EĞİTİM
okuma süresi: 5 dak.

Nazım Çavuşoğlu: “Ülkedeki pasif öğrenci sayısını bilmiyoruz. YÖKAS’ta böyle bir imkan yok”

Nazım Çavuşoğlu: “Ülkedeki pasif öğrenci sayısını bilmiyoruz. YÖKAS’ta böyle bir imkan yok”

Eğitim Bakanı ülkede pasif öğrenci sayısını bilmedikleri ifade etti.

Yayın Tarihi: 25/03/24 14:10
Güncelleme Tarihi: 25/03/24 15:43
okuma süresi: 5 dak.
Nazım Çavuşoğlu: “Ülkedeki pasif öğrenci sayısını bilmiyoruz. YÖKAS’ta böyle bir imkan yok”

Yüksek Öğrenim Kayıt Sistemi'nde (YÖKAS) pasif öğrencileri belirleme özelliğinin olmadığını, bu konuyla ilgili muhaceret dairesinin tek tak karşılaştırma yapması gerektiğini belirten Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bu konuda ortaya atılan rakamları yalanlama ya da doğrulama durumunda olmadığını ifade etti.

Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu Meclis Genel Kurulunda soru karşısında şöyle dedi;

“YÖKAS’ın sağladığı böyle bir sistem yok, yani pasif öğrencileri bilmediğimiz için… Polisin elinde böyle bir canlı denetleme olsaydı bilirdik. YÖKAS ile ilgili polis arkadaşlarla da görüştüm şu anda verebilecek bir rakam yok. Yani ortaya atılan rakam için yanlıştır, doğrudur diyemem.

Pasif öğrenci demek illa da ülkede olacak anlamda olmadığı için hepsini takipsiz kabul ettiğiniz için bu rakam ortaya atılıyor. Kaydını yaptırmış ama bir daha ülkeye gelmemiş de olabilir. Bunun tek tek karşılaştırılması gerekiyor. Muhaceretin ortaya çıkarması lazım.  Ama bunun cevabını da en erken zamanda vereceğiz…”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, eğitim alanındaki sıkıntıların ülkeyi toplumu yakından etkilediğini ifade ederek, üniversitelerin ülkenin olmazsa olmazı olduğunu, ancak yanlış yapanların da yanlışına taraf olmayacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu, ülkede üniversitelerin geliştiğini, olmazsa olmaz göz bebeği noktasına yükseldiğini ifade ederek, arada yaşanan bu tip sıkıntıların alanı temizlemeye vesile olduğunu kaydetti.

Sınırsız bir şekilde bu temizliğin yapılması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Çavuşoğlu, kimsenin zan altında bırakılmadan da hareket edilmesinin önemine işaret etti. Çavuşoğlu, YÖK’ün bugün ülkede olmasının da normal olduğunu ifade ederek, YÖK ile birlikte yapılan çalışmaların sürdürüldüğünü, eksikliklerin tamamlanacağını belirtti.

Çavuşoğlu, bu yolun temizlenerek yürünür hale getirileceğini ve yoldaki taşların temizleneceğini belirterek, YÖK sisteminin nasıl kullanılacağını anlattı ve bu alanda iyileşme sağlanacağını vurguladı. Eksiklikler varsa tamamlanacağını ve şeffaf bir hale getirileceğini ifade eden Çavuşoğlu, üçüncü ülkelerde de yapılacak YÖK çalışmalarında KKTC üniversiteleri ile ilgili de gereken çalışmaların yapılacağını, bu süreçte zarar görmemesi için çalışacaklarını kaydetti.

“Sıkıntılar bekliyorum ama bu süreçten eksikliklerin giderildiği ve ders alınan bir tarih olarak kalmasının sonrasında üniversitelerin zarar görmeyeceği şekilde tamamlanan bir süreç olacağını” ifade eden Çavuşoğlu, ülkede verilen üniversite izinlerinin fazlalığına işaret etti, 36 üniversite ve ön açma iznini fazla görmeseler kendilerinin de vermiş olacağını ancak izin vermediklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, ön izinleri verilen ancak faaliyete geçmeyen üniversitelerin “yok hükmünde” olduğunu, savcılıktan gelecek görüşe göre hareket edeceklerini ifade etti. Eğitim kurumları ile ilgili tartışmalara da işaret eden Çavuşoğlu, bu alanda bir istismar ortaya çıkması nedeniyle bu konuyu Bakanlar Kuruluna taşıdıklarını, İçişleri Bakanlığının da bu çerçevede ikamet ile ilgili çalışmayı yapacağını anlattı.

Bu hafta bu alandaki tüzüğün geçeceğine inanç belirten Çavuşoğlu, sahte diploma olayının tüm eğitim alanını etkilemesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Yerinden söz alan ve Mecliste hakkında iddia olan milletvekilleriyle ilgili bakanlığın bir araştırma yapıp yapmadığını soran CTP Milletvekili Sami Özuslu’ya cevap veren Çavuşoğlu, kişilerin kendileri ile ilgili yapılan eleştirilere kendilerinin cevap vermesinin doğru olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, partisi ile ilgili savunma yapabileceğini, ancak bir kişi ile ilgili “avukatlık” yapmasının istenemeyeceğini,  Milli Eğitim Bakanı olarak alnının açık olduğuna inandığı bir kişinin kendisi ile ilgili cevap verebileceğine inandığını kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.