Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 15 Mayıs 2019, Çarşamba

Bakanlıklar paylaşılıyor...

Paylaş  
39
23
34

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı görev verme meselesini çok da uzatmadan dün UBP Genel Başkanı Tatar’a verdi. Cumhurbaşkanlığı çıkışında bende atılıp bir saraya gittim ve Tatar’a iki kritik soru sordum. Bildiğiniz gibi kaç gündür UBP Parti Meclisi’nin olası bir HP koalisyonuna sıcak bakmadığı ve bu yönde olur vermeyeceği yönünde ciddi dedikodular vardı. Bu dedikoduyu öyle bir yaydı ki bazı UBP’liler kamuoyuna UBP içinde ciddi bir cephe varmış gibi yansıdı.

İşte bu nedenden ötürü Cumhurbaşkanlığı çıkışında dün Tatar’a iki önemli soru sordum.

“zaman zaman iki parti arasında atışmalar oluyor, UBP Parti meclisinden hükümeti kurma yetkisi noktasında sıkıntı yaşayacak mısınız, bir diğer her şey yolunda giderse hükümet haftaya kurulur mu” diye sordum.

Tatar’ın yüzündeki ifade oldukça rahattı. Ne yaptığını iyi bilen ve tüm kontrolü elinde bulunduran bir hali vardı.

“Gerekli nabız yoklamalarını yaptım, rahat bir şekilde yetkiyi alacağımı düşünüyorum, herhangi bir sorun yaşamayacağız” dedi ve ikinci soruma cevap verdi; “bir an önce bir hükümete ihtiyacımız var, 15 gün sürem var ama her şey yolunda giderse haftaya evet hükümet kurulmuş olur” dedi.

UBP-HP kuruldu meğerse

Tatar’ın bu rahat açıklamalarından iyi anlıyoruz gerçekten bana söylendiği gibi UBP-HP hükümeti çoktan kuruldu. Bu konuda sadece prosedür uygulanıyor başka da bir şey yok. Genel hatlarıyla uzlaşıldığını ifade edebiliriz.

UBP-HP görüşmesi uzun sürecek

Bir başka bilgiye göre bugün Halkın Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşecek görüşme hayli uzun sürecek diye duydum. Hükümet programı, bakanlık paylaşımı ve hassasiyetler bugün başlık olarak belirlenecek ve hafta sonuna kadar her iki partinin görevlendireceği görüşme ekibi her şeyi ama her şeyi derinlemesine görüşecek ve tamamlayacak. Ardından gelecek hafta taraflar uzlaşması halinde kendi parti meclislerine bakanlık bölüşümünü, hükümet protokolünü ve hassasiyetleri götürecek.

Öyle tahmin ediyorum ki büyük bir sıkıntı yaşanmazsa her iki partinin parti meclisleri bunu onaylayacak ve Ersin Tatar yeni hükümeti Cumhurbaşkanına sunacak.

İş burada bitmiyor. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın kabinede yer alacak bakanları veto etme hakkı var ancak böyle bir şeyin yaşanmayacağını tahmin ediyorum.

İnancım o ki önümüzdeki hafta yeni hükümet mecliste güven oyu alacak ve kurulmuş olarak göreve başlayacak.

UBP kabinesi cuma’ya şekillenir

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Cuma gününe kadar en azından Ulusal Birlik -Partisi’ndeki kabine şekillenecek. Tabii unutmadan şunu da eklemek lazım; 7-3 mü yoksa 6-4 mü onu bekleyip görmek lazım. Şu an için elimde bazı bilgiler var; kimlerin bakanlık alacağı yönünde ve almayacağı yönünde de bilgiler var. Ancak iki güvendiğim kaynağım bana bir bakanlık hakkında farklı bilgiler veriyor.

İşte Cuma gününe kadar bunu netleştireceğim ve pazartesi günkü yazımda olası kabineyi açıklayacağım muhtemel diye düşünüyorum.

Dün gece bakanlık al veri yapıldı

Bir başka güvenilir bilgiye göre dün gece taraflar arasında 6-4 ya da 7-3 şeklinde bir bakanlık pazarlığı yapıldı yönünde. Ne olup bittiğini ancak yarına yazabileceğim çünkü bu konuyla ilgili bilgiler bana dün gece geç saatlerde gelmiş olacak.

Daha açık konuşmak gerekirse UBP, HP’den İçişleri Bakanlığını talep ediyor yerine de iki bakanlık vermeyi teklif edecek yani eğer HP İçişlerini verirse 6-4 şeklinde kabine şekillenecek yok vermezse 7-3 şeklinde kalacak diye biliyorum.

Yine bana gelen bilgilere göre hafta sonuna kadar hızla koalisyon hükümetinin tamamlanacağı ve gelecek hafta güven oyu için meclise gidileceğini öğrendim.

İçişlerine karşılık maliye

Bir başka bilgiye göre ise İçişleri Bakanlığına karşılık tek bakanlık olarak Maliye Bakanlığı da Halkın Partisine verilebilir. Keza bununla birlikte Ekonomi ve Enerji Bakanlığı da masada pazarlık payı olarak duracak.

Dediğim gibi net bir yazı kaleme alabilmek için ilk önce bakanlık sayısının ve nasıl paylaşıldığının tamamlanması lazım. Bunun dışında yazılan çizilene itibar etmeyin.

Net bilgiler bende.

Şu an içinde kimlerin hangi bakanlığı alacağı bilgisi var. Hatta hatta daha düne kadar bu isimlerde oynama oldu. Bakanlık almayacak bir kişi bir başka kişiyle yer değiştirdi ama şimdilik ortalığı bulandırmaya gerek yok.

Günü saati gelince net isimleri ben sizlerle paylaşacağım.

UBP-CTP olur mu?

Son derece zayıf bir ihtimal olsa dahi olası UBP-CTP koalisyonu da perde gerisinde konuşuluyor bilesiniz. Hatta hatta CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı da onore etmek için Meclis Başkanlığı makamının Erhürman’a verilmesi ve ortak bir hükümet kurulması da B planı olarak masada duruyor.

Öyle tahmin ediyorum ki UBP-HP kurulacak ve bu plan hiç gerçekleşmeyecek ama bir yerlerde bunun da düşünüldüğünü benden duymuş olun.

***************

Günün Sözü

Aslında kadın; erkeğin beğenen bakışlarından çok, hemcinsinin kıskançlık dolu bakışlarını görünce, güzel olduğundan emin olur.

Pablo Neruda

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
1
 
5
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Mayıs 2019, Perşembe
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Yani sen da gazetecilik yapip memlekete bilmedigi bilgileri mi veriyorsun? Yaptigin dedikodudan baska birsey degil! Daha once hukumeti bozma tellaligi yaptin simdi de hukumeti kurma dedikodusu. Bu mu yani gazetecilik? Senin yazdiklarini sokaklardaki cocuklar bilir artik!

YAZARIN SON 10 YAZISI
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Memur Devletinde Egonomiya
23 Temmuz 2019, Salı    Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
22 Temmuz 2019, Pazartesi    Hükümet davul çalıyor…
19 Temmuz 2019, Cuma    İşte tarihi belgeler!
18 Temmuz 2019, Perşembe    Paramız yok yemeye, tahtırevan ile gideriz gezmeye
17 Temmuz 2019, Çarşamba    Türkiye - AB dostluğu 165 milyar Dolar...
16 Temmuz 2019, Salı    Askerin yeri kışlası...
15 Temmuz 2019, Pazartesi    Rumlara bir şans daha...
12 Temmuz 2019, Cuma    Bu skandalı kim temizleyecek?
11 Temmuz 2019, Perşembe    Senin orada kalmayacağın kesin!

banner
banner
banner
banner
banner

Memur Devletinde Egonomiya
Gökhan ALTINER | 24 Temmuz 2019, Çarşamba
Mali Protokol imzalandı ve dünkü gazetelerin manşetlerinde oldukça gergin satırbaşları vardı. Mali Protokol’ün oldukça acı bir reçeteden ibaret olduğu söylense de şöyle bir baktığımda “madem ki paramız yok, biraz egon...
Gürcan: "Çözüm adil ve eşitliğe dayalı olmalı"
Gökhan ALTINER | 23 Temmuz 2019, Salı
Yıllar önce Londra Fuarı’na katılmak için Londra’ya gittiğimde beni şaşırtan ve bir o kadar da mutlu eden bir olay yaşamıştım. Sokakta yürürken adımla bana hitap edip seslenen birçok Kıbrıslı Türk’e ...
Hükümet davul çalıyor…
Gökhan ALTINER | 22 Temmuz 2019, Pazartesi
Başbakan Ersin Tatar ile Dışişleri Bakanı Kudret Özersay adeta bir hükümet bütünlüğünde açıklamalar yaptılar. “beşli zirve olacaksa federasyon dışındaki modeller de konuşulmalı”.
Belli ki aralarında bir fikir birliği...