Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 2 Temmuz 2018, Pazartesi

HADE Ferrari ile tarla sürelim...

Paylaş  
20
0
19

Kara gözlüklerle yol kenarında helikopterin Türkiye’den gelip yangınımızı söndürmesini, gökyüzüne bakarak bekleyenlerin halini tarif etmişti bir aklı evvel, bir zamanlar… 

“Buna hiç gerek yok, bizim askeri helikopterlerimiz var. Üzerine bir aparat takacağız. Gerektiğinde devriye gezecekler, gerektiğinde de yangın söndürecekler. Çok ucuza mal olacak” demişti. 

Hatta o dönem kendisi herhangi bir makamı işgal etmediğinden, bu fikrini dönemin Başbakanı’na açmıştı. 

Başbakan iyi niyetli olduğu için bu fikrin bir geçerliliği olup olmadığını araştırmaya başlamış. 

Askeri yetkililer seferber olmuş ve uzmanlardan oluşan bir heyetle başbakanın karşısına dizilmişler. 

Son derece kibar ama eminim bu fikre gülmemek için kendilerini zor tutarak, bu fikrin, “Bir Ferrari’nin arkasına saban takıp tarla sürmeye çalışmak” ile eşdeğer olduğunu olabildiğince saygılı bir şekilde anlatmışlar. 

Bu Ferrari ile tarla sürme fikrini ortaya atan dahi artık bir makam sahibi. 

Aynı dâhinin, defalarca örneği bulunmasına, hatta yanlışlıkla Larnaka’ya indikten sonra oradan kalkıp doğrudan Ercan’a gelen bir başka ambulans uçak vakası olmasına rağmen, ambulans uçağın Ercan’ın pistine inmesini büyük bir diplomasi zaferi olarak lanse etmiş olmasını bir an için unutarak, Yamaçköy’deki yangın ile ilgili ne yaptığını merak ediyoruz. 

Bildiğim kadarıyla, atıp tutmanın serbest olduğunu sandığı dönemlerde sözünü ettiği aparat daha alınmadı. Alınmasına imkan da yoktu zaten. Çünkü dedim ya o dönem atıp tutmak serbestti. Sadece onun değil, kimsenin ağzının ve de parmaklarının ayarı yoktu. 

Merak ettiğim Yamaçköy’deki yangının söndürülmesi için Türkiye’den gelecek helikopteri beklerken gözlerinde kara gözlükler var mıydı? Gerçi bugünlerde hava parçalı bulutlu ama yine de uzun süre gökyüzüne bakınca insanların gözleri acıyabiliyor. 

Hele hele bir değil de 3 helikopter bekliyorsan Türkiye’den, uzun süre gökyüzüne bakmak icap edebilir. 

Hele hele Bakanlar Kurulu’nda Nisan ayının ikinci haftasında, yaz aylarında KKTC’de bir helikopter, hem de öyle askeri helikoptere aparat takılmışından değil, gerçek yangın helikopteri konuşlandırılması kararı almışsanız, gökyüzüne bakmak gerçekten zor gelebilir. 

Sözünü ettiğimiz zat-ı muhterem aynı Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, fizibilite çalışması yapıp tamamladıktan sonra orman yangınlarının söndürülmesi konusunda diğer alternatiflerin neler olabileceği konusundaki bilgiyi kamuoyuyla paylaşacaklarını da belirtmişti, bir helikopterin burada konuşlandırılması ile ilgili karar alındığını açıkladıktan sonra. Nisan ayında devam ettiğini söylediği bu fizibilite çalışması Temmuz ayına girdiğimiz bugünlerde halen sonuçlanmamış olacak ki henüz kamuoyu ile paylaşılan alternatif yok. 

Buna üzülüyor muyum? 

Tabii ki hayır. Beyefendiden duyduğumuz ilk farklı alternatif, Ferrari’ye saban takıp tarla sürmeye çalışmakla eşdeğer olduğundan, diğerlerinin ne olacağı ile ilgili zaten endişelerim vardı. 

Zaten kaldı bir Temmuz ile Ağustos. Ikına sıkıla birkaç dönüm orda, birkaç dönüm burada kül olduktan sonra, yangın mevsimi geçer gider.

Biz de en azından bundan sonrası, elde ne kaldıysa oraları için “HADE” deriz devam ederiz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Temmuz 2018, Salı
vatandas         - K.Kibris
Aynen oyle!/ Birkac donum onda birkac donum bunda; dunya mali kime kalmis ki; zaten hepimiz kullanici.

YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık
7 Haziran 2019, Cuma    Facebook hariciyecileri

banner
banner
banner
banner
banner

Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma
Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.
Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Ya...
Ticaret Odası'nın sıvaması 
Rasıh REŞAT | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Çeyrek asırdır meşgul olduğum gazetecilik mesleğini icra ederken on binlerce basın bildirisi ile karşı karşıya geldim. Bazılarını anlamakta güçlük çekerken bazılarını çok ilginç bulup manşet değiştirmek zorunda kaldım...
"Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
Rasıh REŞAT | 2 Temmuz 2019, Salı
Suriye rejiminin Paris Dakar-Rallisine Murat 124 ile katılma girişimi benzeri, 1966 model hava savunma sistemleri kendini dünyanın en sofistike savaş uçaklarına sahip İsrail’e karşı savunmaya çalışması sonucunda Kuzey...