Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 23 Nisan 2019, Salı

İcraat yapmak ya da yapmamak

Paylaş  
22
20
22

Ortalık toz duman. Ülkede hükümetin devamı ile ilgili ciddi bir algı sorunu var.

Allah’tan KKTC’nin borsası ya da kendi dinamikleri ile oluşan bir döviz piyasası yok. Olsa şimdiye borsa dibe vurmuş, Sterlin, Dolar, Euro şimdikinden daha yükseklere ulaşmıştı.

Dörtlü koalisyon hükümetinin bugün, yarın ya da ondan sonraki gün bozulacağı ile ilgili söylentiler ayyuka çıkmış, ortakların “hiçbir sorunumuz yok” söylemleri artık inandırıcılığını yitirmiş durumda.

Özersay’ın, “İcraat yapamayacaksak burada oturmanın anlamı yok” şeklindeki bir ifadesini hatırlıyorum.

O ifadeden konuya bakacak olursak aslında asıl sıkıntı, Türkiye ile ekonomik protokolün imzalanmamış olması ve para akışının gerçekleşmemiş olması değil gibi duruyor.

Asıl mesele icraat yapamamış olmak.

Paraya bağlı icraatlar var. İhaleler, yollar, yatırımlar vesaire.

Bir de parayla ilgili olmayan sadece irade ve siyasi bedel ödemeyi göze alarak yapılabilecek hamleler var. Bu hamleler gerçekleştiğinde, bazı sendikalar ve sivil toplum örgütleri size tepki gösterebilir ancak attığınız adımlar, hem mali anlamda sizi rahatlatır, hem de kaynak beklediğiniz ülke tarafından, “Bakın bunlar bir şey yapmaya kararlı. Destek olmak lazım”  şeklinde değerlendirilmenize neden olur.

Misal, fazla mesai ile ilgili Bayram öncesi atılan adım. Adım atıldı. Sonra o adım geriye döndü. Daha birçok örnek sıralamak mümkün.

İcraat dediğimiz şeyler bunlardır.

Ya da kamu reformu. Daha verimli bir kamu için ciddi bir neşter vurup cerahatin akmasını sağlamak yerine, “katılımcı, şeffaf, içinde sevgi pıtırcıkları barındıran ve herkese şirin görünmek adına yapılmış gibi gösterilen bir reformu icraat diye sayıp, “yaptık” diye önümüze getirmeyin. Bu icraat olmaz çünkü.

Bunları yapamıyorsa hükümet, o koltuklarda oturmanın zaten manası gerçekten yok.

Yani işi Türkiye’ye yıkmak bu noktada son derece yanlış bu bağlamda. Türkiye, kör kuyuya para atmak istemiyor olabilir. Buna tepki göstermek yerine, “Ey Türkiye siz verseniz bile biz bu parayı kör kuyuya atmayacağız” dediğinizi işaret eden bir işaret bir icraat var mı ki?

Neticede, İcraat yapmak ya da yapamamak noktasına dönecek olursak, “yarın tatil, ondan sonraki gün gider” diye bir imajı oluşan hükümetin, kasasında milyarlarca Dolar olsa ne olur, diye de sormak lazım.

Biliyorum. Kafanız karışık. Yazıdan anlayacağınız üzere benimki de öyle.

Ancak sevgili Hüseyin Ekmekçi’nin söylediği gibi, “Bu ülkenin yönetilmeye ihtiyacı var” lafı bu noktada çok anlamlı.

Konu para değil. Biraz da olmayan parayı varmış gibi harcamaya devam etmek konusunda ısrarcı olmak.

Öyle olunca da, “Benim haberim yoktu” , “Neden bize bilgi vermeden borçlandınız” gibi sorular ve sorgulamalar ortaklar arasında vuku bulmaya başlıyor.

Birçok hükümet yönetmek ve harikalar yaratmak iddiası ile gelmiştir iktidara. Ancak evdeki hesabın çarşıya uymaması da vakadır ve doğaldır.

İcraatın neden gerçekleşemediği üzerine kafa patlatıp ahaliye meram anlatmak, ya da “nedeni biz değiliz” diye kendini soyutlamak yerine, icraatın gerçekleşmediği gerçekliği üzerinde durmak ve ona göre davranmak lazım diye düşünürüm. İcraat gerçekleşmiyor ne yazık ki. Yani evdeki hesap çarşıya uymadı.

“Sen kapat”, “hayır sen kapat” diyerek boşu boşuna telefonu meşgul eden yeni sevgililer gibi davranmak yerine, “hükümeti bozan taraf olmamak” adına bu icraatsız hükümette kalmak konusunda ısrar eden dört parti başkanı konuya bu açıdan bakarlarsa siyasi gelecekleri açısından kendilerine iyilik yapmış olurlar kanaatindeyim ve bu kanaatim sadece bu hükümetle ilgili değil sadece, olursa, yeni hükümet için de geçerli. 

İcraat yapmak ya da yapmamak. İşte bütün mesele bu.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
4
 
1
 
0
 
0
 
0
 

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
17 Ağustos 2019, Cumartesi    'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
16 Ağustos 2019, Cuma    Bize bir işaret lazım
5 Ağustos 2019, Pazartesi    Ne verecekmiş abisine
3 Ağustos 2019, Cumartesi    UBP'de aday enflasyonu
31 Temmuz 2019, Çarşamba    İmar Planı'nda UBP sessizliği
24 Temmuz 2019, Çarşamba    Sorunum yok, sorum var
17 Temmuz 2019, Çarşamba    AB'yi anlatmak için artık 'ateş suyu'na gerek yok
12 Temmuz 2019, Cuma    Yaşamevi'nin yaşamevi olması için
10 Temmuz 2019, Çarşamba    Ticaret Odası'nın sıvaması 
2 Temmuz 2019, Salı    "Çaktım almaz" bir füzenin düşündürdükleri

banner
banner
banner
banner
banner

'Siyasetsiz sanat' diyerek 'sanattan siyaset'
Rasıh REŞAT | 17 Ağustos 2019, Cumartesi
Önceki gün akşamüzeri Yaşar Ersoy bir paylaşımla, UBP-HP hükümetinin sansürcü olduğunu deklare etti. Konu bir önceki hükümetin izin verdiği bir oyunun sahnelenmesine bu hükümetin izin vermemesi. “İzin vermek” ifadesi ...
Bize bir işaret lazım
Rasıh REŞAT | 16 Ağustos 2019, Cuma
Hükümet kurulalı neredeyse 3 ay oluyor.
Biraz sancılı da olsa bakanlar atandı.
Yine sancılarla, özel kalem müdürleri, müsteşarlar ve bürokratlar da atandı. Aralarında yanlış tercihler olduğunu söyleyenler var ama ol...
Ne verecekmiş abisine
Rasıh REŞAT | 5 Ağustos 2019, Pazartesi
Geçenlerde yazdığım “UBP’de imar planı sessizliği” başlıklı yazım, Ulusal Birlik Partisi’nden herhangi bir yankı getirmedi ancak hedeflemediğim bir şekilde şehir plancılarının ses vermesine neden oldu. Sosyal medya he...