Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 28 Şubat 2019, Perşembe

Bu çalışmayı önemsiyorum. Önemseyelim.

Paylaş  
18
18
18

Maliye Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı ilk önce kutlamak isterim. Normalde bir kamuoyu yoklaması ya da araştırmanın sonuçlarını bir siyasi açıklayacak bir basın toplantısı düzeni oluşturur ve basın mensuplarını davet ederse, o araştırmanın sonuçlarının son derece parlak ve söz konusu siyasetçinin lehine bir siyasi kazanım elde edecek sonuçlar içerdiğini düşünür insan.

En azından çeyrek asrı aşkın gazetecilik tecrübemde ben öyle gördüm.

Denktaş ve Kudret Akay’a çalıştırttığı kapsamlı ve son derece güzel çalışılmış araştırmadaki sonuçlar öyle Serdar Denktaş’ı ya da partisini uçuracak cinsten değil.

Aksine Denktaş ve partisini siyaseten yıpratmaya müsait sonuçlar da içeriyor.

Siyasetçide kendine güven ve gerçekleri tüm çıplaklığı ile kamuoyu ile paylaşmak alışık olduğumuz bir durum değil. O nedenle medeni cesareti ve dürüstlüğü bağlamında kendisini alkışlıyorum.

Misal araştırmada sorulan “Hanenizin 12 ay önceki maddi durumu ile şimdiki mali durumunu karşılaştırdığınızda, şimdiki durumu daha mı iyi, daha mı kötü yoksa aynı mı?” Sorusuna karşılık ankete katılanların sadece yüzde 10.3’ünün daha iyi olduğunu söylemesi ve buna karşılık yüzde 57,8’inin daha kötü diye yanıt vermesi, son 12 ayını hükümette geçiren bir siyasi parti başkanı için göğüslemesi güç bir gerçeklik olsa gerek.

Bir başka çarpıcı sonuç demeti ise güven ile alakalı.

Toplumumuzun hiç güvenmediği kurumlar sıralamasında Cumhuriyet Meclisi yüzde 40’lara, hukuk sistemi yüzde 27’lere, basın yine yüzde 27’lere, hükümet yüzde 40’lara, yerel yönetimler yüzde 28’lere, Bankalar yüzde 29’lara, sendikalar yüzde 32’lere varan oranlarla bulunması son derece ilginç. Diğer taraftan en güvendiği kurum Güvenlik Kuvvetleri ve Barış Kuvvetleri Komutanlığı olması daha da ilginç. Özellikle kimsenin oğlunu askere göndermek istemediği bir ülkede herkesin en çok askeri makamlara güveniyor olması şahane.

Yapılan çalışma bana göre uzun süre üzerinde tartışacağımız sayısız veriyi içinde barındırıyor.

Tüm medya gibi Kıbrıs Postası bu çalışmayı haber merkezlerinin en güzide köşesinde tutacak ve önümüzdeki süreçte bu rapordan çok sayıda haber yorum ve değerlendirme yayınlayacaktır.

Yeniden Serdar Denktaş’ı bu medeni cesareti ve ülkenin en azından algısal olarak içinde bulunduğu durumu ortaya koyan çalışmanın öncülüğünü yapmış olmasından dolayı teşekkür ederim. Her ne kadar da tablo pek içi açıcı olmasa da bu çalışmayı önemsiyorum. Önemseyelim derim. .

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2019, Cumartesi    'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
16 Ağustos 2019, Cuma    Bize bir işaret lazım
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Ne verecekmiş abisine
3 Ağustos 2019, Cumartesi    UBP'de aday enflasyonu
31 Temmuz 2019, Çarşamba    İmar Planı'nda UBP sessizliği
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri

banner
banner
banner
banner
banner

'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2019, Cumartesi
Önceki gün akşamüzeri Yaşar Ersoy bir paylaşımla, UBP-HP hükümetinin sansürcü olduğunu deklare etti. Konu bir önceki hükümetin izin verdiği bir oyunun sahnelenmesine bu hükümetin izin vermemesi. “İzin vermek” ifadesi ...
Bize bir işaret lazım
Rasıh REŞAT | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hükümet kurulalı neredeyse 3 ay oluyor.
Biraz sancılı da olsa bakanlar atandı.
Yine sancılarla, özel kalem müdürleri, müsteşarlar ve bürokratlar da atandı. Aralarında yanlış tercihler olduğunu söyleyenler var ama ol...
Ne verecekmiş abisine
Rasıh REŞAT | 5 Ağustos 2019, Pazartesi
Geçenlerde yazdığım “UBP’de imar planı sessizliği” başlıklı yazım, Ulusal Birlik Partisi’nden herhangi bir yankı getirmedi ancak hedeflemediğim bir şekilde şehir plancılarının ses vermesine neden oldu. Sosyal medya he...