GİRNE
okuma süresi: 8 dak.

Nidai Güngördü: Biz Girne'yi nefes alacak bir hale getireceğiz

Nidai Güngördü: Biz Girne'yi nefes alacak bir hale getireceğiz

Girne Belediye Başkanı ve bağımsız aday Nidai Güngördü, “Biz Girne’yi nefes alacak bir hale getireceğiz. Sloganımız, ‘Girne nefes alacak’…" ifadelerini kullanarak, "Ben gerçekçi projeleri anlatırım, hayali projelerle işim yoktur" dedi.

Yayın Tarihi: 22/11/22 19:21
okuma süresi: 8 dak.
Nidai Güngördü: Biz Girne'yi nefes alacak bir hale getireceğiz

Girne Belediye Başkanı ve bağımsız aday Nidai Güngördü, BRT ekranlarında yayınlanan ve Pembe Paşaoğluları’nın hazırlayıp sunduğu ‘17. Saat’ adlı programa katıldı.

Seçim çalışmalarının çok iyi gittiğine dikkat çeken Nidai Güngördü, “Belediyedeki günlük işlerimizi yürütüyoruz, kalan zamanda ise seçim çalışmalarını sürdürüyoruz” ifadelerini kullanarak, resmi seçim sürecinin 5 Aralık’ta başlayacağına işaret etti.  

Güngördü, 8 buçuk yıldır belediye başkanlığı yaptığını dile getirerek, Koronavirüs sürecine dikkat çekti, şöyle devam etti:

“Sanki Koronavirüs süreci hiç yaşanmamış gibi sanki 8 buçuk yıl belediyenin kasası dolup taşmış gibi bir propaganda yürütülüyor. Seçim sürecinde tabii ki eleştiriler olacak… Ancak, hayali vaatlerde bulunmadan Girne’nin sorunlarını masaya yatırmalıyız.”

Kendisine yönelik yapılan eleştirilere de işaret eden Güngördü, “Adaylardan biri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. Meclis’te bulunduğu süre boyunca Girne’nin sorunlarını kaç kere masaya yatırdı? Girne’deki ‘çirkin’ binalardan bahsediyorlar, kim sebep oldu?” diye sordu.

“İMAR PLANI KONUSUNDA HALKA AÇIK 7 TOPLANTI YAPTIK”

“Sadece Lefkoşa’da imar planı varken biz Girne-Çatalköy İmar Planı’nı yaptık” ifadelerini kullanan Güngördü, 10 katlı binalara son verdiklerine ve köylerin yapılarının bozulmadan hareket edildiğini dile getirdi.

Güngördü, “20 yıl için bu kente ve Çatalköy’e yeni otel, yeni gazino ve yeni bir üniversite kampüsü gelmeyecek. Bütün amacımız şehirdeki insan yoğunluğunu kontrol altına almak, trafiğe çözüm bulmak ve insan yoğunluğunu azaltarak hizmeti kaliteli hale getirmektir” diye konuştu, şöyle devam etti:

“Biz, imar planı konusunda halka açık 7 toplantı yaptık. En son Girne’de 300 kişinin katılımı ile bu konuya son noktayı koyduk.”

Güngördü, “Ben insanların hafızalarına güveniyorum. İnsanlar, hangi tarihte neyin olduğunu çok iyi anlayacaktır diye düşünüyorum. Biz 8 yılda yapabileceğimizi yaptık” dedi.

“DOĞU ÇEVRE YOLU, 2023’TE MUTLAKA HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Girne’de trafiğin büyük bir sorun olduğuna işaret eden Güngördü, “Batıda bir çevre yolu var şu anda inşaatı devam ediyor. Fakat, Girne’nin doğusunda devlet ve hükümetlerin hiçbiri yeni bir yol yapmak için adım atmadı. 1990’lı yıllarda haritalarda işlenmiş olmasına rağmen, Doğu Çevre Yolu’nun güzergahı haritalarda belirlenmiş olmasına rağmen gündeme gelmedi. Dağyolu dediğimiz yolda da çalışmalar başladı daha sonra ara verildi” ifadelerini kullandı.

“Bizim belediye olarak doğudaki trafik sorununu çözmemiz mümkün değil” diyen Güngördü, 2023’te Doğu Çevre Yolu’nun mutlaka hayata geçirilmesinin gerektiğini vurguladı, takipçisi olacaklarını söyledi.

“DOĞU ÇEVRE YOLU VE NÜFUS SAYIMI ÇOK ÖNEMLİ”

Güngördü, seçimden sonra iki önemli konu olduğuna işaret ederek, “Birincisi Doğu Çevre Yolu ve ikincisi nüfus sayımı… Girne kentinin nüfusunun mutlaka güncellenmesi gerekiyor. Aktif 30 bin su sayacı var. Dolayısıyla 90 bin kişi fiilen şehirde var, 25 bin kayıtlı öğrencimiz var. Şehirde, her gün yaklaşık 100 bin kişi var. Nüfus artık 33 bin değil...” dedi.

“33 bin kişiye göre katkı alacaksınız, 100 bin kişiye hizmet vereceksiniz” ifadelerini kullanan Güngördü, mutlaka takipçisi olacaklarını belirtti, “Hükümette kim isterse olsun çok ciddi eylem planlarımız olacak” diye konuştu.

“TAHSİLAT ORANI GEÇMİŞE GÖRE ÇOK İYİ BİR NOKTADA”

Güngördü, “KKTC’nin genelinde şebekelerimizin durumu bellidir. Önemli olan bunların oranıdır. Yüzde 15 kabul edilebilir bir su kaybı ise bunun daha fazla ya da daha az olduğunu kim tespit etti? Tüm veriler bizim elimizdedir. Nasıl olur, bir aday su kaybı yüzde 50-60’tır der? Bu tamamen ajitasyona yöneliktir, halkı galeyana getirmeye yöneliktir kesinlikle böyle bir şey yoktur” diye konutu.

“Ekipler canla başla çalışmaktadır. Başkan eleştirilecek diye oradaki insanlara da haksızlık yapılıyor” diyen Güngördü, tahsilat oranının geçmişe göre çok iyi bir noktaya geldiğini ve öngörülerinin üzerinde tahsilat yapıldığını söyledi.

“BELEDİYE BÜTÇESİNDE BİR ZAFİYET OLDUĞUNU KABUL ETMİYORUM”

Nidai Güngördü, “Girne Belediyesi’nin bütçesinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Biz, bu 8 buçuk yıllık dönem içerisinde herhangi bir zafiyet yaşamadık. Bütçemizde bir denklik var ve öngörülerimizin gerçekleştiği bir bütçe var” dedi.

Güngördü, bütçe verilerini de paylaşarak, “Öngörülen 186 milyon iken 194 milyon gerçekleşme oldu. Hiç kimse bütçemizde öngörülen miktarın altında para topladığımız söyleyemez” ifadelerini kullandı.

Güngördü, şöyle devam etti:

“Bizden önceki borçları ödüyoruz…  Bu eleştirileri yapanlar bizden önceki bütçeleri de incelesin. Vergi Dairesi’ne 30 milyon borç bulduk, yapılandırdık, ödüyoruz. Personelden kesildiği halde yatırılmayan miktardan bahsediyorum… Belpaz’a borç vardı, ödedik. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) borç vardı yapılandırdık, ödüyoruz… Bütçemizde de her şey yazıyor. Belediye bütçesinde bir zafiyet olduğunu kabul etmiyorum. Personel ödemelerinde de hiçbir gerileme olmadı, herkesin sosyal hakları ödenmiştir.

Girne Belediyesi’nin hiçbir özel bankaya veya devlet kurumuna borcu yoktur. Bilançolarımızı Belediye Meclis Üyelerimizle paylaşıyoruz. Şeffaf bir belediyeyiz, belediyemizi halkımıza kapatmadık.”

“YAKLAŞIK 300 KİŞİ EKSİK ÇALIŞIYORUZ AMA KALİTEMİZDEN TAVİZ VERMEDİK”

Belediye kadrolarına alacakları personel sayısının yasaya göre belirlendiğini aktaran Güngördü, “Güncellenmemiş nüfus, belediyenin çalıştırabileceği insan sayısını da sınırlandırıyor. Bu kentin nüfusu 75 bin olsa, mevcut sayının iki mislini çalıştırırız. Kentin nüfusu sadece bütçemizi değil, çalıştıracağımız personelin sayısını da etkiliyor ama biz kalitemizden hiç taviz vermedik. Yaklaşık 300 kişi eksik çalıştırıyoruz” dedi.

Güngördü, pandemiden önce düzenlenen kent kurultaylarına işaret ederek, “Girne’de 2 muhtarlık vardı, 4’e çıkardık. Bu idari olarak çok önemli bir konudur. 1974’ten 2020’e kadar ihmal edilmiş bir konuydu biz ele aldık, yaptık” ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSENİN HAKKI YENMEDİ”

Güngördü, belediye personeli ile hiçbir sorunu olmadığına da dikkat çekerek, hiç kimsenin siyasi görüşünün sorulmadığını ifade etti, “Hiç kimsenin hakkı yenmedi. Benim personel ve sendikayla hiçbir sorunum olmadı, vicdanım çok rahat. Çok uyumlu bir şekilde çalıştık” diye konuştu.

“GİRNE FERİBOT LİMANI GÜNDEME GELMELİ”

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerde bulunan Güngördü, görüşmelerde en çok trafik sorununun gündeme geldiğine dikkat çekti.

“Doğu Çevre Yolu olmadan olmayacak” diyen Güngördü, Girne’de 7 günün 2 gecesinin TIR gecesi olduğunu ifade etti, “Daracık yollardan geçerek, limana ulaşıyorlar. Girne Feribot Limanı gündeme gelmeli” dedi.

“BİZ GİRNE’Yİ NEFES ALACAK BİR HALE GETİRECEĞİZ”

Güngördü, “Biz Girne’yi nefes alacak bir hale getireceğiz. Sloganımız, ‘Girne nefes alacak’… Adayların bazıları hiç Girne’yi tanımıyormuş gibi konuşuyor. Ben gerçekçi projeleri anlatırım, hayali projelerle işim yoktur. Her konuda gerçekleri paylaşmak zorundayız. Biz insanlara gerçekçi ve ayakları yere basan açıklamalarda bulunmak zorundayız. Çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız…” ifadelerini kullandı.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör