Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Gökhan ALTINER | 21 Mayıs 2019, Salı

Hükümet tamam... Kabine yarın sunulabilir!

Paylaş  
25
15
23

Oldukça gergin geçen bir hafta sonunun ardından UBP ve HP Genel Başkanları dün bir araya geldi ve ağırlıklı olarak sorunları giderdiler. Açıkçası bu yazıyı kaleme alırken halen tam olarak hükümetin kurulacağından emin olmadığımı net bir dille ifade edebilirim. Olayı bir bütün olarak ele aldığımızda yazının başlığı ortaya çıkıyor; yani bu hükümet bir şekilde kurulacak da diyebiliriz bir diğer deyişle.

Öyle tahmin ediyorum ki İlahların da devreye girmesiyle sıkıntılar aşıldı ve hükümet kurulma noktasına geldi.

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın dün yapmış olduğu açıklamayı da dikkatli dinlerseniz aslında şu anlamı ortaya çıkarırsınız; “UBP büyük bir partidir, bu nedenle HP birşeyler talep ederken haddini bilmeli öyle istemelidir. Ülkenin hızla bir hükümete ihtiyacı vardır ve bazı sıkıntılara takılıp kalınmazsa Hükümetin kurulmaması için herhangi bir engel yoktur. Aksi takdirde erken seçim kaçınılmaz olacaktır” .

Ersin Tatar’ın uzun uzadıya yaptığı açıklamayı gelin biraz yorumlayalım. Bildiğiniz gibi bakanlıkların paylaşımı noktasında herhangi bir sorun bulunmuyor.

7-3 tarzında bu kabine paylaşıldı. Zaten en başından beri kabine paylaşımında bir sorun yoktu. Ancak Özersay’ın bazı daireleri alma konusundaki ısrarı ve Maliye Bakanlığı konusundaki sıkıntıları, UBP heyetini fazlasıyla germişti.

Duyduğuma göre bu sıkıntılar ağırlıklı olarak aşıldı. Ancak halen bazı konularda bazı pürüzler olduğunu zaten Ersin Tatar’ın da açıklamalarının genelinden anlıyoruz.

Hükümet kurulmak zorunda

Dün de yazdım tekrar etmekte fayda var. Bir kere şu an ki UBP-HP hükümeti taraflara kalsa kurulması kesinlikle söz konusu değil. Bunu bir kere ortaya koymak lazım. Ancak bu hükümetin kurulmasının arkasında Ankara Hükümeti baskın olarak durduğu için oluşan sıkıntıları da öyle tahmin ediyorum ki Ankara çözümledi ve bundan sonra kesinlikle yaşanacak başka sıkıntıları da yine Ankara hükümeti bir şekilde çözümleyecek. Öyle tahmin ediyorum ki bu hükümet kolay yürümeyecek. Bunu bugünden söylemek hiç de zor olmasa gerek.

Neler yaşanacak?

Peki bugünden itibaren neler yaşanacak. Net istihbarat olarak aktarıyorum size. Bugün sabah UBP ile HP son bir kez bir daha bir araya gelecekler ve bu buluşmadan son rötuşlar yapılıp taraflar bir birine kimi bakan yapacaklarını içeren bir liste verecekler. Ardından bugün akşam üstü HP Genel Başkanı Özersay, parti meclisini bilgilendirmek için parti meclisini toplayacak. Muhtemelen kabine Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacak. Bir ihtimal Perşembe günü de sunulabilir ama büyük ihtimal Çarşamba günü kabine sunulacak.

HP hangi kurumları alıyor?

Daireler ve kurumlarla ilgili yaşanan gerginliğin ardından taraflar hangi daire ve kurumların Halkın partisine verileceği konusunda uzlaşma sağladı. Bu uzlaşıya göre Lefke Avrupa Üniversitesi, Kalkınma Bankası, Şeker Sigorta, AB Koordinasyonu Merkezi ve Meteoroloji Dairesi, Halkın Partisi’ne bırakılıyor.

Kabinenin son hali elime gelecek

Öte yandan Pazartesi günü kabineyi sizlere açıklayacağımı ifade etmiştim. Ancak yaşanan gerginliğin ardından süreç uzadı. Şu an için elimde bir kabine listesi var ancak öyle tahmin ediyorum ki kabine de bazı değişiklikler olabilir. İşte kabinenin son hali bugün elime ulaşacak ve Çarşamba günü kabineyi ilk benden öğreneceksiniz.

Kabineyle ilgili güvenilir kaynağımdan net bilgiler alacağımı düşünüyorum.

Bölgelere göre dağılım

Gelelim UBP kanadından hangi bölgeden kaç tane bakanlık verileceği bilgisine. Bu sayılarda artık netleşmiş durumda. Bu konuda da ilginç bir dağılım olduğunu söylemem gerekiyor.Ulusal Birlik Partisi; Lefkoşa’da Bir Bakanlık, Gazimağusa’da İki Bakanlık, İskele’de Bir Bakanlık, Girne’de İki Bakanlık, Güzelyurt’ta Bir Bakanlık.

UBP kanadından görev alacak yeni bakan isimlerine gelince; en azından size şunu söyleyebilirim ki daha önce bakanlık yapmamış üç ya da dört yeni isim var. Kim olduklarını elbette ki okumak için biraz daha bekleteceğim sizi.

Kabineyi değerlendirdiğimde dengelerin yarı yarıya oturduğunu söyleyebilirim. Kabine dışı kalacak bazı isimler olduğu gibi hiç ummadığınız bir isim de önemli bir bakanlığa oturacak.

UBP-HP koalisyonunun kurulmasından başka çaresi olmadığını, ilahların bu yönde karar aldığını ve tarafların da şu an kötü giden KKTC ekonomisini iyileştirmek adına buna uyacağını net olarak söyleyebilirim.

Öyle tahmin ediyorum ki süreç sağlıklı bir şekilde çalışacak ve kısa zamanda sonuçlanacak. Umarım yeni hükümet başarılı olur ve ekonomik iyileşme hızla başlar. Umarım Tatar’ı bazı aç gözlüler artık rahat bırakır.

*****************

Günün Sözü

Korkma bana âşık olmaktan ya da çekip gitmekten. Çünkü kalbimdeki hiçbir cesedi sahipsiz bırakmadım ben.

Nazım Hikmet

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
8
 
2
 
5
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Mayıs 2019, Salı
Atik         - lefkoşa
Sevgili Özersay, Vasıfsız parti liderlerinin kara merdeces hevesini yerle bir edebilirdin ama sen siyasi kariyerini karalara bağlamayı tercih ettin. Umarım Cumhurbaşkanlığı hevesin yoktur zira sandıkta siyasi sorumsuzluğunun sonuçlarını göreceksin.

21 Mayıs 2019, Salı
Ozer         - Lefkosa
Artik siparisle hukumet bozma,kurma devrimiz baslamistir.Hayirli ve ugurlu olsun ama zoraki evliliklerin sonu hep husran olmustur.

21 Mayıs 2019, Salı
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Ne guzel yazdiniz! "Ilahlarin da devreye girmesiyle". Zaten ne cektiysek bu Ilahlardan cekmedik. Istedikleri zaman hukumet bozdular, istedikleri zaman hukumet kurdular! Butun mesele bakanliklar kavgasi. Halloldugu zaman bu is bitti. Simdi, enternasyonal temiz kagidi olmayan bir Basbakanimiz da var artik. Daha nesderik?

YAZARIN SON 10 YAZISI
16 Ağustos 2019, Cuma    Tutun papazı kaçmasın...
15 Ağustos 2019, Perşembe    Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
9 Ağustos 2019, Cuma    Cumhurbaşkanı adayı rezil oldu
8 Ağustos 2019, Perşembe    Hayal kırıklığı olan Özersay'ın kendisidir
7 Ağustos 2019, Çarşamba    Hasipoğlu, "UBP adayını çıkarmazsa... Bunun bedeli olur"
6 Ağustos 2019, Salı    Veresiye dönemi başladı...
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Kendi cephanemizi üretmeye başladık
2 Ağustos 2019, Cuma    Emredersiniz yaparız...
1 Ağustos 2019, Perşembe    Günay Çerkez'i entrikalarınıza alet etmeyin!
31 Temmuz 2019, Çarşamba    Saray da yıkılırsa... Vay halimize...

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tutun papazı kaçmasın...
Gökhan ALTINER | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hani söze nereden başlanır diye bir düşündüm. Ciddi bir kısır döngü içerisindeyiz toplum olarak. Neyle mutlu olacağımızı nasıl mutlu olacağımızı bilemiyoruz. Hep bir şikayet ve hep bir tepki içindeyiz. Bu öyle bir tep...
Namaz derin iştir... Sen anlamazsın...
Gökhan ALTINER | 15 Ağustos 2019, Perşembe
Uzun tatilleri hiç sevmedim hayatım boyunca; yayın yapmadım mı yazı yazmadım mı kendimi işe yaramaz hissederim. Benim yapacak çok işim de yoktur, fazla oturdum mu tembellik gelir üstüme. Sonra sağa sola çatmaya başlar...
Cumhurbaşkanı adayı rezil oldu
Gökhan ALTINER | 9 Ağustos 2019, Cuma
Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye üst düzey komutan heyetiyle birlikte ülkemizi ziyaret etti ve çeşitli temaslarda bulundu. Bakan Akar süreçle ilgili tam da eski bir komutana yakışan önemli mesajlarda verdi....