AKINCILAR
okuma süresi: 5 dak.

UKÜ'nün projesi ile 'Akıncılar' yeni bir yüze kavuşacak

UKÜ'nün projesi ile 'Akıncılar' yeni bir yüze kavuşacak

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kurt'un "Akıncılar köyünün korunması, rehabilitasyonu ve yeniden canlandırılması kapsamında yerel bir kalkınma stratejisi geliştirilmesi" isimli projesi TÜBİTAK desteği ile hayata geçiyor.

Yayın Tarihi: 24/09/12 11:19
okuma süresi: 5 dak.
UKÜ'nün projesi ile 'Akıncılar' yeni bir yüze kavuşacak
A- A A+

"TÜBİTAK 1001 Projeleri" kapsamında UKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kurt'un yürütücülüğünü yaptığı araştırma projesinin desteklenmesi TÜBİTAK tarafından uygun görüldü. KKTC'de ilk kez bir köyün tamamını içeren bir ölçekte planlama ve projelendirmenin amaçlandığı söz konusu proje ile Akıncılar'ın mimari ve kültürel mirasını belgelemek ve köyü yeniden canlandırmak için bir kalkınma stratejisi geliştirilecek.

Proje örnek teşkil edecek

Projenin yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kurt, 1974 yılına kadar Kıbrıs'taki en büyük Türk köyü olan Akıncılar (Lourijina) köyünün kültürel ve tarihi mirasının korunması ve yenilenmesi, köydeki yaşantının ve fiziki çevrenin yeniden canlandırılması için tutumların geliştirileceğini belirtti. Kurt "Hedeflenen çalışmanın sürdürülebilir olması açısından proje, hem Akıncılar köyünün tarihi ve kültürel mirasını belgelemeyi hem de yerel paydaşların da katılımlarıyla yer ile ilgili farkındalık ve ilgi geliştirmeyi amaçlamakta. Bu süreçte Akıncılar köyüne özel yerel bir kalkınma stratejisinin geliştirilmesi esas alınmaktadır." dedi. Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kurt söz konusu projenin hem benzer akademik çalışmalara, hem de yerel ve merkezi yönetimler ile ulusal ve uluslararası kuruluşlara uygulamada örnek oluşturacağını söyledi.

Proje Ada'daki barışa da katkı sağlayacak

Akıncılar köyü ile ilgili de bilgi veren UKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kurt şunları söyledi: "Akıncılar, KKTC'nin en güneyindeki topraklar üzerinde bir köydür. Köy, çevresindeki tepeler nedeniyle savaş sırasında Türk mücahitleri tarafından sıkı şekilde korunmuştur. Ancak, stratejik konumu sebebiyle savaş sonrasında, büyük oranda nüfus göçü yaşanmış ve aradan geçen yıllar sonunda çoğu yapı bakımsızlıktan ve yapı elemanlarının sökülüp başka yere taşınmasından yıkılmaya yüz tutmuştur. Rehabilitasyon çalışmaları ile köyün sahip olduğu değerlerin öne çıkarılması ve mevcut sorunlarının çözülerek kültürel, yerel, mimari özellikleriyle köye tekrar eski öneminin kazandırılması amaçlanmaktadır." Sevinç Kurt köyün konumu itibariyle Kıbrıs'ın güneyi ile de ilişkili olmasını, köy için geliştirilecek koruma ve yeniden canlandırma çalışmalarının uzun vadede çift toplumlu bir planlama anlayışına temel oluşturacağını söyledi. Kurt, "Bu projenin sınır ötesi planlama çerçevesinde adadaki barışa da katkı sağlayacağı düşünülmektedir." dedi.

Projenin, Kıbrıs Türk köyleri içinde mimarisi ve geleneksel nitelikleriyle farklılık gösteren Akıncılar'ın rehabilitasyonu ile ilgili olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kurt "Son 35 senelik süreçte nüfusu 1/15 oranında azalan bu köy, gerek topografya ve fiziki dokusu ile ve gerekse yerel mimari yapıları, tarihi binaları ve yöreye özel taşı ve mozaik yapmaya elverişli kalkerli toprağı, verimli tarım arazileri ile çeşitli zenginliklere sahiptir." diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Kurt, projenin tarihi, kültürel ve ekonomik sürdürülebilirlikler bağlamında ele alınacağını ve köy insanlarının aidiyet ve kimliklerini ön plana çıkartacağını da belirterek yapılacak çalışmaları sırasıyla şöyle aktardı: "Öncelikle kapsamlı bir alan çalışması yapılarak köyün mevcut yapı stoku genel olarak gruplandırılacak; önemli sokak siluetleri çizilecek ve özellikle köy meydanındaki han, kahveler, konutlar fotoğraf ve çizimlerle belgelenecektir. Köyün tarihi ve kimliği ile ilişkili yapılar, kamu ve şahıs malı olarak ayrı ayrı çalışılacaktır."

Projenin birincil amacının, kamuya ait binalardan başlayarak yeniden canlandırma mimari projeleri oluşturmak olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kurt böylelikle, bu çalışmadan elde edilecek deneyimlerin benzer sorunlar içeren diğer köylerin koruma ve rehabilitasyon çalışmalarına da ışık tutacağını söyledi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.