Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 6 Mart 2019, Çarşamba

Münazarayı Erhürman kazandı

Paylaş  
28
24
26

Münazarayı Erhürman kazandı

Batılı demokrasilerde, ecnebicesi ‘Debate’ olan münazaralar özellikle seçim yaklaştıkça yapılır. Amerikan başkanlık seçimlerinde ya da İngiliz genel seçimleri öncesinde bunlar canlı yayınlarda gerçekleşir. Adaylar günlerce bunlara hazırlanır ve halkın izlediği bu canlı münazaralarda ülkeyi yönetme yetisine, rakiplerine oranla daha fazla sahip olduklarını performansları ile ispata çalışırlar. Akabinde de gazeteciler, siyaset uzmanları söz konusu münazaradan kimin galip geldiği ile ilgili görüşlerini sıralarlar.

Dün gece Diyalog TV’de Başbakan Tufan Erhürman ile Ana Muhalefet Partisi UBP’nin Genel Başkanı Ersin Tatar’ın bu çerçevede bir canlı yayın programını izledik.

İki siyasetçi son derece sakin bir şekilde hemen her konuyu tartıştılar.

Beklediğimiz gibi bir taraf sinirlerine hakim olamayıp, sesini yükseltmedi, masa falan yumruklamadı.

O nedenle konuşmaların içeriğine bakarak değerlendirme yapma imkanımız oldu Allah’tan.

Bu değerlendirmede bu münazaranın galibi açık ve net bir şekilde Başbakan Tufan Erhürman oldu.

Ersin Tatar kusura bakmasın ama Tufan Erhürman, dezavantajları saymakla bitmeyen bir dörtlü hükümetin Başbakanı, krizin tam ortasında, tartışmalı birçok konunun müsebbibi bir siyasetçi olmasına karşın söyledikleri daha inandırıcı, daha ayakları yere basan, daha bilgili ve konularına çok daha hakim bir görüntü verdi.

Ersin Tatar, Erhürman’ı sıkıştıracak birçok konu olmasına rağmen dersine çalışmadan böyle bir programa katıldığı için iddialarını bilgi ya da belgeye dayandırmadan, duyumlar üzerine bina edip her defasında Erhürman tarafından çürütüldü.

Tatar neden bu şekilde hazırlıksız bir şekilde bu programa çıktı bilinmez ama Erhürman, en tartışmalı ve yaralı olduğu Dome Hotel, KIB-TEK gibi konularda bile hırpalamayı başaramadı.

Kıbrıs sorunu konusunda eskiden CTP kanadı slogan atıp akıl ve mantıktan uzaklaşırken, bu münazara konusunda Erhürman federasyonu savunurken, Tatar, sloganlar atıp, attığı sloganlarda geçen kavramların altını doldurmaktan aciz kaldı. Eleştirileri ile Başbakan’ı terletmesi beklenen Ana Muhalefet Partisi Başkanı, garip bir şekilde Başbakan’ı, öğrencinin hocasını dinlediği gibi dinlemek zorunda kaldı. Bu durumun izleyenler tarafından anlaşılacağını bildiği için ise Erhürman’ın sözünü keserek dikkatleri dağıtmaya çalıştı. 

Belli ki hazırlanmamış ya da ekibi onu hazırlamamış. 

Kısacası Diyalog TV’de Reşat Akar’ın huzurunda yapılan bu ikili münazaranın galibi açık fark ile Erhürman oldu.

Tatar ve ekibine; bunları yazdığım için bana saldırmak yerine, olacaksa ikinci bir münazara için bu sefer doğru düzgün hazırlanmalarını peşinen tavsiye ederim.   

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
26
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Mart 2019, Çarşamba
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Kimse farkinda degil ama eger Tatar basbakan olursa bu memlekete gelmis, gecmis ve gelecek en kotu basbakan olacak, ben size soyleyim! Oyle heyecanli, populist konusmalarina bakmayin.

YAZARIN SON 10 YAZISI
11 Mart 2019, Pazartesi    İrsen Küçük
28 Şubat 2019, Perşembe    Bu çalışmayı önemsiyorum. Önemseyelim.
7 Şubat 2019, Perşembe    Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
31 Ocak 2019, Perşembe    Bravo Erkut
30 Ocak 2019, Çarşamba    Benim işim bu, ya sizinki?
27 Ocak 2019, Pazar    Akıncı'nın markası kriz
26 Ocak 2019, Cumartesi    İki devleti gösterip sıtmaya razı etmek
22 Ocak 2019, Salı    AP Milletvekilliği adaylığı ve “15 Year Challenge”
16 Ocak 2019, Çarşamba    Protokolde zaman ilerledikçe müzakere gücünüz azalıyor
15 Ocak 2019, Salı    Kurtlar gerçekten vegan değilse?

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İrsen Küçük
Rasıh REŞAT | 11 Mart 2019, Pazartesi
İrsen Küçük’ün vefat haberi sabah erken geldi. Hemen akabinde ise sosyal medya paylaşımları. Dijital çağ taziyeleri olarak adlandırdığım bu paylaşımlara ve paylaşanlara bakarken, İrsen Bey’in Başbakanlığı dönemini hat...
Bu çalışmayı önemsiyorum. Önemseyelim.
Rasıh REŞAT | 28 Şubat 2019, Perşembe
Maliye Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş’ı ilk önce kutlamak isterim. Normalde bir kamuoyu yoklaması ya da araştırmanın sonuçlarını bir siyasi açıklayacak bir basın toplantısı düzeni oluşturu...
Gezici ne zaman ortaya çıkacak?
Rasıh REŞAT | 7 Şubat 2019, Perşembe
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bilinçli gerginlik kurguları üzerine geçenlerde kaleme aldığım yazı bayağı bir ilgi gördü.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kriz çıkarıp bunu etrafına körükleterek büyütmek ...