Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2018, Salı

Bu elektrik Nami’yi çarpar, bizi ise kül eder

Paylaş  
33
24
32

Başbakan başkanlığında kabinenin tam tekmil hazır bulunduğu basın toplantısından, “Yoldan geçen Ahmet Bey’in yaşantısına ve alım gücüne olumlu anlamda etki edecek tedbirler neler acaba?” diye koşup gittik.

Gittik gitmesine de “Yoldan geçen Ahmet Bey’e” anlatacak bir şey öğrenemedik.

Başbakan bu Fiyat İstikrar Fonu’ndan Maliye’nin ne denli fedakarlık ettiğini anlattı durdu. Hakkı var, FİF’ten yapılan fedakarlık sayesine dövizdeki artış nedeniyle fırlaması son derece doğal olan akaryakıt fiyatları bir miktar baskılandı.

Hem üretici hem de sıradan yurttaş için önemli bir gider kalemi olan akaryakıt fiyatının deli gibi artmaması olumlu bir şey tabii. Ancak FİF’ten elde edilen gelirin neredeyse yarısı gitti. Yeni bir döviz dalgasında diğer yarısı da giderse halimiz nice olur diye sormadan geçemiyorum.

Bir diğer gider kalemimiz ise elektrik enerjisi haliyle.

Bununla ilgili herhangi bir tedbirden bahsedilmediği gibi, zam üstüne zam getirilen enerji ile ilgili, yeni hükümet, zam yapmayan eski hükümeti yargılıyor.

Soruyu ben sordum ancak devam sorusu Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı’nın korsan basın toplantısına kurban gittiği için buradan sormam gerekecek. Yanıt veren çıkarsa sevinirim.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun geçtiğimiz dönem kar ettiğini ve 16 Milyon TL Kurumlar Vergisi ödediğini biliyoruz.

Bilanço oyunları ile yapıldığını söyledi Maliye Bakanı Serdar Denktaş, ama dilinin sürçtüğünü düşünürüm. Çünkü Erdal&Co. zarar eden bir kurumu kar eder diye göstermez. Üstüne üstlük bu kurum Maliye’ye vergi ödemişse kar etmiştir diye de düşüncelerime eklentide bulunurum.

Neyse geçelim. KIB-TEK geçen dönem kar etti ve vergi ödedi dedik. Özdil Nami, “Yatırım yapmadılar” dedi. 30 milyon Euroluk yatırım yaptıklarını biliyoruz. Onu soracaktık. Buradan sormuş olalım. Bu arada iki önceki yönetim tarafından alınan jeneratörlerin bir önceki yönetim tarafından ödendiğini Nami neden bilmiyor? Yani bu yatırım değil mi? Bunlar da başka sorular.

KIB-TEK kar ediyor. Bu belli.

Neden borçlandılar? Neden yüzde 23 oranında yükselen döviz karşısında, yüzde 50’ye yaklaşan bir zam yapma ihtiyacı duydular? Hem de döviz ile alınan akaryakıtın girdisi maliyet hesabının yüzde 54’üne tekabül ederken.

Neden Nami 5 aydır yönettiği kurumun kar zarar durumunu henüz bilmiyor? Benim bildiğim ilk çeyrekte neyin ne olduğu anlaşılır. Bilmediğini kendi söyledi.

Jeneratörler fiyatı ucuzlatmak için değil, her geçen gün sıkıntıya giren,talebi karşılamak için olduğunu Nami neden bilmiyor da bununla ilgili bir yorum yaptı dün?

Ben anladığımı söyleyeyim de, yanlışsam, Sayın Bakan doğru yerlerden bilgi alarak beni düzeltsin.

Bence, KIB-TEK yönetimi, sorumlu bakan olan Ekonomi ve Enerji Bakanı’nı doğru olmayan bilgilerle donatıyor. O da bu noksanlıklarla basının ve de yapılan zamlarla halkın karşısına çıkıyor.

Kar eden ancak kar amacı gütmeyen bir kurumun karlılığını vatandaşa daha hesaplı enerji olarak yansıtmak dururken, “Allah kelamı” gibi algılanan nizamnameye bakarak zam yaptılar. Üstüne üstlük zam yapmayan eski yönetimi de Maliye Teftiş Kurulu’na şikayet ettiler.

Bunu bir eleştiri olarak almasın kimse.

Ben yine iyi niyetimi koruyarak, KIB-TEK yönetiminin Sayın Bakanı bilgilendirmek konusunda biraz sıkıntılı olduğunu söylüyorum sadece.

Tavsiyem eski KIB-TEK Başkanlarından İsmet Akim ve Hasan Erçen’i çağırsın. Bilgi istesin. Hayır diyeceklerini sanmıyorum..

Çünkü doğru bilgi olmazsa, bu elektrik Nami’yi de çarpar, bizi ise kül eder.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
17 Temmuz 2018, Salı
DEVRİM GOYUNCU         - LEFKOŞA
Sayın Reşat bunlar İsmet Akim'in adını duyunca tüyleri diken diken olur...sizce ondan faydalanmak isteselerdi bugün kıbtek'in başında o oturuyor olmazmıydı???? ama bunlar adamı neredeyse hırsız ilan ediyordu....niyet başka sayın Reşat

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık

banner
banner
banner
banner
banner

AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Avrupa Birliği yetkilileri birkaç yılda bir İngilizce lisanına hakim bazı Kıbrıslı Türk gazetecileri bir yemekte toplar ve Avrupa Birliği ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışır.  En son ne zaman olduğunu hatırlama...
Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma
Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.
Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Ya...
Ticaret Odası'nın sıvaması 
Rasıh REŞAT | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Çeyrek asırdır meşgul olduğum gazetecilik mesleğini icra ederken on binlerce basın bildirisi ile karşı karşıya geldim. Bazılarını anlamakta güçlük çekerken bazılarını çok ilginç bulup manşet değiştirmek zorunda kaldım...