EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Selma Eylem: Depreme dayanıksız okullarda tek bir çivi bile çakılmadı

Selma Eylem: Depreme dayanıksız okullarda tek bir çivi bile çakılmadı

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, bina güvenliği olmayan okullar için konteyner sınıfların çözüm olarak görüldüğünü belirterek, “Depreme dayanıksız okullarda tek bir çivi bile çakılmadı” dedi.

Yayın Tarihi: 31/10/23 13:00
Güncelleme Tarihi: 31/10/23 15:00
okuma süresi: 5 dak.
Selma Eylem: Depreme dayanıksız okullarda tek bir çivi bile çakılmadı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ adlı programa konuk oldu.

KTOEÖS Başkanı Eylem, okullarda yaşanan sıkıntıları ve eğitimdeki son durumu değerlendirdi. Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘eğitimin niteliği’ meselesini bir kenara koyduğunu belirten Eylem, “Esas mesele nitelik meselesidir” dedi.

“OKUL BİNALARINA YILLARDIR BAKIM VE ONARIM YAPILMADI”

Selma Eylem, okul binalarındaki sıkıntılarla ilgili son dönemde yaşanan tartışmalara işaret ederek, “Okul binalarına yıllardır bakım ve onarım yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki 6 Şubat depreminden sonra okul binalarını güçlendirme çalışmalarının gündeme geldiğini söyleyen Eylem, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“İlk yapılan gözlem sonucunda 5 okul eğitime uygun olmadığı için boşaltıldı. Bu okullardaki öğrenciler farklı yerlerde eğitim görmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz hafta Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde (GMTMK) balkondaki demir korkulukların altında bulunan beton parçaları düştü. Çocuklar ve öğretmenler derste olmadığı için bir şey olmadı. Canbolat Özgürlük Ortaokulu’nda da tavan çöktü, hafta sonu olması bir faciayı engelledi. Girne Anafartalar Lisesi’nde de balkon mermeri düşmüştü. Özetle okul binalarımız güvenli değil.”

“DEPREME DAYANIKSIZ OKULLARDA TEK BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI”

Eylem, depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okullarda tek bir çivi bile çakılmadığını vurgulayarak, “Diğer okullarda da durum aynıdır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun GMTMK’da betonun bilinçli şekilde düşürüldüğüne yönelik yaptığı açıklamalara işaret eden Eylem, “Bakan Çavuşoğlu talihsiz bir açıklama yaptı. Özellikle Gazimağusa’da depremle ilgili daha farklı bir hassasiyet var. Çavuşoğlu oradaki insanlardan özür dilemeli. Bu şekilde konuşarak sorumluğundan kaçmamalı” açıklamasında bulundu.

Eylem, Bakan Çavuşoğlu’nun okullardaki bina güvenliği sorunun yıllardır devam ettiğini söyleyerek algı yarattığını kaydetti. Eğitime ayrılan bütçenin yıllardır yetersiz olduğunu dile getiren Eylem, “Bunun sorumluluğu yıllardır hükümet eden herkeste ve mevcut bakan Çavuşoğlu’ndadır” dedi.

“NAMIK KEMAL LİSESİ’NDE 43 ÖĞRENCİ BİR KONTEYNER SINIFIN İÇİNDE EĞİTİM GÖRÜYOR”

Depreme dayanıksız okullarda çözüm olarak konteyner sınıflar koyulduğunu hatırlatan Eylem, “Namık Kemal Lisesi’nde 43 öğrenci bir konteyner sınıfın içinde eğitim görüyor” ifadelerini kullandı. Konteyner sınıfların maliyetlerinin de açıklanması gerektiğine değinen Eylem, “Bakan Çavuşoğlu bu rakamları topluma açıklamakla yükümlüdür” diye konuştu.

Eylem, çocuklara nefes alacak alan bırakılmayacak şekilde konteyner sınıfların yerleştirildiğine dikkat çekerek, “Çözüm sanki savaş dönemindeymişiz gibi konteyner sınıflarda aranıyor. Bunlara harcanan parayla yeni okul binaları ve güçlendirme yapılabilirdi” açıklamasında bulundu.

Tam eğitim tartışmalarını da değerlendiren Eylem, “Öğretmenlerin tam gün eğitimi istemediği yönünde bir algı yaratılıyor. Bu aslında öğretmeni itibarsızlaştırılma meselesidir” dedi.

“TAM GÜN GÜN MESELESİ ÖĞRETMENE VE SENDİKALARA BİR SALDIRIDIR”

Eylem, öğretmenlerin tam gün eğitime karşı olmadığını, organizasyonsuz bir şekilde hareket edildiğini kaydetti. Okulların durduğu yerde döküldüğünü, kantinlerin yetersiz olduğunu belirten Eylem, “Gereken altyapı hazırlanmadan tam güne geçilmeye çalışılıyor. Tam gün gün meselesi öğretmene ve sendikalara bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Öğretmene yönelik saldırının şimdi başlamadığını, yıllardır imzalanan mali iş birliği protokollerinde öğretmen haklarını gözeten maddeler yer aldığını ifade eden Eylem, “Öğretmenin grev hakkı elinden alınmak istendi” diye konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.