Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 2 Mart 2018, Cuma

Baybars'ın devirdiği çam!

Paylaş  
7
4
7

  • Peki bakan ne söyledi de ben bakanın salladığını düşündüm. Bakan Baybars “Yeni cezaevi bitince de eski bina ıslah evi veya kadın sığınma evi olarak kullanılacak” dedi. Hocam Allah aşkına bir kere kadın sığınma evi dediğiniz bina gizli olur, bunun yerini kimse bilmez. Adı üstünde kadın sığınma evi. Dahası evet KKTC’de şiddet gören kadın sayısı hayli fazla ama sığınma evine talep sanıldığı kadar çok değil, tabii bunda devletin yetersiz olması da başı çekiyor. Ama gelin görün ki köpeği bağlasanız durmayacak, dehşet denecek kadar kötü bir bina, üstelik büyük ve sığınma evinden ziyade sıkı korunan eski bir kale gibi.İşte Bakan burada bilinç altında yapmayı planladığı ama kesinlikle önemsemediği ve sadece saf bir düşünce olarak tuttuğu çok bariz belli olan bir cümle kullandı.” Islah evi ya da kadın sığınma evi”; Bu biraz sallama olmuş açıkçası.

Memleketin gündemi malum Gece Kulüpleri. Neredeyse kabinenin yarısı gece kulüpleriyle ilgili basın açıklaması yapıyor. Yadırgamamak lazım, belli ki bir şeyler yapmaya niyetleri var ki bu açıklamaları yapıyorlar. Sağlık Bakanı Filiz Besim’in açıklamasını okudum en son olarak, fakat geçtiğimiz gün İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın bir açıklaması vardı ki dünkü yazımda değinmeyi çok istedim ama fırsatım olmadı. Bir kere Sn.Baybars genç ve azimli bir bakan onu söylemek lazım, görevine de alışmaya çalışıyor, kolay değil. Sonuçta siyaseten son derece tecrübesiz ve yeni biri. Zaman içinde başarılı olacağını düşünüyorum. 

Ancak geçtiğimiz gün yeni yapılacak cezaeviyle ilgili bir açıklaması vardı ki açıklamasını okuduğumda “Bakan doğrudan sallamış” demekten kendimi alamadım. Yeni cezaevi projesi son 3-4 yıldır hükümetlerin gündeminde olan bir konu ve evet ivedilikle yeni cezaevinin tamamlanması gerekiyor. Bakan da zaten bunu bir kez daha açıkladı, yani bir şey söylemedi aslında. Hatta Bakan Baybars’dan önce İçişleri eski bakanı Kutlu Evren’de yeni cezaeviyle ilgili bir ton açıklama yapmıştı.

Peki bakan ne söyledi de ben bakanın salladığını düşündüm. Bakan Baybars “Yeni cezaevi bitince de eski bina ıslah evi veya kadın sığınma evi olarak kullanılacak” dedi. 

Hocam Allah aşkına bir kere kadın sığınma evi dediğiniz bina gizli olur, bunun yerini kimse bilmez. Adı üstünde kadın sığınma evi. Dahası evet KKTC’de şiddet gören kadın sayısı hayli fazla ama sığınma evine talep sanıldığı kadar çok değil, tabii bunda devletin yetersiz olması da başı çekiyor. Ama gelin görün ki köpeği bağlasanız durmayacak, dehşet denecek kadar kötü bir bina, üstelik büyük ve sığınma evinden ziyade sıkı korunan eski bir kale gibi.

İşte Bakan burada bilinç altında yapmayı planladığı ama kesinlikle önemsemediği ve sadece saf bir düşünce olarak tuttuğu çok bariz belli olan bir cümle kullandı. Islah evi ya da kadın sığınma evi. 

Sn.Bakan o binadan belki o da bir ihtimal  ıslah evi olur ama kadın sığınma evi olmaz. Fazla mı tepki gösterdik acaba size, sadece çok önemli bir konuda iş ola bir açıklama yaptınız, ona dikkat çekmek istedim. Dahası kadın sığınma evi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uhdesinde olan bir durum. Ama velev ki hükümet bir bütün, zaten sıkıntı orada değil. Keşke kadın cinayetlerinin hızla arttığı ve kadına şiddetin yaygınlaştığı bir ortamda daha ciddi bir açıklama yapsaydınız. Bu biraz sallama olmuş açıkçası.

Kötü niyetli olmadığınızdan zerre kadar şüphem yok ama bu konuda bir fikir sahibi olmadığınız da apaçık ortada.  

****************

Çocuklar gizli şiddet görüyor 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sevgili dostum Zeki Çeler’e küçük bir hatırlatma yapmak için bu önemli konuya değinmek istedim. Bunu daha önce de yazdım. Her eve bir psikolog artık şart. Siz biliyor musunuz bu ülke de annesi ve babası tarafından ne kadar çok dövülen çocuk var? Bu çocukların yanında devletleri yok ki gidip sığınsınlar! Şiddet gören kadınların sığınacağı bir devlet yok bu ülkede.

Kim yardım edecek bu insanlara? Belki de yüzden fazla psikolog var bu ülke de hepsi de işsiz güçsüz geziyor ya da bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Eğer bugüne kadar hükümetler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bütçe ve kadro yaratsaydı ve her eve bir psikolog gönderseydi düzenli olarak mutlaka o evde şiddet gören çocuklar da tespit edilirdi, taciz edilen kızlar da, dövülen kadınlar da tespit edilirdi ama bu yapılmadı. Mesele neden bu devletin böyle bir vizyonunun olmamasıdır.

Şöyle örnek verelim.  Yaşanan birçok tecavüz ya da taciz vakasında; eğer ki son beş yıl iki ayda bir bir psikolog hatta aynı psikolog gidip de bu iki kızla konuşsaydı, sorunlarını dinleseydi; daha en başından kızlar yaşadıkları tacizi devletine anlatacak ve kötü son yaşanmayacaktı. Bu kızlar şu an medyanın diline düştü, hayatları boyunca asla mutlu olamayacaklar. Bunun sorumlusu devletten başkası değil.

Ya da babasından dayak yiyen bir çocuk, sürekli bir psikolog tarafından ziyaret edilseydi, eminim ki ikinci üçüncü seanstan sonra “Babam beni çok dövüyor” diyebilecekti. İlerleyen yıllarda babasını öldüren çocuklar ya da annesini babasını döven çocuklar yetişirse hiç şaşırmayın.

Şiddeti, tecavüzü, intiharı engellemek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın altında Müsteşarlık düzeyinde geniş bir kadro yaratılabilir. Bu küçük ülkenin düzgün bireylere sahip olması için devletin hareketlenmesi lazım.

***************

Günün Sözü

Kadınlar, kendilerine yapılan birçok şeyi affedebilir ama affettikleri şeyleri hiçbir zaman unutmaz.

Victor Hugo

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
2 Mart 2018, Cuma
Zemozano         - Omorfo
Çok abartılı başlıklar kullaniyorsun ahbabim .. Hazmedemiyorsunuz değil ? Size ve sizin gibilere inat , bu düzen DEĞIŞECEK !

YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Mart 2018, Cuma    Nami ile Özersay da mı Denktaşlaşıyor?
15 Mart 2018, Perşembe    Asgari ücret 10 senede 10 dolar arttı
14 Mart 2018, Çarşamba    İnsanlar delirmeye başladı…
13 Mart 2018, Salı    Uçak kazaları bulaşıcıdır, dikkat edin!
12 Mart 2018, Pazartesi    UBP'de kimler aday?
8 Mart 2018, Perşembe    Akıncı'yı doğru anlamak lazım
7 Mart 2018, Çarşamba    Hükümetin Ankara ile zor sınavı!
6 Mart 2018, Salı    Kadınlarda kanser korkusu
5 Mart 2018, Pazartesi    "Kar"haneler de olmasa!
1 Mart 2018, Perşembe    Özersay da çark etti... Hade bakalım!

Nami ile Özersay da mı Denktaşlaşıyor?
Gökhan ALTINER | 16 Mart 2018, Cuma

Peki haklı mılar bu söylemlerinde ?! Evet hem de yüzde yüz haklılar ama sanki konuşan onlar değil de Ankara  !Her iki bakan da adeta Ankara’nın söylemlerini tekrarlıyorlar. Nasıl ki vakti zamanında Sn. Özersay, Anka...
Asgari ücret 10 senede 10 dolar arttı
Gökhan ALTINER | 15 Mart 2018, Perşembe

Türkiye’de 2007’de aylık 394 USD olan asgari ücret 2017 yılına gelindiğinde 501 USD’ye arttı.  Asgari ücretli çalışan 10 senede 107 dolarlık alım gücü  artışı yaşadı. Diğer bir değişle asgari ücretli çalışanın alım ...
İnsanlar delirmeye başladı…
Gökhan ALTINER | 14 Mart 2018, Çarşamba
Bir süreden beridir ülkenin başında felaket rüzgarları esiyor. Olacak gibi değil. Peşi sıra olan trafik kazaları, onlarca ağır ve hafif yaralı insanlar, kazalarda ölenler. Adını ne koyarsanız koyun bu tam anlamıyla bi...