Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 2 Nisan 2019, Salı

31 Mart seçimleri üzerine sesli düşünceler

Paylaş  
25
21
24

Türkiye’de 31 Mart Seçimleri bitti. CHP yüzük taşlarını toplayıp Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını kazandı. Cumhur İttifakı’nın oy kaybı yok. Koltuk kaybı var. Milliyetçi Hareket Partisi ittifaklar meselesinden en karlı çıkan parti oldu. Ona da ittifak içerisinde bunca seçimdir verdiği desteğin karşılığı olarak bakmak lazım diye düşünürüm. Elbette verdiği borcu bir gün tahsil edecekti. Kısmet bu seçimeymiş demek.

CHP artık muhalefet partisi olmaktan çıkmış durumda. Sürekli söylenen ve muhalefet yapan CHP artık iktidarın bir parçası haline geldi. Belki merkezi hükümette hala muhalefet ancak yerel yönetimlerde İstanbul, Ankara, Adana, İzmir gibi devasa şehirlerde yerel idareci konumuna geldi.

Bildiğiniz gibi sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi birçok bakanlık bütçesinden daha fazla. Dokunduğu ve hizmet verdiği insan sayısı 15 Milyon’un üzerinde. CHP’nin artık bahanesi yok. Hizmet etmek, üretmek ve özellikle İstanbul ve Ankara’da seleflerini aratmamak zorunda.

CHP bu çerçevede yeniden organize olup, şikayet eden parti değil, şikayet edilmemek için çalışan parti konuma geçmesi lazım.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin durumu daha farklı elbette. Merkezi hükümetteki iktidarında bir sarsılmak yok. Ancak yerel yönetimlerde ilçeleri toplamış olmasına karşın, Büyükşehir Belediyelerinde sıkıntı yaşadı.

Bunu bir mesaj olarak alması ve partiyi re organize etmesi gerekecektir elbette ki. Erdoğan bunun işaretlerini de verdi. Gerekirse kabinede bile değişiklik yapılabileceğini söyledi. Zaten ekonomi anlamında yapılması gereken çok şey olduğunu ifade etti. Etmesine de gerek yoktu hani. Önümüzdeki günlerde olanı biteni izleyeceğiz. Allah’tan henüz o beklenen döviz fırlaması gerçekleşmedi. Gerçekleşmezse işi nispeten daha kolay olur.

Binali Yıldırım 0001 plakalı araçtan inip, “görev adamı” sıfatı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olup, YSK aksini söylemediği sürece, seçimi kaybetti ya, şimdi düz bir milletvekili olarak kaldı. Nasıl bir formülle Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık yapmış bir kişi onore edilir bilemem. Erdoğan neyi takdir eder onu da kestiremem. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi’nin gülen yüzü olan Binali Yıldırım’ın kaybedilmesi, hatta geri planda tutulması ile ortaya çıkacak kayıp, bu seçimde vuku bulan ile kıyaslanamayacak kadar büyük olur. Partinin ihtiyacından çok Türkiye’nin Binali Yıldırım’a ihtiyacı var diye düşünürüm.

Gazeteci gömleğini çıkarıp, siyasal iletişimci tshirt’ü ile birkaç kelam edecek olursam da, Ak Parti’nin seçim kampanyası ihtiyaç duyulan duyguyu veremedi. Beka sorunu hissiyatı belli bir seçmen tarafından kabul gördü ancak bunun tahsilatını Ak Parti değil de MHP yaptı. Halbuki konu beka değil ekonomi idi. Nasıl 2002’de ekonomi ile cebelleşen ve Deprem yaralarını bile saramayan bir ülkeyi devralırken, ANAP, DYP, DSP gibi dev partileri tasfiye ettiyse, AK Parti, iktisadi farkındalık kazandırdığı tabanına göre uygun mesajı seçim kampanyasında veremedi kanımca.  Evet seçim kampanyaları size taş çatlasın yüzde 3 ila 5 oy getirir biliyorum. Ama Ankara ile İstanbul’un yüzde kaç oy ile kaybedildiğine bakarsanız, Rahmetli Erol Olçok’u yad ederek, “Neredesin be Erol Abi” demekten kendinizi alamazsınız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2019, Cumartesi    'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
16 Ağustos 2019, Cuma    Bize bir işaret lazım
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Ne verecekmiş abisine
3 Ağustos 2019, Cumartesi    UBP'de aday enflasyonu
31 Temmuz 2019, Çarşamba    İmar Planı'nda UBP sessizliği
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri

banner
banner
banner
banner
banner

'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2019, Cumartesi
Önceki gün akşamüzeri Yaşar Ersoy bir paylaşımla, UBP-HP hükümetinin sansürcü olduğunu deklare etti. Konu bir önceki hükümetin izin verdiği bir oyunun sahnelenmesine bu hükümetin izin vermemesi. “İzin vermek” ifadesi ...
Bize bir işaret lazım
Rasıh REŞAT | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hükümet kurulalı neredeyse 3 ay oluyor.
Biraz sancılı da olsa bakanlar atandı.
Yine sancılarla, özel kalem müdürleri, müsteşarlar ve bürokratlar da atandı. Aralarında yanlış tercihler olduğunu söyleyenler var ama ol...
Ne verecekmiş abisine
Rasıh REŞAT | 5 Ağustos 2019, Pazartesi
Geçenlerde yazdığım “UBP’de imar planı sessizliği” başlıklı yazım, Ulusal Birlik Partisi’nden herhangi bir yankı getirmedi ancak hedeflemediğim bir şekilde şehir plancılarının ses vermesine neden oldu. Sosyal medya he...