GİRNE
okuma süresi: 6 dak.

Murat Şenkul: Girne’ye dair doğru fikirleri olan herkese kapımız açık

Murat Şenkul: Girne’ye dair doğru fikirleri olan herkese kapımız açık

Girne Belediyesi Başkanlığı’na seçilen Murat Şenkul, sorunlar beklemediği için hemen işe başladıklarını ifade ederek, “Girne’ye dair doğru fikirleri olan herkese kapımız açık” diye konuştu.

Yayın Tarihi: 27/12/22 14:00
okuma süresi: 6 dak.
Murat Şenkul: Girne’ye dair doğru fikirleri olan herkese kapımız açık

Girne Belediyesi Başkanlığı’na seçilen Murat Şenkul, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Ulaş Barış ile Gündem’ adlı programa konuk oldu.

Girne’ye hizmet etmek için bir yola çıktıklarını kaydeden Şenkul, “Pazartesi sabah itibari ile organizasyon işlerine start verdik” dedi.

“SORUNLAR BEKLEMEDİĞİ İÇİN HEMEN İŞE BAŞLADIK”

Şenkul, bundan sonraki süreçte Girne Belediyesi Müdürlüğü görevini Hüseyin Küle’nin üstleneceğini dile getirerek, “Sorunlar beklemediği için hemen işe başladık” ifadelerini kullandı.

Yapacağımız işlerin altyapısını iki günde oluşturmaya başladıklarını belirten Şenkul, “Çok kısa vadede borçlanmaya gidebiliriz. Girne Belediyesi’nde enflasyonu hesaba katarak düzenleme yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

Şenkul, seçimi kazanacağını bildiğini fakat bu kadar çekişmeli geçeceğini tahmin etmediğini dile getirerek, “Beklediğimiz oyun 5-6 puan altında aldık” açıklamasında bulundu.

“HER SEÇİM DÖNEMİ BU BELEDİYE ÇOK GERİLDİ...”

Seçimi kaybeden eski Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ile çekildiği fotoğrafı değerlendiren Şenkul, “Her seçim dönemi bu belediye çok gerildi. Bunun hep beraber önüne geçmeliyiz” dedi.

Şenkul, Girne’de yeni bir ‘barış sayfası’ açacaklarını kaydederek, “Girne bir bütün olmak zorundadır. Kutuplaşma Girne’ye zarar verir” ifadelerini kullandı.

Girne sınırları içinde yaşayan herkesi önemsediğini, kentin yaklaşık yarısına yakını Türkiye kökenli olduğunu ifade eden Şenkul, “Girne Belediyesi Meclisi’nde en az 3-4 tane Türkiye kökenli vatandaş olmasını istiyordum” diye konuştu.

“GİRNE’YE DAİR DOĞRU FİKİRLERİ OLAN HERKESE KAPIMIZ AÇIK”

Şenkul, Girne’ye dair doğru fikirleri olan herkese kapısını açık olduğuna vurgu yaparak, “Birlik ve bütünlük olmazsa Girne’yi ayağa kaldıramayız. Bunu sağlamamız lazım” açıklamasında bulundu.

Seçime katılım oranını da değerlendiren Şenkul, Girne sandık listelerinde yüzde 20 oranında Girne’de olmayan insanlar olduğunu belirterek, “Bu oranın seçime katılım oranının düşürdüğünü düşünüyorum” dedi.

Şenkul, bir sonraki seçimi düşünmeden biz Girne’yi ayağa kaldırmaya başladıklarını söyleyerek, “Girne’nin hakkını korumak için başkan oldum” ifadelerini kullandı.

“GİRNE İLÇESİ GİRİŞİNDE YAZAN NÜFUS TABELASINI İNDİRECEĞİM”

Mazbatasını alıp sesmi olarak Girne Belediyesi Başkanı olduğunda Girne ilçesi girişinde yazan nüfus tabelasını indireceklerini ifade eden Şenkul, “Orada yazan ve 33 bin 200 olarak belirlenen rakam asla gerçeği yansıtmıyor ve insanları yanıltıyor” diye konuştu.

Şenkul, merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin iş birliğini önemsediğini kaydederek, “Girne’nin derdi kendi derdimdir. 7/24 Girne Belediye başkanıyım. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Lapta-Alsancak-Çamlıbel Belediyesi Başkanlığı’na seçilen Fırat Ataser ve Çatanlköy-Esentepe Belediyesi Başkanlığı’na seçilen Ceyhun Kırok ile Girne bölgesinin sorunları konusunda önemli iş birlikleri yapacaklarına inandığını dile getiren Şenkul, “3 genç başkan birlikte çok iş yapacağız” dedi.

“TOPLU TAŞIMA KULLANMA ORANINI ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Şenkul, Girne’de her 100 kişiden sadece yüzde 3’ünün bireysel toplu taşıma kullandığına dikkat çekerek, “Toplu taşıma kullanma oranını arttırmak için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Kentin huzurunun kendisinin sorumluluğu olduğunu ifade eden Şenkul, “Tüm sorunlara karşı inisiyatif alarak çözüm üretmek için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

Şenkul, Girne Antik Liman’ın önemine de vurgu yaparak, “Girne Belediyesi’nin yetkisi dışında hayal edemeyiz. Bölge turizmi açısından önemli bir yeri olan Girne Antik Liman ve o bölgede çalışan esnafın sorunları bizi ilgilendirir. Bu duyarlılıkla hareket edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“NE OLURSA OLSUN ŞİDDETİN KARIŞISINDAYIZ”

Dikmen Belediyesi Başkanı Yüksel Çelebi’nin uğrağı silahlı saldırı hakkında değerlendirmelerde bulunan Şenkul, “Ne olursa olsun şiddetin karşısındayız. Bu anlamda polisin, güvenlik görevlilerinin ve mahkemelerin gereğini yapacağını düşünüyorum” dedi.

Şenkul, seçim süresi boyunca belediyenin imkanlarını kullanarak kendileriyle ilgili kara propaganda yapanlar olduğunu belirtti.

Haksızlık yapanların cezasız kalmayacağını dile getiren Şenkul, “Haksızlık yapanlar cezalandırılmazsa haksızlığa uğrayan cezalandırılmış olur” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMET PARTİLERİ SEÇİMLERDE BENCE BAŞARISIZ OLDU”

Şenkul, bu seçimlerde hükümet partilerine yeteri kadar ilgi gösterilmediğini düşündüğünü söyleyerek, “Hükümet partileri seçimlerde bence başarısız oldu. Bu mesajın iyi okunması gerekiyor” diye konuştu.

Belediye sayısı 18’e düşürülürken hükümetin asıl amacının kazanılan belediye sayısı olduğuna dikkat çeken Şenkul, “Vatandaşa doğru hizmet bu noktada önemsenmedi” açıklamasında bulundu.

Şenkul, kendisine verilen verilen destekten ötürü herkese teşekkür ederek, “Girne’de değişikliğe inananlar benim yanımda oldular” dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.