Devrimci Genel-İş Sendikası'ndan Girne Belediyesi'nde uyarı grevi!

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.81

$

6.87

Devrimci Genel-İş Sendikası'ndan Girne Belediyesi'nde uyarı grevi!

Devrimci Genel-İş Sendikası'ndan Girne Belediyesi'nde uyarı grevi!

Devrimci Genel-İş Sendikası, Girne Belediyesi’nde 2 saatlik uyarı grevi kararı aldı.

Devrimci Genel-İş Sendikası'ndan Girne Belediyesi'nde uyarı grevi!
A- A A+

Devrimci Genel - İş Sendikası, bugün 1976’dan beri örgütlü olduğu Girne Belediyes’inde 2 saatlik uyarı grevi kararı aldı.

Devrimci Genel - İş Sendikası Başkanı Ömer Naşit yaptığı basın açıklamasında, ülkemizde 2000’li yılların başından itibaren taşeron sisteminin özellikle belediyelerde var olmaya başladığını; emeğin örgütlü yapısını zayıflatmak ve aynı zamanda da daha ucuz iş gücü yaratmak anlamında kullanılan taşeron sisteminin belediyelerde çok geniş bir alana yayılmış durumda olduğunu kaydetti.

Belediye Personel Yasasının 6.Maddesi’ne işaret eden Naşit, “6. Maddeye göre ‘belediye hizmetleri, sürekli personel, sözleşmeli personel ve işçiler eliyle yürütülür.’ Demektedir. Bugün geldiğimiz noktada taşeron sistemi altında çalıştırılan emekçiler belediyelerin birçok asıl görevinde yer almaktadırlar” dedi.

Girne Belediyesi’nin, belediyeler de yaşanılan bu sorunların en önemli örneğini haline geldiğini ifade eden Naşit, “İlk olarak, Sn. Sümer Aygın döneminde başlayan taşeron sistemi bugün geldiğimiz noktada daimi kadroda çalışan sayısını geçmiş ve birçok belediye hizmetlerinde kullanılmaktadır. BEL-PAZ şirketi olarak anılan ve yüzde 90 hissesi Girne Belediyesi’ne ait olan şirket bize göre emeği bölüp parçalayan taşeron sisteminden başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Devrimci Genel-İş olarak taleplerini bildiren Naşit, “Bugün yasalarımız gereği Girne Belediyesinde kadro sayımız 303 adettir. Bu kadro sayısına ulaşılana dek BEL-PAZ şirketinde çalışanların kadroya aktarılması ve geriye kalan çalışanların ise Toplu İş Sözleşmesi kapsamına alınmasıdır.

Bir diğer önemli nokta ise, içinden geçtiğimiz salgın hastalık süresince Belediyelere yapılan uygulamadır. Belediye devlet katkılarından yapılan yüzde 25’lik kesinti tüm belediyeleri ekonomik ve mali anlamda etkilemiştir. Buna rağmen Belediyelerde çalışan tüm insanlarımız hayatlarını tehlikeye atarak ilk günden itibaren çalışmaya devam etmişlerdir. Hayatlarını ortaya koyan Belediye Emekçilerinin alın terinin hesabını yapan UBP-HP hükümetinin biran önce Belediye Devlet Katkılarından yapılan kesintileri geri ödemeye davet ediyoruz” dedi.

Bugün Girne Belediyesi özelinde üyelerinin tümünün maaşlarının yüzde 25 kesintiye uğradığını aktaran Naşit, “1 Mayıs ve Bayramlık ödeneğini alamamış ve Kasım 2019 dan ek mesai ödeneği alacakları durmaktadır. Yukarı dada bahsettiğimiz gibi içinden geçtiğimiz süreçte Belediyelerin düşürüldüğü mali durumun bilincindeyiz, ancak Devrimci Genel-İş ve DEV-İŞ için çok tarihi ve önemli bir yere sahip olan Girne Belediyesinde bugünkü uyarı grevi ile taşeronlaşma sistemi ve mali sorunların yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulunduğumuzu kamuoyuna duyururuz” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GİRNE Haberleri