Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 15 Nisan 2019, Pazartesi

Ankara hazır... Lefkoşa değil...

Paylaş  
21
21
19

Bir bardak düşünün yarısı dolu yarısı boş. Siz hayata iyi tarafından bakmak isterseniz size yapılan en sık tavsiye, bardağın dolu tarafından bak önerisidir; değil mi?

Ama kimse sormuyor sen yarım bardak suyla doyar mısın? Yarım bardak su senin ihtiyaçlarını karşılar mı? Yoksa ihtiyacın olan bir büyük şişe su mu diye?

Hükümete bakarsanız daha doğrusu Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a kulak verirseniz, Denktaş’ın tavsiyesi bardağın dolu tarafından bakmak. Halbuki bizim ihtiyacımız olan olaylara iyi tarafından bakmanın ötesinde gerçekçi bir şekilde bakmak.

Bizim yarım bardak suyla kandırılacağımız günler çok geride kaldı ya da yarım bardak suya kanaat etmemiz gereken günler çok geride kaldı. Çünkü yarım bardak suyla yetindiğimiz günlerde KKTC’de bu kadar pahalı değildi. Ekonomi hiç bu kadar kötü değildi.

Şimdi ülke ekonomik olarak hem çok kötü durumda hem de aşırı pahalı. Bu nedenle aza kanaat günleri geride kalmalı.

Bunu böyle dile getirdiğinizde alacağınız cevap “elimizden gelen bu” cevabıdır. Yani beğenirseniz demeye getiriyor hükümet bir başka deyişle.

Açık 1,3 milyar. Bütçenin % 10’undan fazla

Gelelim şu bütçe açığına. Şu an ki KKTC bütçesi 7.731.500.00. Bir diğer deyişle 7,7 milyar Türk Lirası. Bu bütçeyle birlikte açık da 1,3 milyar Lira olduğu iddia ediliyor. Halen Mali Protokolün imzalanmadığını da göz önünde bulundurursak bu 1,3 milyara yaklaşık 700 milyon daha eklememiz gerekiyor. Yani bütçe açığımız 2 milyar Lirayı geçiyor. Mali protokolün imzalanması halinde bütçe açığı hazırlanan bütçenin % 10’undan fazla.

Mali protokolün imzalanmayacağı varsayımını eğer göz önüne alırsak bütçe açığı bütçenin neredeyse üçte birine tekabül ediyor. Bu da korkunç bir açık olarak karşımızda.

Ama merak etmeyin mali protokol imzalanacak, asıl önemli sorun maki protokol imzalansa dahi hükümetin bu protokolü gerektiği gibi uygulamayacağı gerçeğidir.

Lütfen hükümetten çıkıp da kimse mali protokolü harfiyen uygulayıp tüm yardımları kasaya koyacağız demesin bana.

Bu nedene bütçe açığı 2 milyar Lirayı bulmasa bile 2019 yılı bütçe açığı açısından hiç de parlak bir yıl olmayacak. Bütçe açığının fazla olması demek peşi sıra yapılacak birçok zammın habercisi demektir.

Denktaş şapkadan tavşan çıkaramaz

Maliye Bakanı Denktaş’ın bütçe açığı ile ilgili dün yaptığı bir açıklama var. Daha çok çalışacağım diyor Serdar Bey. Serdar Beyin çalışmasıyla düzelecek bir açık değil ki bu. Allah var şimdi. Bütçe açığı Serdar beyin maliyeyi başarısız yönetmesinden kaynaklanmıyor. Bu sorun tek kelimeyle bir hükümet başarısızlığıdır. Serdar Beyin maliye Bakanı olarak şapkadan tavşan çıkarmasını beklemediğimize göre yani olağanüstü sürpriz manevralarla mali durumu düzeltemeyeceğine göre geriye Hükümetin var gücüyle mali protokolü imzaladıktan sonra Türkiye’den ne kadar çok para koparabileceğine bağlı.

Çünkü öz kaynaklarla döndürülebilecek bir çark değil bu. Hadi diyelim maliye bugüne kadar öz kaynaklarla, iç borçlanmalarla bu çarkı döndürdü. Ciddi zamlarda yaptı. Ancak hem Türkiye’de yaşanan oturmamışlık hem de para akışının durması ekonomiyi çok ciddi sıkıntılara sokacak.

Ankara’da mali protokol konusunda hazır

Denktaş’ın mali protokol konusunda geçtiğimiz hafta söylediği “biz mali protokol konusunda hazırız karşı tarafı bekliyoruz” açıklaması gerçekleri yansıtmıyor. Bunu da yeri gelmişken söyleyelim. Mali protokolün imzalanması konusunda hem Ankara hem de Lefkoşa karşılıklı olarak çalışıyor. Ocak ayı içinde de bu protokol imzalanacak.

Yazının başında da ifade ettiğim gibi asıl sorun Hükümetin bu mali protokolün ne kadarını uygulayıp uygulamayacağıdır ki uygulama noktasında ciddi sıkıntılar yaşanacak.

Kehanette bulunmaya gerek yok ama hükümet içinde de bazı sıkıntılar 2019’da yaşanacak. Hükümetin iyimser tavırlarının gerçeği yansıtmadığını ve yapacak çok ev ödevlerinin olduğunu açıkça söylemek lazım.

Yani Serdar Beyin çok çalışmasıyla değil hükümetin Ankara ile bu yıl en iyi dönemini yaşaması gerekiyor. Tabii hükümet bozulmazsa.

Varın bu cümlenin altını siz doldurun. Bana biraz hükümet çok konuşup pek iş yapmıyormuş gibi geliyor.

Sonuç olarak 2019 yılı ülke ekonomik açısından oldukça zor bir yıl olacak. Başka yeni zamlara, krizlere ve sorunlara hazır olun. Ben gerçekçi bakıyorum olaya.

Böyle düşünmemin en önemli nedeni ise hükümetin elleri açıkgözleri yollarda Ankara’dan gelecek mali yardımı beklemesinden kaynaklanıyor.

İşler yoluna girmezse tek bir proje bile hayat bulamayacak. Umarım bu sıkıntılar aşılır.

Bir cümlede iç siyasete dair söyleyecek olursak; her şey yoluna girmesi gerekirken bir de birkaç ay sonra tam kriz yaşanırsa işte o zaman her şey baş aşağı döner. Tabii olan vatandaşa olur.

Zaten bu memleket ne çektiyse istikrarsızlıktan çekti.

****************

Günün Sözü

Her insanın hayatı aynı şekilde sona erer. Bir insanı diğerinden ayırt eden, nasıl yaşadığı ve nasıl öldüğünün ayrıntılarıdır.

Ernest Hemingway

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
1
 
2
 
1
 
1
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
23 Nisan 2019, Salı    UBP-HP'ye Ankara'dan yeşil ışık...
22 Nisan 2019, Pazartesi    Asaplarımız bozuldu...
19 Nisan 2019, Cuma    Özersay, Çavuşoğlu'na sordu... Cevap?
18 Nisan 2019, Perşembe    Özersay'ı ortakları hep yalnız bıraktı
17 Nisan 2019, Çarşamba    Çocuklar ölmese be dostlar...
16 Nisan 2019, Salı    Erhürman istifa eder mi?
12 Nisan 2019, Cuma    UBP ile HP teyit etti... Bozulacak...
11 Nisan 2019, Perşembe    Beş yaşındaymışım gibi anlat "Başbakanım"
10 Nisan 2019, Çarşamba    Geçimsizler ülkesi...
9 Nisan 2019, Salı    Özersay'dan ayrılık sinyalleri...

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UBP-HP'ye Ankara'dan yeşil ışık...
Gökhan ALTINER | 23 Nisan 2019, Salı
Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay apar topar Ankara’ya çağrılmış ve Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile görüşmüştü. Gerçekleşen bu görüşme de her ne kadar doğalgaz ve Kı...
Asaplarımız bozuldu...
Gökhan ALTINER | 22 Nisan 2019, Pazartesi
Bugünkü köşemizde hızla artan psikolojik sorunları ve intiharları işleyelim istedim, tabii devletin bu olaylar karşısındaki çaresizliğini de.
Akıl en büyük sermayedir derler ama doğrudur. Allah akıl yolundan şaşırtma...
Özersay, Çavuşoğlu'na sordu... Cevap?
Gökhan ALTINER | 19 Nisan 2019, Cuma
Koalisyonun bozulup bozulmayacağı tartışmaları sürerken Başbakan Yardımcısı ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay apar topar Ankara’ya gitti. Fotoğrafa ilk baktığınızda Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gu...