Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 8 Kasım 2018, Perşembe

"Ohi ohi mi me paratas”

Paylaş  
17
17
15

"Ohi ohi mi me paratas”

Yazıya başlamadan kısa bir süreliğine yurt dışında olacağımdan Cuma günü yazım çıkmayacak. Allahın izni ile Pazartesi günü yine birlikte olacağız.

Akdenizde gerginlik devam ede dursun Rum Lider bir kez daha süreci baltalama görevini üstlendi ve yerine getirdi. Kıbrıs konusu, karşılıklı yapılan açıklamaların ardından yine gündeme oturdu. Bence gündem olması da son derece önemli. Gelinen bu nokta da Rum Lider Anastasiades’in kelime anlamıyla bugüne kadar kıvırdığını, yalan söylediğini bir kez daha görmüş olduk.

Nikos’un önceki gün ve dünkü açıklamalarını okudum; Nikos’un açıklamalarını detaylı bir şekilde kaleme alacağız.

Üst üste seçim kazanan bir siyasetçi olarak Rum Lider Anastasiadis’e bu kadar kıvırtmak yakışmıyordu doğrusu, yakışmıyordu ki en nihayet kendisi de ağzından baklayı çıkardı ve bu işlerin yürümeyeceği anlamına gelen net tavrını ortaya koydu.

Yahu Allah aşkına Nikos’un açıklamalarına bakıyorum da bu adam ya Kıbrıs halkını ahmak sanıyor ya da balık hafızalı sanıyor. Bin bereket versin ki aynı adada yaşıyoruz ve olup bitenin farkındayız. 2016-2017 yılındaki tüm süreci en dikkatli takip eden gazetecilerden biri de bendim.

Hele hele Crans Montana’da sonuna kadar bu süreç pozitif anlamda Türkiye tarafından zorlandı. O kadar bir zorlandı ki KKTC kamuoyu “Türkiye Kıbrıs’tan vazgeçti” yorumlarına dahi neden oldu. Ankara en son yapılan müzakerelerde beklenenin ötesinde taviz verdi diyebiliriz. Ama Rum tarafı ne yaptı, bavulu toplayıp sabah sabah ülkeye geri döndüler.

Şu an Türkiye Hükümetinin öfkesi nerden dolayı sanıyorsunuz. Ankara neden bu kadar sert bir duruş sergiliyor müzakere süreciyle ilgili.

Daha önce de yazdım ama yaşananları bir  daha tekrar etmekte fayda var ki Nikos’un gerçek yüzü bir daha ortaya çıksın.

Bakınız bu anlatacaklarım Nikos Anastasiades’in Kıbrıs konusunda Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin menfaatlerini korumaksızın, dahası her ne pahasına olursa olsun bir antlaşma istememesinin en önemli kanıtıdır.

Nikos- Kociyas işbirliği

Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun peşi sıra gelen yapıcı önerileri karşısında şok olurken “bu önerileri ben tek başıma karar vermeye yetkili değilim, başbakanıma sormam gerekir” dedikten sonra kendisine Başbakan Binali Yıldırım’ın 4 saat içinde gelebileceği de söylendi. Tabii Kociyas ile Anastasiades şaşkınlık içindeydiler.

Çipras’a ağır baskı…Kociyas’a hayır diyemedi

Zirve çöktükten sonra Çipras, Türkiye’nin asker çekme önerisine sıcak baktığını Kociyas’a söyledi ancak aşırı milliyetçiliğiyle tanınan Kociyas, bu durum üzerine Rum Lider Anastasiades’i aradı ve durumu aktardı. Bu telefon trafiğinde Nikos tek kelimeyle Kociyas’a fırça çekti diyebiliriz. Anastasiades bunun asla mümkün olamayacağını; Çipras’ı da buna ikna etmesi gerektiğini sert bir dille ifade etti ve Kociyas Türkiye’nin asker çekme teklifini kabul etmemesini baskıyla kabul ettirdi.

Bildiğiniz gibi Çipras hükümeti çok partili bir koalisyon ve bu koalisyon düşmek için gün saat bekliyor; yani Çipras hükümeti her an yıkılabilir. Kociyas’ın hükümetteki desteğini kaybetmekten korkan Çipras; Türk önerisine hayır demiş oldu.

  • Bakınız bu verdiğim dip not net bilgidir ve aslında aylardır konuştuğumuz birçok konunun perde gerisini anlatıyor bize. Karşımızda çözüm isteyen bir Rum tarafı yok.

Akıncı davaya ve halkına sadık bir lider

Gelelim Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya. Bir süreden beridir Akıncı’ya yönelik planlı bir saldırı var. Bu saldırı o kadar bir ustaca yapılıyor ki neredeyse Ankara Hükümeti bile bu saldırılara ortak olacak noktaya geldi.

Birkaç hafta önce Akıncı Gutteres çerçevesinde anlaşalım dediğinde Akıncı’ya iki kesim saldırdı; dikkatinizi çekerim; “Rum faşistler ve Türk faşistler”..

Evet aynen böyle oldu. Gutteres çerçeve antlaşmasının ne olduğunu bilmiyor mu herkes, hepimiz biliyoruz. Rum tarafının bu çerçeveye gelmeyeceğini de iyi biliyordu herkes. Rumlar eğer Akıncı’nın önerisini kabul etseydi çözüm masası yeniden kurulabilirdi.

Dahası çözüm düşmanlarının iddia ettiği gibi Akıncı garantilerden, askerden, Türkiye’nin müdahale hakkından vazgeçseydi sizce Nikos Anastasiades hemen masaya gelip oturmaz mıydı?

En azından biraz aklı olan bunu düşünür. Yani Cumhurbaşkanı, Türkiye’ye deyim yerindeyse kazık atmaya kalkmış olsaydı Rumlar koşa koşa gelmez miydi masaya.

Daha da önemlisi Gutteres çerçevesi zaten Türk tarafının lehine bir çerçeve olduğu için zaten Rumlar masadan kalktı ve kaçtı.

Beyler burada çok iyi bir oyun oynanıyor.

Cumhurbaşkanının, Kıbrıs sorununu hem Kıbrıs Türk halkı hem de Ankara ile net işbirliği içinde götürdüğüne zerre kadar şüpheniz olmasın.

Her lider  tanınmamış bir ülkenin yeni bir antlaşmayla tanınmasını ve modern dünyadaki yerini almasını gönülden ister ve uğraşır. Liderlik bunu gerektirir zaten ama her akıllı lider kendi halkının ve Türkiye’nin kaygılarını taşıyarak ve bunu koruyarak ilerler bu süreçte.

Bizim faşistlere bakarsanız Akıncı ülkeyi sattı, taviz verdi, ceket verdi, gömlek verdi. Yahu el insaf. Bu süreci Akıncı ile Çavuşoğlu oldukça sıkı ve dayanışma içinde yönetmediler mi?

Var mı bunun aksini iddia eden?

Anastasiades zaten çözüm istemediğini deklere etmiş oldu

Bakın Nikos’un son açıklamasına. Adam net olarak çözüm istemediğini söylüyor.

“Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sunduğu garantileri kabul etmediğimiz için Kıbrıs Rum tarafı sorumlu olamaz, müdahale hakları iptal ettiğimiz için Kıbrıs Rum tarafı sorumlu olamaz, askeri üs ve Türk ordusunun daimi varlığını kabul etmediğimiz için Kıbrıs Rum tarafı sorumlu olamaz” şekilde konuşan Anastasiadis, “garantiler, müdahale hakları, askerin varlığı için Kıbrıs Türk tarafının sorumlu olduğunu söylemedim. Ancak Kıbrıs Türk tarafının Türkiye’nin dayattığı  talepleri istemek zorundaydı” dedi. http://www.kibrispostasi.com/c58-GUNEY_KIBRIS/n252932-anastasiadis-crans-montanadaki-cikmazin-sorumlulugunun-rum-t

Ne diyor Nikos; “garanti yok, müdahale hakkı yok, asker yok” !  Ne demek bu? Ben çözüm istemem demek. Adam niyetini koyuyor ortaya açıkçası. Bir de utanmadan Kıbrıs Türk tarafına Türkiye dayattı diyor tüm bunları. Külliyen yalan.

Nikos’un gerçek yüzü bu işte, takke düştü kel göründü derler ya.

Akıncı sadakatini yineledi

Cumhurbaşkanı Akıncı da bu açıklamaya yönelik açıklamasında; Rum tarafının samimi olmadığını net olarak bir daha gördüklerini ifade etti.

Akıncı “Rum liderin, önceki gün kesin bir dille reddetmesinden duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Sayın Anastasiadis, Crans Montana’dan itibaren Guterres Çerçevesi’ni benimsediğini defalarca tekrarlamış olsa da, gerçekte durumun böyle olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi. Anastasiadis’in söz konusu açıklamasıyla bir kez daha siyasi eşitlik kavramını ve tarafların yönetime etkin katılımını reddederek, kararların basit çoğunlukla alınabileceği bir düzeni istediğini tekrarladığına da işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs Rum liderliği bu tavırla, tersini söylemesine rağmen, adada statükonun devamını tercih ettiğini ortaya koymaktadır” dedi.http://www.kibrispostasi.com/c35-KIBRIS_HABERLERI/n252866-akinci-anastadiadisin-olumsuz-cevabi-kaygi-verici-ama-surpri

Bu işe şimdilik nokta konulacak. Nikos gerçekten Türk tarafını da olayın bir parçası olarak görene kadar Türkiye’nin gölgesi altında yaşamaya devam edecek. Hem üşüyecek hem terleyecek.

****************

Günün Sözü

Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
11
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
22 Nisan 2019, Pazartesi    Asaplarımız bozuldu...
19 Nisan 2019, Cuma    Özersay, Çavuşoğlu'na sordu... Cevap?
18 Nisan 2019, Perşembe    Özersay'ı ortakları hep yalnız bıraktı
17 Nisan 2019, Çarşamba    Çocuklar ölmese be dostlar...
16 Nisan 2019, Salı    Erhürman istifa eder mi?
15 Nisan 2019, Pazartesi    Ankara hazır... Lefkoşa değil...
12 Nisan 2019, Cuma    UBP ile HP teyit etti... Bozulacak...
11 Nisan 2019, Perşembe    Beş yaşındaymışım gibi anlat "Başbakanım"
10 Nisan 2019, Çarşamba    Geçimsizler ülkesi...
9 Nisan 2019, Salı    Özersay'dan ayrılık sinyalleri...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Asaplarımız bozuldu...
Gökhan ALTINER | 22 Nisan 2019, Pazartesi
Bugünkü köşemizde hızla artan psikolojik sorunları ve intiharları işleyelim istedim, tabii devletin bu olaylar karşısındaki çaresizliğini de.
Akıl en büyük sermayedir derler ama doğrudur. Allah akıl yolundan şaşırtma...
Özersay, Çavuşoğlu'na sordu... Cevap?
Gökhan ALTINER | 19 Nisan 2019, Cuma
Koalisyonun bozulup bozulmayacağı tartışmaları sürerken Başbakan Yardımcısı ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay apar topar Ankara’ya gitti. Fotoğrafa ilk baktığınızda Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gu...
Özersay'ı ortakları hep yalnız bıraktı
Gökhan ALTINER | 18 Nisan 2019, Perşembe
Bizim hükümet bu işi yürütemeyecek düşüncesi her geçen gün daha fazla aklımda yer etmeye başladı. Nasıl olacak bu işler? Nasıl devam edecek herkes merakla bekliyor. Mali protokolün imzalanmayacağı iddia ediliyor bir y...