Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2018, Salı

Bu elektrik Nami’yi çarpar, bizi ise kül eder

Paylaş  
32
24
31

Başbakan başkanlığında kabinenin tam tekmil hazır bulunduğu basın toplantısından, “Yoldan geçen Ahmet Bey’in yaşantısına ve alım gücüne olumlu anlamda etki edecek tedbirler neler acaba?” diye koşup gittik.

Gittik gitmesine de “Yoldan geçen Ahmet Bey’e” anlatacak bir şey öğrenemedik.

Başbakan bu Fiyat İstikrar Fonu’ndan Maliye’nin ne denli fedakarlık ettiğini anlattı durdu. Hakkı var, FİF’ten yapılan fedakarlık sayesine dövizdeki artış nedeniyle fırlaması son derece doğal olan akaryakıt fiyatları bir miktar baskılandı.

Hem üretici hem de sıradan yurttaş için önemli bir gider kalemi olan akaryakıt fiyatının deli gibi artmaması olumlu bir şey tabii. Ancak FİF’ten elde edilen gelirin neredeyse yarısı gitti. Yeni bir döviz dalgasında diğer yarısı da giderse halimiz nice olur diye sormadan geçemiyorum.

Bir diğer gider kalemimiz ise elektrik enerjisi haliyle.

Bununla ilgili herhangi bir tedbirden bahsedilmediği gibi, zam üstüne zam getirilen enerji ile ilgili, yeni hükümet, zam yapmayan eski hükümeti yargılıyor.

Soruyu ben sordum ancak devam sorusu Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı’nın korsan basın toplantısına kurban gittiği için buradan sormam gerekecek. Yanıt veren çıkarsa sevinirim.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun geçtiğimiz dönem kar ettiğini ve 16 Milyon TL Kurumlar Vergisi ödediğini biliyoruz.

Bilanço oyunları ile yapıldığını söyledi Maliye Bakanı Serdar Denktaş, ama dilinin sürçtüğünü düşünürüm. Çünkü Erdal&Co. zarar eden bir kurumu kar eder diye göstermez. Üstüne üstlük bu kurum Maliye’ye vergi ödemişse kar etmiştir diye de düşüncelerime eklentide bulunurum.

Neyse geçelim. KIB-TEK geçen dönem kar etti ve vergi ödedi dedik. Özdil Nami, “Yatırım yapmadılar” dedi. 30 milyon Euroluk yatırım yaptıklarını biliyoruz. Onu soracaktık. Buradan sormuş olalım. Bu arada iki önceki yönetim tarafından alınan jeneratörlerin bir önceki yönetim tarafından ödendiğini Nami neden bilmiyor? Yani bu yatırım değil mi? Bunlar da başka sorular.

KIB-TEK kar ediyor. Bu belli.

Neden borçlandılar? Neden yüzde 23 oranında yükselen döviz karşısında, yüzde 50’ye yaklaşan bir zam yapma ihtiyacı duydular? Hem de döviz ile alınan akaryakıtın girdisi maliyet hesabının yüzde 54’üne tekabül ederken.

Neden Nami 5 aydır yönettiği kurumun kar zarar durumunu henüz bilmiyor? Benim bildiğim ilk çeyrekte neyin ne olduğu anlaşılır. Bilmediğini kendi söyledi.

Jeneratörler fiyatı ucuzlatmak için değil, her geçen gün sıkıntıya giren,talebi karşılamak için olduğunu Nami neden bilmiyor da bununla ilgili bir yorum yaptı dün?

Ben anladığımı söyleyeyim de, yanlışsam, Sayın Bakan doğru yerlerden bilgi alarak beni düzeltsin.

Bence, KIB-TEK yönetimi, sorumlu bakan olan Ekonomi ve Enerji Bakanı’nı doğru olmayan bilgilerle donatıyor. O da bu noksanlıklarla basının ve de yapılan zamlarla halkın karşısına çıkıyor.

Kar eden ancak kar amacı gütmeyen bir kurumun karlılığını vatandaşa daha hesaplı enerji olarak yansıtmak dururken, “Allah kelamı” gibi algılanan nizamnameye bakarak zam yaptılar. Üstüne üstlük zam yapmayan eski yönetimi de Maliye Teftiş Kurulu’na şikayet ettiler.

Bunu bir eleştiri olarak almasın kimse.

Ben yine iyi niyetimi koruyarak, KIB-TEK yönetiminin Sayın Bakanı bilgilendirmek konusunda biraz sıkıntılı olduğunu söylüyorum sadece.

Tavsiyem eski KIB-TEK Başkanlarından İsmet Akim ve Hasan Erçen’i çağırsın. Bilgi istesin. Hayır diyeceklerini sanmıyorum..

Çünkü doğru bilgi olmazsa, bu elektrik Nami’yi de çarpar, bizi ise kül eder.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
17 Temmuz 2018, Salı
DEVRİM GOYUNCU         - LEFKOŞA
Sayın Reşat bunlar İsmet Akim'in adını duyunca tüyleri diken diken olur...sizce ondan faydalanmak isteselerdi bugün kıbtek'in başında o oturuyor olmazmıydı???? ama bunlar adamı neredeyse hırsız ilan ediyordu....niyet başka sayın Reşat

YAZARIN SON 10 YAZISI
7 Şubat 2019, Perşembe    Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
31 Ocak 2019, Perşembe    Bravo Erkut
30 Ocak 2019, Çarşamba    Benim işim bu, ya sizinki?
27 Ocak 2019, Pazar    Akıncı'nın markası kriz
26 Ocak 2019, Cumartesi    İki devleti gösterip sıtmaya razı etmek
22 Ocak 2019, Salı    AP Milletvekilliği adaylığı ve “15 Year Challenge”
16 Ocak 2019, Çarşamba    Protokolde zaman ilerledikçe müzakere gücünüz azalıyor
15 Ocak 2019, Salı    Kurtlar gerçekten vegan değilse?
13 Ocak 2019, Pazar    Majesteleri ve Tektaş'ı
10 Ocak 2019, Perşembe    Böyle bir çark var mı, ona bakın lütfen

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
Rasıh REŞAT | 7 Şubat 2019, Perşembe
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilinçli gerginlik kurguları üzerine geçenlerde kaleme aldığım yazı bayağı bir ilgi gördü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kriz çıkarıp bunu etrafına körükleterek büyütmek ...
Bravo Erkut
Rasıh REŞAT | 31 Ocak 2019, Perşembe
Bravo Erkut
Tarım Bakanı Erkut Şahali çok eski dostumdur. İstanbul’da üniversite yıllarında ben hem öğrencilik yapıp hem gazetecilik işlerine ufak ufak dalmaya çalışırken, o da öğrencilik yapıp ÜTK’da siyasete kendin...
Benim işim bu, ya sizinki?
Rasıh REŞAT | 30 Ocak 2019, Çarşamba
Benim işim bu, ya sizinki?
Cuma akşamı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile katıldığım canlı yayın sonrasında herkes ağzına geleni söyledi.
Diğer açıklamalar gibi meslektaşlarım ve arkadaşlarımdan bir açıklama daha...