Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 5 Şubat 2018, Pazartesi

UBP'den Savaşan'a "LTB" teklifi

Paylaş  
28
73
25

• Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, Haziranda yapılacak seçimlerde aday olup olmayacağını yakında açıklayacağını belirten bir açıklama yapmıştı. Harmancı’nın aday olmamak gibi bir lüksü olduğunu sanmıyorum tabii başka yapmayı planladığı projeleri yoksa. Turizm Bakanlığı da TDP’ye kalmayınca ne olur ne kalır bekleyip göreceğiz.

• Ancak Harmancı’nın bu açıklaması belediye seçimleri tartışmasını kısa bir süreliğine alevlendirdi ve hemen telefonlar çalıştı.İlk trafik UBP içerisinden geldi ve UBP içindeki dostlarımız Genel Milletvekilliği seçimlerinde 388 aday içerisinde 48 bin 271 oy alarak “Ki bu oy Başbakan Tufan Erhürman’ın aldığı oydan fazla (37,759) “ 25. Sırada seçimi tamamlayan UBP Lefkoşa Milletvekili adayı Ahmet Savaşan’a Lefkoşa Belediye Başkanlığına aday olması için teklif götürüldüğünü söylediler. Savaşan’ın bu teklifi nasıl değerlendirdiğini ve ne cevap verdiğini henüz öğrenemedim. Ama Lefkoşa Belediye seçimlerinde aday olması için teklifin yapıldığını net bir şekilde biliyorum. 

Hükümet apar topar hafta sonu olmadan kuruldu, güven oyu aldı ve bakanlar görevlerine atandılar. Elbette yapılması gereken buydu. Ülke daha ne kadar hükümetsiz kalacaktı. Tabii daha dün bir bugün iki der eskiler daha yolun başında yeni hükümet. Erhürman hükümetinin yapacak daha çok işi var ve ilk işleri bütçeyi geçirip ülkenin ekonomik yapısını bozulmadan yolunda tutabilmek. 

Hızla Şubat ayının ortasına doğru ilerliyoruz, artık önümüzdeki birkaç ay içinde hükümetin icraatları ve muhalefetin tavrı konuşulmaya başlanacak ve biz de hayli kalem oynatacağız. Yine önümüzdeki birkaç ay sonrasında Kıbrıs Müzakere süreci de yeniden başlayacak. 

Öyle tahmin ediyorum ki tüm bunlar olurken gündem tekrardan seçim havasına girecek ve iki ay sonra belediye seçimlerini konuşmaya başlayacağız. Ta ki yaz ayları gelene kadar oldukça kalabalık bir gündemimiz olacak.

Savaşan’a Belediye Başkanlığına adaylık teklifi

Belediye seçimleri demişken birkaç gündür yazmak için ajandama koyduğum fakat bugün fırsatını bulduğum bir konuya değinmek istedim. Biliyorsunuz bir süre önce Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, Haziranda yapılacak seçimlerde aday olup olmayacağını yakında açıklayacağını belirten bir açıklama yapmıştı. Harmancı’nın aday olmamak gibi bir lüksü olduğunu sanmıyorum tabii başka yapmayı planladığı projeleri yoksa. Turizm Bakanlığı da TDP’ye kalmayınca ne olur ne kalır bekleyip göreceğiz.

Ancak Harmancı’nın bu açıklaması belediye seçimleri tartışmasını kısa bir süreliğine alevlendirdi ve hemen telefonlar çalıştı.

İlk trafik UBP içerisinden geldi ve UBP içindeki dostlarımız Genel Milletvekilliği seçimlerinde 388 aday içerisinde 48 bin 271 oy alarak “Ki bu oy Başbakan Tufan Erhürman’ın aldığı oydan fazla (37,759) “ 25. Sırada seçimi tamamlayanUBP Lefkoşa Milletvekili adayı Ahmet Savaşan’aLefkoşa Belediye Başkanlığına aday olması için teklif götürüldüğünü söylediler. 

Savaşan’ın bu teklifi nasıl değerlendirdiğini ve ne cevap verdiğini henüz öğrenemedim. Ama Lefkoşa Belediye seçimlerinde aday olması için teklifin yapıldığını net bir şekilde biliyorum. 

Ahmet savaşan sevdiğim değer verdiğim aydın insanlardan biridir. Haliyle bana gelen bu bilgileri teyit etmek için hafta sonu birkaç kez hem aradım hem mesaj attım. Savaşan’la her zaman bir telefon trafiğimiz ve hukukumuz vardır. Yani benim telefonlarıma bakmayacak, geri dönmeyecek biri değil. 

Savaşan’dan bu konuyla ilgili bir geri dönüşüm alamamış olmak UBP içindeki güvenilir kaynaklarımın bana aktardığı bilgini doğruluğunu kanıtlamış oldu.

Umarım bu yazımızdan sonra Savaşan bir açıklama yapar. Zaten çıkıp benim yazımı yalanlayan ya da düzelten bir açıklama yapmazsa UBP’den kendisine Belediye başkanlığı adaylığı için teklif gittiğini anlamış olacağız. Fakat burada başka önemli bir durum daha var ki UBP Lefkoşa Belediye Başkanlığı için başka isimlerinde istekli olduğunu biliyorum, fakat UBP yönetimi bu teklifi Ahmet Savaşan’a götürdü.

Seçim sisteminin değişmesi şart

Seçim sonuçlarına baktığımızda oldukça ilginç bir tablo ile karşılaşırız. Örneğin UBP’nin aldığı mühür fazlaysa UBP’de seçim kazanmayan bir aday CTP’de ya da TDP’de seçim kazanan bir genel başkandan daha fazla oy almasına karşın parlamentoya giremiyor. Bu işte sizce de bir gariplik yok mu? Yani düşünsenize UBP’li bir aday 48 bin oy alacak seçilmeyecek ama başka bir partide 10 bin oy alan bir başka aday seçilecek. Yani halkın sayıca parlamentoya girmesini istediği kişi daha çok oy almasına karşın meclise giremeyecek ama az oy alan bir başka aday meclise girebilecek. Şimdi buna demokrasi diyebilir miyiz?

Bence diyemeyiz. Demokrasi çoğunluğun istediğinin olması anlamına geliyorsa bu seçimler demokratik sonuçlar doğurmamıştır. Yani bir başka deyişle saçma sapan olan bu seçim sisteminin ivedi olarak değişmesi gerekiyor.

***************

MESAJI OLAN ALSIN

Sn Birikim Özgür, zaman zaman Hükümete hem şans diliyor hem de yararlı olacak mesajlar gönderiyorsunuz. Sizin gibi bir değeri bu partide istemeyen zihniyetleri CTP dışlamadıkça koşmak değil ağır aksak yürümeye devam edecektir.

SnCemal Özyiğit, en nihayet idealiniz olan Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturdunuz ve size de son derece yakıştı. En zor bakanlık sizde desek yeridir. İlahiyat koleji, dayatma paketler, vatandaşlık, bu konularda yaptığınız beyanatlarla şimdi nasıl baş edeceksiniz. Bir de parti içinde gün geçtikçe size karşı büyüyen muhalefeti nasıl sakinleştireceksiniz. Allah yardımcınız olsun diyorum.

Sn Zeki Çeler, Teknokrat bir atama yerine bu bakanlığa siz oturdunuz. Hayırlısı olsun. Ancak TDP tabanı bu makamı dışarıdan bir teknokrat atama şeklinde istiyordu. Geçtiğimiz günkü parti meclisi oylamasında 21’e 15 oyla kabul görmüşsünüz. Bu da demek oluyor ki parti meclisinin en az yarısı bakanlığınıza pek sıcak bakmıyor. Dostlarla arayı sıcak tutmakta fayda var.

Sn Sadık Gardiyanoğlu, bir süredir sesiniz soluğunuz çıkmıyor. Bu yıl için güzel planlarınız var diye biliyordum. Siyasette size yeni bir rol biçebilecek miyiz? 

SnKemal Altuncuoğlu, YDP’ye katılmanız UBP tarafından şok olarak tanımlandı. UBP’den üzülenler çok ama siz YDP’de başarılı olacaksınız diye düşünüyorum. Kim bilir YDP’nin Lefkoşa Belediye Başkan adayı belki de siz olursunuz.

*****************

Günün Sözü

Gülmek için mutlu olmayı beklemeyin, belki de gülmeden ölürsünüz.

Victor Hugo

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
5 Şubat 2018, Pazartesi
Kerem Üstüner         - Lefkoşa
Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır. Google;da D'Hondt sistemi yazıp ararsan öğrenirsin. KKTC seçimlerinde uygulanan sistem budur. Yeni bir durum değil. :)

YAZARIN SON 10 YAZISI
13 Kasım 2018, Salı    Federasyon yoksa kadife ayrılık baki!
12 Kasım 2018, Pazartesi    Hayata dönüş bileti "IQOS" !
8 Kasım 2018, Perşembe    "Ohi ohi mi me paratas”
7 Kasım 2018, Çarşamba    Harmancı - Çeler gerginliği büyüyor!
6 Kasım 2018, Salı    Fakirdik… Patates yoldaşımızdı!
5 Kasım 2018, Pazartesi    Rumlar, Erdoğan’ın gazabına uğrayacak!
2 Kasım 2018, Cuma    Özgür uyardı “Hükümet düşebilir”
1 Kasım 2018, Perşembe    Kadınları cinayetten kim koruyacak?
31 Ekim 2018, Çarşamba    Tatar mı kazandı yoksa Eroğlu mu?
30 Ekim 2018, Salı    İkinci turda ne olur?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Federasyon yoksa kadife ayrılık baki!
Gökhan ALTINER | 13 Kasım 2018, Salı
Federasyon yoksa kadife ayrılık baki!
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın basın toplantısını izledim. Akıncı’nın sürecin bugüne kadar nasıl işlediğini ve gelinen son aşamayı bir daha özetledi. Oldukça doğru kelimeleri s...
Hayata dönüş bileti "IQOS" !
Gökhan ALTINER | 12 Kasım 2018, Pazartesi
Üç gün süren bir İsviçre ziyaretinin ardından ülkeye geri döndük. Oldukça keyifli bir İsviçre gezisi oldu bizim için. Muhtemelen benim gibi diğer meslektaşlarım da bu geziyi kaleme alacaktır. Kaner Şirketler Grubu Dir...
"Ohi ohi mi me paratas”
Gökhan ALTINER | 8 Kasım 2018, Perşembe
"Ohi ohi mi me paratas”
Yazıya başlamadan kısa bir süreliğine yurt dışında olacağımdan Cuma günü yazım çıkmayacak. Allahın izni ile Pazartesi günü yine birlikte olacağız.
Akdenizde gerginlik devam ede dursun Rum Lid...