Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Mart 2019, Çarşamba

Münazarayı Erhürman kazandı

Paylaş  
29
24
28

Münazarayı Erhürman kazandı

Batılı demokrasilerde, ecnebicesi ‘Debate’ olan münazaralar özellikle seçim yaklaştıkça yapılır. Amerikan başkanlık seçimlerinde ya da İngiliz genel seçimleri öncesinde bunlar canlı yayınlarda gerçekleşir. Adaylar günlerce bunlara hazırlanır ve halkın izlediği bu canlı münazaralarda ülkeyi yönetme yetisine, rakiplerine oranla daha fazla sahip olduklarını performansları ile ispata çalışırlar. Akabinde de gazeteciler, siyaset uzmanları söz konusu münazaradan kimin galip geldiği ile ilgili görüşlerini sıralarlar.

Dün gece Diyalog TV’de Başbakan Tufan Erhürman ile Ana Muhalefet Partisi UBP’nin Genel Başkanı Ersin Tatar’ın bu çerçevede bir canlı yayın programını izledik.

İki siyasetçi son derece sakin bir şekilde hemen her konuyu tartıştılar.

Beklediğimiz gibi bir taraf sinirlerine hakim olamayıp, sesini yükseltmedi, masa falan yumruklamadı.

O nedenle konuşmaların içeriğine bakarak değerlendirme yapma imkanımız oldu Allah’tan.

Bu değerlendirmede bu münazaranın galibi açık ve net bir şekilde Başbakan Tufan Erhürman oldu.

Ersin Tatar kusura bakmasın ama Tufan Erhürman, dezavantajları saymakla bitmeyen bir dörtlü hükümetin Başbakanı, krizin tam ortasında, tartışmalı birçok konunun müsebbibi bir siyasetçi olmasına karşın söyledikleri daha inandırıcı, daha ayakları yere basan, daha bilgili ve konularına çok daha hakim bir görüntü verdi.

Ersin Tatar, Erhürman’ı sıkıştıracak birçok konu olmasına rağmen dersine çalışmadan böyle bir programa katıldığı için iddialarını bilgi ya da belgeye dayandırmadan, duyumlar üzerine bina edip her defasında Erhürman tarafından çürütüldü.

Tatar neden bu şekilde hazırlıksız bir şekilde bu programa çıktı bilinmez ama Erhürman, en tartışmalı ve yaralı olduğu Dome Hotel, KIB-TEK gibi konularda bile hırpalamayı başaramadı.

Kıbrıs sorunu konusunda eskiden CTP kanadı slogan atıp akıl ve mantıktan uzaklaşırken, bu münazara konusunda Erhürman federasyonu savunurken, Tatar, sloganlar atıp, attığı sloganlarda geçen kavramların altını doldurmaktan aciz kaldı. Eleştirileri ile Başbakan’ı terletmesi beklenen Ana Muhalefet Partisi Başkanı, garip bir şekilde Başbakan’ı, öğrencinin hocasını dinlediği gibi dinlemek zorunda kaldı. Bu durumun izleyenler tarafından anlaşılacağını bildiği için ise Erhürman’ın sözünü keserek dikkatleri dağıtmaya çalıştı. 

Belli ki hazırlanmamış ya da ekibi onu hazırlamamış. 

Kısacası Diyalog TV’de Reşat Akar’ın huzurunda yapılan bu ikili münazaranın galibi açık fark ile Erhürman oldu.

Tatar ve ekibine; bunları yazdığım için bana saldırmak yerine, olacaksa ikinci bir münazara için bu sefer doğru düzgün hazırlanmalarını peşinen tavsiye ederim.   

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
26
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Mart 2019, Çarşamba
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Kimse farkinda degil ama eger Tatar basbakan olursa bu memlekete gelmis, gecmis ve gelecek en kotu basbakan olacak, ben size soyleyim! Oyle heyecanli, populist konusmalarina bakmayin.

YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri
26 Haziran 2019, Çarşamba    Olmaz olsun böyle dokunulmazlık
20 Haziran 2019, Perşembe    Eller poponun altından çıkınca
19 Haziran 2019, Çarşamba    Mevsim geliyor da, CHP tanınma istiyor
12 Haziran 2019, Çarşamba    Sen değil, başkası söylesin...
10 Haziran 2019, Pazartesi    Diplomasinin bittiği yerdeyiz hala
8 Haziran 2019, Cumartesi    Başbakanlık koridorları çok kalabalık

banner
banner
banner
banner
banner

AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
Rasıh REŞAT | 17 Temmuz 2019, Çarşamba
Avrupa Birliği yetkilileri birkaç yılda bir İngilizce lisanına hakim bazı Kıbrıslı Türk gazetecileri bir yemekte toplar ve Avrupa Birliği ile ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışır.  En son ne zaman olduğunu hatırlama...
Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
Rasıh REŞAT | 12 Temmuz 2019, Cuma
Kalkanlı Yaşamevi’nin mimarı Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Kıbrıs Postası’nın haberine sosyal medya hesabından duygusal ve gözyaşlı bir tepki gösterdi.
Sessiz kalsa ve mevcut Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin “Kalkanlı Ya...
Ticaret Odası'nın sıvaması 
Rasıh REŞAT | 10 Temmuz 2019, Çarşamba
Çeyrek asırdır meşgul olduğum gazetecilik mesleğini icra ederken on binlerce basın bildirisi ile karşı karşıya geldim. Bazılarını anlamakta güçlük çekerken bazılarını çok ilginç bulup manşet değiştirmek zorunda kaldım...