EĞİTİM
okuma süresi: 2 dak.

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası: Öğrencilerin eğitim öğretim hakkı korunmalı

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası: Öğrencilerin eğitim öğretim hakkı korunmalı

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası, eğitim sendakalarının gerçekleştirdiği eyleme ilişkin açıklama yaparak, okullardaki grev kararına karşı olduklarını açıkladı. Sendikadan yapılan açıklamada, öğrencilerin eğitim öğretim hakkının korunması gerektiği belirtildi.

Yayın Tarihi: 16/05/23 10:49
okuma süresi: 2 dak.
Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası: Öğrencilerin eğitim öğretim hakkı korunmalı

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES), bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın (KTOEÖS) ülke çapında gerçekleştirdiği grev ve eylem kararına karşı olduğunu duyurdu.

“ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM ÖĞRETİM HAKKI KORUNMALI”

KIBTES Başkanı Himmet Turgut yaptığı yazılı açıklamada, eğitimde haklı talepler aranırken başka bir haksızlığa yol açılmamasını öğrencilerin eğitim öğretim hakkının korunmasını savunduklarını kaydetti.

Atatürk Öğretmen Akademisi ve öğretmen haklarının yasa tasarısıyla hedef alındığı gerekçesiyle bazı eğitim sendikalarının bugün ülke çapında grev ve eylem yapacağını açıklamasının kamuoyunun malumu olduğunu belirten Turgut, değiştirilmek istenen yasa tasarısında yer alan A ve B öğretmenlerinin ders saatlerini azaltma girişiminin deneyimli öğretmenleri kullanışsız hale getirmekle eş değer olduğunu belirtti.

“ATATÜRK ÖĞRETMEN AKADEMİSİ REKABETE AÇIK BİR KURUM OLMASI GEREKİYOR”

Değişiklik yerine deneyimli öğretmenlere ek ders ücreti ve/veya barem artışı getirilerek öğretmen lehinde düzenlemeler yapılması gerektiğine inandıklarını ifade eden Turgut, ayrıca KIBTES olarak Atatürk Öğretmen Akademisi'nin rekabete açık bir kurum olması gerektiğine inandıklarını belirtti.

Okul Öncesi ve sınıf öğretmenliği sınavlarında yurt içi ve yurt dışından mezun öğrencilerin öğretmenlik sınavlarına alınmasının adalet açısından da elzem görüldüğünü savunan Turgut, şu ifadeleri kullandı:

“KIBTES eğitimde haklı talepler aranırken başka bir haksızlığa yol açılmaması; öğrencilerimizin eğitim hakkının kutsal olduğunu ve hiçbir şekilde öğrencilerimizin grev kararıyla mağdur edilmemesi gerektiğini, okullarda grev kararına karşı olduğunu kamuoyuna saygıyla duyurmaktadır.”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.