Lokmacı'da eylem: "Pazartesi yeniden geleceğiz!"

loading
7 Temmuz, Salı
£

8.61

7.76

$

6.87

Lokmacı'da eylem: "Pazartesi yeniden geleceğiz!"

Lokmacı'da eylem: "Pazartesi yeniden geleceğiz!"

Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ‘koronavirüs’ gerekçesiyle bazı sınır kapılarının kapatılması, eylemciler tarafından protesto edildi.

Lokmacı'da eylem: "Pazartesi yeniden geleceğiz!"
A- A A+

Kıbrıs Postası - ALPER URAS

Kıbrıs Postası - TÜNAY MERTEKÇİ

13.00 - ORTAK BASIN AÇIKLAMASIYLA EYLEM SONLANDIRILDI

Ortak bir basın açıklaması yapılarak eylem sonlandırıldı.

Ortak açıklamada birleşik bir Kıbrıs’a inandıklarını ifade eden ‘Unite Cyprus Now’ aktivistleri, Rum Yönetimi’nin bu kararının karşısında olduklarını, ‘kavgacı’ tutumlardan uzak kalarak barışçıl yöntemler izlenmesi gerektiğini belirtti.

12.40 - "PAZARTESİ GÜNÜ YENİDEN GELECEĞİZ"

YKP Genel Sekreteri Kanatlı, amaçlarına ulaştıklarını, seslerini duyurduklarını ifade ederek 9 Mart Pazartesi günü yeniden sınırda eylem yapacaklarını duyurdu.

12.20 - LTB BAŞKANI HARMANCI DA EYLEME KATILDI

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmacı da sınırdaki barikata gelerek eylemcilere 'sakin olmaları' konusunda uyarıda bulundu, Rum polisi ile konuştu.

12.05 - KARŞILIKLI "KIBRIS'TA BARIŞ ENGELLENEMEZ" SLOGANLARI

Kıbrıslı Türk eylemciler, Güney'deki eylemcilere Rumca 'Buraya gelin' sloganlarıyla çağrıda bulunuyor.

Kıbrıslı Rum eylemciler de "Kıbrıs'ta barış engellenemez" sloganlarıyla karşılık verdi. Kıbrıslı Türkler de atılan slogana eşlik etti.

11.55 - RUM POLİSİ BİBER GAZI KULLANDI

Eylemciler sınırı geçmek için barikatları zorladı. Yaşanan arbede sırasında Rum polisi biber gazı sıkmaya başladı.

Eylemciler, "Birlik, mücadele, dayanışma!", "Faşizme karşı omuz omuza!" ve "Kıbrıs'ta barış engellenemez!" sloganlarıyla protestolarını sürdürüyor.

11.50 - ERHÜRMAN: “KAPIYI KAPATMAK İÇİN SAĞLAM BİR GEREKÇELERİ OLMALI”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, kapıların kapatılmasının asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Güney Kıbrıs makamlarının böyle bir yetkisinin olduğunu fakat bunu gerçekleştirmek için ‘sağlam bir gerekçeye dayandırması’ gerektiğini ifade eden Erhürman, konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

CANDAN: “BİRLİKTE ADIM ATMAK GEREKİYOR”

CTP Milletvekili Armağan Candan da Lokmacı Sınır Kapısı’nın sembolik öneminin altını çizerek kapıların kapatılmasının hiçbir gerekçeyle açıklanamayacağını savundu.

Sadece Lokmacı  ve Lefkoşa halkı için değil bütün kapatılan kapılar için bu eyleme destek verdiklerini ifade eden Candan, dünyaya söz konusu durumun ‘mantıksızlığını’ duyurmak istediklerini söyledi.

Kıbrıs’ta tek taraflı adımların atılmaması gerektiğini aktaran Candan, Maraş konusunda da bir adım atılması gerekiyorsa, her ne olursa olsun karşılıklı bağlılıkların artması ve barışa hizmet için birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

11.40 - Eyleme birçok siyasetçi de bölgeye gelerek destek verdi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya ve CTP Milletvekili Asım Akansoy da eyleme destek verenler arasında yerini aldı.

DERYA: “HER NE BAHANEYLE OLURSA OLSUN KAPILARIN KAPATILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Kıbrıs Postası muhabirine röportaj veren Derya, eylemde bulunmasının nedenini “Bağımsız, birleşik Kıbrıs isteyen herkesin burada eyleme katkı koyması gerekiyor” ifadeleriyle açıkladı.

Kıbrıs Türk halkının koyduğu tavırla zamanında açılmış olan barikatların her ne bahaneyle olursa olsun kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Derya, kapıların kapatılmasına karşı bir tavır koyulması gerektiğini vurguladı.

Derya, Kıbrıs’ta barış isteyen, bölünmeye karşı olan herkesin bu duruşa destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

11.20 - Eylemciler ‘Korku ve Bölünmeye Karşı’ sloganıyla ‘Unite Cyprus Now’ın çağrısıyla Lokmacı Sınır Kapısı’nda toplandı.

Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak bazı sınır kapılarını ‘Koronavirüs’ gerekçesiyle kapatmasının ardından sınırda gerçekleştirilen ikinci eylemde protestocular, kapıların geçişlere açılmasını istiyor.

9 MART’A KADAR KAPILARIN KAPALI OLMASI KARARI ÇIKMIŞTI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis 5 Mart Perşembe günü Ulusal Konsey’i toplayarak kapalı olan sınır kapılarının 9 Mart Pazartesi gününe kadar kapalı kalması kararını almıştı.

9 Mart Pazartesi günü yetkili kurullar tekrar toplantı yaparak kararın yeniden uzatılıp uzatılmayacağına karar verecek.

Mevcut durumda Lokmacı, Derinya, Aplıç ve Bostancı Sınır Kapıları kapalı, Ledra Palas, Kermiya ve Yeşilırmak Sınır Kapıları da açık olan kapılar...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer LEFKOŞA Haberleri