ve takibi için de seferber olan Belediye ekiplerimizin rutin kontrolleri devam edecek; değerli halkımızın içi rahat olsun, uygunsuzlukların tespiti durumunda da gerekli yaptırımlar uygulanacaktır. Bu noktada tüm toplumumuzu duyarlılıkla kurallara uymaya davet eder, hassasiyetle kendi önlemlerini alan örnek işletmelere de yürekten teşekkür ederim.”

 

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri