GİRNE
okuma süresi: 4 dak.

“Değer Yaratan Kadın Girişimciler” zirvesi yapıldı

“Değer Yaratan Kadın Girişimciler” zirvesi yapıldı

Girne Belediyesi’nin ve GİKAD'ın katkıları ile “Kız Kardeşim Projesi” iş birliği çerçevesinde “Değer Yaratan Kadın Girişimciler” zirvesi düzenlendi.

Yayın Tarihi: 20/10/22 16:13
okuma süresi: 4 dak.
“Değer Yaratan Kadın Girişimciler” zirvesi yapıldı
A- A A+

Girne Belediyesi’nin ve Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği'nin katkıları ile (GİKAD) “Kız Kardeşim Projesi” iş birliği çerçevesinde “Değer Yaratan Kadın Girişimciler” zirvesi , Girne Bandabuliya’da düzenlenen etkinliğin açılışında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, GİKAD Başkanı İçim Kavuklu, Girne Belediyesi’ni temsilen Naile Soyel, Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Süru Kır birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından plaket töreni yapıldı ve ardından panele geçildi.

KAVUKLU

GİKAD Başkanı İçim Kavuklu konuşmasında, “Kız Kardeşim Projesi”yle tanıştıktan sonra derneğin yollarında değişiklik olduğunu kaydetti.

Kız kardeşlerin yardımlaştığını ve paylaştığını dile getiren Kavuklu, “Kız kardeş olmak için kan bağı değil can bağı olmak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Zirvenin Girne Bandabuliya’da yapılamasının anlamına işaret eden Kavuklu, “Bu mekan Osmanlı zamanında açık pazarmış. İngiliz İdaresi döneminde kapalı pazara dönüştü. Bu mekanın üreten kadınlarımıza ulaşabilmesi için çok çaba sarf ettik.” şeklinde konuştu.

Bandabuliya’nın tarihçesinin önemine dikkat çeken Kavuklu, bu mekanın bundan sonra kapanmaması için gereken her şeyin yapılması gerektiğini söyledi ve siyasilerden destek istedi.

Kadınları güçlendirmek için projeler yaptıklarını dile getiren Kavuklu, kadınların ürettikleri tüm ürünleri, otellere ulaştırdıklarını ve ayrıca fuarlarda alıcıyla buluşturarak ülke tanıtıma katkı yaptıklarını kaydetti.

Kurdukları kooperatiflerle yetenekli kadınları eğittiklerini ve aldıkları siparişlerle topluma kazandırdıklarını kaydeden Kavuklu, projelerini anlatarak, kadınlara istihdam yaratmak ve girişimcilik ekosistem içerisinde bulunarak ülkenin gelişimine katkı koyacaklarını belirtti.

 SOYEL 

Girne Belediyesi adına konuşma yapan Naile Soyel de, zirvenin Girne Belediyesi ev sahipliğinde yapılmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Girne Belediye Başkanı’nın yurt dışında olmasından dolayı zirveye katılamadığını dile getiren Soyel, Girne Belediye Başkanı’nın yapılan projeleri desteklediğini ve zirvenin başarılı geçmesini dilediğini kaydetti.

KIR

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Süru Kır, Bakanlık olarak kadınların yanında yol arkadaşlığı yapmakta olduklarını kaydetti.

Hayatın her aşamasında her yere dokunan, her yerde olan kişilerin kadın olduğunu dile getiren Kır, izlenen politikalarla kadınlara desteklerinin sürdüğünü belirtti.

Kır, kadın kooperatif desteklediklerini kaydederek projelerini anlattı. Kır, yeniliklerin aktarılması için el birliğiyle çalıştıklarını ve “Sen yeter ki üret” ana sloganıyla hareket ettiklerini söyledi.

TAÇOY

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy da, GİKAD’ın çalışmalarını bildiğini ve takdir ettiğini kaydetti.

Kadını daha ileriye çıkarmak için projeler üretmenin sosyal devletin görevi olduğuna dikkat çeken Taçoy, bazı teşvikleri sosyal yatırımlar açısından sunmaya çalıştıklarını belirtti.

Kadın dendiği zaman cesaret gördüklerine dikkat çeken Taçoy, birçok projelerinin olduğunu söyledi ve kadınlara gereken desteği sağlayacaklarını vurguladı.

“Kadına şiddetti” önlemenin üzerinde durduklarını kaydeden Taçoy, yaptıkları protokollerle çalışmaya devam edeceklerini, kız kardeşlerin yanında da erkek kardeş olarak durmaya devam edeceklerini söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör