Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 12 Nisan 2019, Cuma

UBP ile HP teyit etti... Bozulacak...

Paylaş  
36
23
35

Yaklaşık bir haftadır gerek Kıbrıs Postası’ndaki programımda gerekse köşe yazılarımda Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın Hükümetten duyduğu rahatsızlığı açık bir dille dile getirdiğini anlattım durdum. Hatta dünkü yazımda Genç TV’de programa katılan altı parti başkanının tartışmaları arasında Özersay ile Tatar’ın deyim yerindeyse birbirlerine çok centilmence davrandıklarını gözlemledim. Bunu yalnız ben değil birçok meslektaşım da gözlemledi.

Açıkçası hükümetin bozulma ihtimalini her ne kadar göz önünde bulundursam da Başbakan Erhürman’ın hükümette sorun olmadığı ve bozulmayacağı yönündeki sıkça yaptığı açıklamalar “sıkıntılar var ama bozulmayacak” diye düşünmeme neden oldu.

Bu nedenle en azından bugün yarın herhangi bir hareketlilik beklemiyordum ve dün sabah canlı yayına gitmek üzereyken UBP içerisindeki önemli bir konumu olan kaynağım beni aradı.

Uzun süredir susan istihbarat kaynaklarımdan biri bana yarın “bu”  sabah Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın, hükümeti bozacağıyla ilgili bir açıklama yapacağı bilgisi verdi. Yarının “bugünün” Cuma olduğunu hatırlattım…

Telefondaki ses, ‘Cuma gün’ dedi, telefondaki sese cumanın yarın olduğunu biliyor musun diye sordum, evet dedi. Ben cumartesi diye biliyordum ama HP’den konuştuğum birileri bana Cuma günü olacağını söyledi. Güvenilir kaynağım, ‘Allah aşkına bunu araştır, neler oluyor?’ diye ricada bulundu.

UBP ve HP teyit etti

2 telefon açtım, birinci telefon UBP’ye idi. UBP’de çok üst düzey bir siyasetçiyi aradım, ismi lazım değil. Durumu aktardım, hükümetin nisan ayının hemen sonrasında bozulacağı bilgisini bana verdi. Yaptığımız konuşma çerçevesinde karşı taraf “sende biliyorsun artık bu hükümet yürümüyor, bu hükümet bitti. Nisan sonu en geç mayıs başı” dedi.

Elbette ki tek taraflı bir konuşmayla böylesine önemli bir bilgiyi yazamazdım. Bana sabah sabah gelen bu bilgiyi UBP’den teyit ettikten sonra kesinlikle Halkın Partisi’nden de teyit etmem gerekiyordu.

Bir taraftan Kıbrıs Postası’ndaki canlı yayınıma yetişme telaşı yaşarken; ki HP’den de teyit edebilirsem sabah sabah bomba etkisi yaratacak bir haberdi bu ve bunu başarmalıydım. Fazla gecikmeden Halkın Partisi’nde üst düzey bir siyasetçinin telefonunu çevirdim ve durumu aynen UBP’ye aktardığım gibi aktardım.

Dedim ki böyle bir bilgi var, karşı taraf ilk önce ‘Ben böyle bir şey duymadım’ dedi. Peki nedir durum dedim, ‘eğer hükümetten memnun musunuz derseniz, cevabım size hayırdır… Eğer hükümet nasıl gidiyor diye sorarsanız, nasıl gittiğini zaten sizler yazıyorsunuz. Sizin yazdığınız, söylediğiniz gibidir. Peki, bu hükümet bu şekilde gidebilir mi diye sorarsanız, cevabım size yine hayırdır’ dedi.

Ve ben o çok çok üst düzey HP siyasetçisine bir soru daha yönelttim. Nisan sonu bu hükümet bozulur mu? ‘Mayıs başı bir yönetim değişimi olur diyebilirim” dedi.

Bu kısa konuşmanın ardından artık her şey çok netti.

Çünkü hem UBP’de hem de HP’de konuştuğum iki kişi de sözü çok muteber ve son derece yetkili kişilerdi. Sıra artık bunu kamuoyuyla paylaşmaya gelmişti.

Gazeteye gelir gelmez haber merkeziyle hızla paylaştım ve programı sağ olsun arkadaşlar çözdü.

Haber birkaç saat içinde hızla en çok okunan haber oldu.

Bildiğiniz gibi bugüne kadar dörtlü koalisyonun bozulma ihtimalini ve UBP ile HP arasında yaşanan yakınlaşmayı tüm ayrıntıları ile yazan tek gazeteci benim.

Bugüne kadar UBP-HP yakınlaşması sadece UBP tarafından teyit edilmiş bir bilgiydi. HP hep bu yazılanlara karşın sessiz kalmayı tercih etti.

İlk kez Halkın Partisi’nden bu konuda net bir açıklama gelmesi üzerine artık koalisyonun bozulacağı bilgisinin taşları oturmuş oldu.

Bu arada bunu belirtmem lazım; her iki partiden de konuştuğum kişilerin isimlerini yazamıyorum, bu doğru değil ancak kişilerin öneminin anlaşılması için çok üst düzey diye ifade ettim. Artık siz okurlarımız tahmin ederim ki bu üst düzey iki kişinin kim olduğunu anlamışlardır.

Erhürman’dan Özersay’a gönderme

Meslektaşım Levent Kutay’ın gözden kaçmadı yazısıyla köşemizi sonlandıralım. Başbakan Tufan Erhürman, dün sabah Sevgili Serhat İncirli’nin konuğuydu ve programda kendisine sorulan Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorusuna adeta Kudret Özersay’a mesaj gönderircesine bir cevap verdi.

Başbakan öyle sanıyorum ki Özersay’a laf atarak “eğer birileri gelecek yıl Nisan ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili ‘Ben şimdiden hükümette öyle tavırlar göstereyim ki, hükümeti öyle şekillendireyim ki, burada ittifaklar yapayım ki, Nisan ayında Cumhurbaşkanı ben olayım’ meselesi üzerindeyse, çok açık söylüyorum siyaseti bunlar üzerinde konuşup tartışan insanların bu memlekete sorumluluk duygusunun maalesef ciddi şekilde eksik olduğu kanaatini taşırım" dedi… http://www.kibrispostasi.com/c137-GOZDEN_KACMAYANLAR/n282061-erhurmanin-bu-mesaji-kime-11042019

Sonuç olarak sevgili dostlar sanırım dananın kuyruğu çok yakında kopacak…

Başka önemli açıklamalar da var ama onları da pazartesine bırakalım. Bu arada unutmadan acaba diyorum, Özersay, Ersin Tatar halen Türkiye’deyken kendisi de Türkiye’ye bir ziyaret düzenleyecek mi?

*****************

Günün Sözü

Bilirsin günahları yazan melek soldadır. Hatta bundandır kalbin solda olması. Çünkü belki de aşk, yaşanılan en büyük günahtır.

Aziz Nesin

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
10
 
1
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
6
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Nisan 2019, Cumartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bu kadar telefon açmaya ve detaya girmeye gerek yok... Çakalları takip etmeniz yeterli şimdiden müdürlük, özel penna müdürlüğü, müsteşarlık gibi ulvi işler için ellerini ovuşturup dedikoduya çoktan başladılar.....

12 Nisan 2019, Cuma
Hasan         - Girne
Cok beklen daha gardas sen.Yak bir purocuk da acilasin.

12 Nisan 2019, Cuma
yusuf yusufi         - mavro horgo
mayısta para geliyormuş. uu banayiyamu.haberi nerden aldınız.demekki çalışmadan yatmaya devam.biri versin biri yesin.biz asgari ücretliler ne yiyeceyik. taş yiyeceyik. mayısta kesenin ağzı açılıyormuş.vay guzzum vay..

12 Nisan 2019, Cuma
Mustafa         - Girne

12 Nisan 2019, Cuma
Kemal         -

12 Nisan 2019, Cuma
Bora         - Girne
Tatar Basbakan olmak icin Ozersay'a Cumhurbaskanligi secimlerinde UBP'den destek teklif etti ve HP icinde bu rahatslik yaratmistir ve baskana bunun etik olmadigini soyledik.Ozellikle Ozersay'in Turkiye'de AKP ile SIKI FITI olmasida parti icinde hic de hos karsilanmadi.Ozellikle Mayis icinde Turkiye'den ilk parti para akisinin baslayacagi bir zamanda hukumeti bozmanin cok yanlis olacagini Ozersay'a bildirilmistir.

YAZARIN SON 10 YAZISI
18 Ekim 2019, Cuma    Başbakanı rahat bırakın
17 Ekim 2019, Perşembe    Tatar aday gibi...
16 Ekim 2019, Çarşamba    Hasbanı çıkar Ahmet Çakar
15 Ekim 2019, Salı    Memleketin tadı kaçtı...
14 Ekim 2019, Pazartesi    Olmadı başkan!
11 Ekim 2019, Cuma    Özersay'dan UBP'ye tehdit...
10 Ekim 2019, Perşembe    Amcaoğlu kararlı ama baskı altında
9 Ekim 2019, Çarşamba    Trafik kazalarına hapislik cezası sorgulanmalı
8 Ekim 2019, Salı    UBP sessizce evet dedi...
7 Ekim 2019, Pazartesi    CTP'liler kurultay sevmiyor

banner
banner
banner
banner
banner

Başbakanı rahat bırakın
Gökhan ALTINER | 18 Ekim 2019, Cuma
Şu sıralar Başbakan Ersin Tatar’ın üzerine her yerden yürüyorlar. Kıbrıs Postası’ndaki sabah programını sunarken üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın yakın dostlarından olan Ser...
Tatar aday gibi...
Gökhan ALTINER | 17 Ekim 2019, Perşembe
Tatar'ın UBP içindeki belli zümrelerce tasfiye edilmek istendiğini dile getirdik. Bu kesinlikle yalan değil. Ancak bu tasfiyeyi yapmak isteyen başta üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve ekibi, Tatar'ın aday olup da b...
Hasbanı çıkar Ahmet Çakar
Gökhan ALTINER | 16 Ekim 2019, Çarşamba
Kıbrıs Türk halkı oldum olası Türkiye’deki futbolla hep yakından ilgilenmiştir. Vakti zamanında hakem olanlar sonradan kapağı televizyon programlarına atmış kimisi saygın bir çerçevede kimisi ise külhanbeyi edalarında...