Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 5 Temmuz 2018, Perşembe

“KKTC karakollarına Allah geri gelmeli”

Paylaş  
28
14
27

 

Meslektaşım Hüseyin Ekmekçi iki gündür canlı yayınlarda polis zorbalığı ile ilgili bir konuyu gündemde tutuyor. İyi de ediyor.

Gencin birisi plajda taşkınlık yapınca polise haber verilmiş, polis genci alıp karakola götürmüş. Karakolda alkollü olan genç polise direnmiş ve küfür etmiş, akabinde de polisten bir araba dolusu sopa yemiş.

Gözü patlamış, kaburgası kırılmış, kafası çatlamış.

Hem de polis eliyle.

Güvenliği ve huzuru sağlamakla görevli polis memurları, kendi nezaretindeki bir vatandaşı hastanelik ederse nereye gidiyoruz diye sormadan edemiyorum.

Ömrünün bir kısmını İngiltere’de bir kısmını da Türkiye’de geçirmiş birisi olarak ister istemez mukayese yapıyorum.

Mesela 80’li ile 90’lı yılların Türkiye’sinde polis gözetiminde hayatını kaybedenlerin haberlerini ve “Burada Allah yoktur” sloganı ile ünlenen İstanbul Gayrettepe Polis Merkezi’nin ününü bizim nesilden duymayan yoktur diye düşünürüm. Hatta bazılarımızın yolunun o karanlık yere düşmüşlüğü de vardır.

O yılların Türk Polisi’ne güvenmek, zor zamanda yardım istemek, devletin sığınılabilecek bir kolluk gücü olarak görmeyi bırakın, polis görünce yolunu değiştirmek içgüdüsü insanlarda kanıksanmış bir durumdu.

Lapta Polis Karakolu’nda yaşanan, aynen Gayrettepe’deki uygulamayı anımsatıyor.

Polis gözetimindeki zorbalık, işkence demeye dilim varmıyor ama aslında kullanılması gereken kelime o, sadece Lapta Karakolu ile sınırlı değildir. Emin olun.

Birkaç vaka daha gündemimize geldi yıllar içerisinde. Ancak kurbanlar, o karanlık hücrede yedikleri dayakları unutmak istedikleri, geride bırakmak istedikleri için gündeme getirmeyi reddettiler. Getirenler ise adalet bulamadıkları için, kendilerine işkence yapan polisler ceza almadıkları, hatta terfi aldıkları için geri adım attılar. Sonradan dayak yiyenler de “Polise bir şey olmaz nasılsa” diye yedikleri dayakları sineye çektiler.

İngiltere’de polis zorbalığı yok mu? Vardır elbet. Olmuştur.

Ama yapılan şikayet sonrasında, ciddi soruşturmalar ve iddialar kanıtlandığı anda ciddi cezalar peş peşe geldi.

Bu kamuoyunun gündemine gelince de vatandaş haklarının ne olduğunu, adaletin çalıştığını, yapanın yanına kalmadığını biliyor.

İngiliz Polis’i elini kaldırmaya yeltendiği anda, vatandaş, “Sakın üzerime dokunma” diyebiliyor. Diyebiliyor çünkü polis, vatandaşın üzerine dokunduğu anda, darp edildiği ile ilgili şikayet edilebileceği, mesleğini hatta özgürlüğünü kaybedebileceğini biliyor. Örnekleri var çünkü.

Bizdeki örnekler ise tam tersi.

Plajdan alınıp dayak yiyen genç vakası bir örnektir. Umarım Ekmekçi’nin gündemde tutma çalışmaları, naçizane benim de bu yazı ile katkım ve diğer tepkiler bu sorunu kökten çözer.

Polislik mesleğinin kutsallığının bilincinde olan ve aşkla bu zor görevi yerine getirenleri tenzih ederek söylüyorum ama, “KKTC Karakollarına Allah geri gelmeli”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
4
 
0
 
1
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık

banner
banner
banner
banner
banner

AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Avrupa Birliği yetkilileri birkaç yılda bir İngilizce lisanına hakim bazı Kıbrıslı Türk gazetecileri bir yemekte toplar ve Avrupa Birliği ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışır.  En son ne zaman olduğunu hatırlama...
Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma
Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.
Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Ya...
Ticaret Odası'nın sıvaması 
Rasıh REŞAT | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Çeyrek asırdır meşgul olduğum gazetecilik mesleğini icra ederken on binlerce basın bildirisi ile karşı karşıya geldim. Bazılarını anlamakta güçlük çekerken bazılarını çok ilginç bulup manşet değiştirmek zorunda kaldım...