Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> KÜLTÜR-SANAT 21 Ocak 2019, Pazartesi 10:38
banner

KKTC Devlet Opera ve Balesi kuruluş çalışmaları sürüyor

KKTC Devlet Opera ve Balesi kuruluş çalışmaları sürüyorMilli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bünyesinde 2017’de başlayan ancak ülkedeki genel seçimler ile hükümet kurulması sürecinde duran KKTC Devlet Opera ve Balesi kuruluş çalışmaları ivme kazandı.
Paylaş  
17
16
16
3

banner

Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları, Devlet Opera ve Balesi’nin yasa taslaklarıyla sınav tüzüğü taslağı ve birim oluşması önergelerinin hazırlandığını açıkladı. Hamzaoğulları, oluşacak birimin sahneleyebileceği eserler hakkında da ön çalışma yapıldığını kaydetti.

Hamzaoğulları, konuyla ilgili yazılı açılamasında, ülkenin Devlet Opera ve Balesi Kurumu’na sahip olması için Kurucu Opera Sanatçıları Tuğrul Enver Töre ve Sermin Dikmen Töre ile birlikte çok çalıştıklarını vurguladı. 

Şehbal Hamzaoğulları, şöyle devam etti:

“Ülkemiz kültür sanat hayatı için çok büyük bir gelişme sağlayacağına inandığımız Devlet Opera ve Balesi’nin yasa taslaklarıyla sınav tüzüğü taslağı ve birim oluşması önergelerini hazırlamıştırlar. Bununla birlikte oluşacak birimin sahneleyebileceği eserler hakkında ön çalışmalar yapmaktadırlar. Opera sanatını halkımızla buluşturmak için Kültür Dairesi bünyesinde konserler veren sanatçılar, ülkemizde ilk kez kendi kaynak ve sanatçılarıyla KKTC CSO bünyesinde sahnelenen Aşk İksiri Opera temsillerinin hazırlanmasında da büyük uğraş vermişlerdir.”

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bünyesinde gerçekleştirilen Aşk İksiri Opera temsillerinin başarı ile sahnelendiğini ve izleyiciler tarafından büyük beğeni topladığını belirten Hamzaoğulları, “Bu sayede doğru koordinasyon ile ülkemizde opera temsillerinin başarı ile yapılabiliyor olduğu kamuoyuna sunulmuştur” dedi.

KKTC Devlet Opera ve Balesi kuruluş çalışmalarının tamamlanmasıyla ülkemiz sanat hayatının büyük bir kazanıma daha kavuşacağını vurgulayan Hamzaoğulları, bu amaçla Kurucu Opera Sanatçılarının Kültür Dairesi bünyesine dahil edilmeleri ve böylece Opera ve Bale Koordinatörlüğünün oluşturulmasına olanak sağlanması için gerekli girişimlerin yapıldığını bildirdi.

Açıklamasında, birimin kurulması ve ülke insanını düzenli olarak opera ve bale sanat yapıtları ile buluşturmak için yürüttükleri meşakkatli çalışmaların önünü açan ve destekleyen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal G. Özyiğit ve Bakanlık Müsteşarı Mehmet Burhan’a da kamuoyu önünde teşekkür etmek istediğini ifade eden Hamzaoğulları, “Yakın zamanda sahneleyeceği ilk temsilini planlamakta olduğumuz Devlet Opera ve Balesinin kurulma çalışmaları ile ilgili bu müjdeli haberi kamuoyu ile paylaşmaktan kıvanç duyarız” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
3
 
8
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
21 Ocak 2019, Pazartesi
Kevork Tatlıcı         - Bucharest
CSO gibi burda da taşıma nüfus ile mi konser vereceksiniz? Sizin de CSO gibi her konseri CD - DVD yapacak, taşıma sanatçıları 5 yıldızlı otellerde konaklatacak, yedirip içirecek bütçeniz var mı?

21 Ocak 2019, Pazartesi
Feridun kemal         - Magusa
Bir mamma kapisi daha aciliyor. Rahmetli annem derdi ki? Ayranimiz yok icmeye, atinan giderik tabakhaneye.anladiniz a! kktc halki.

21 Ocak 2019, Pazartesi
Murat Ayhan         - Lefkoşa
Opera sadece yasa tasarısı ile olsa ne ala, peki maliyetini hesapladınız mı? Kostümden teknik malzemeye kadar, Kaç personel ve yılda kaç gösterim. Bu maliyete bu ülkede neler yapılabilir. Bazı bakanlıkların daireleri daha baraka da iken bir konser ve tiyatro binasına sahip olmayan bu Devlet ve Bakanlık iki kişi buldu diye hemen opera mı kuracak... Kimseyi kandırmayın. Elitlere gösteri zilleti zaten CSO da var. Yılda 10 konsere milyonlar harcandığını herkes biliyor. Olmayan mali güçle nereye kadar. Biraz daha bekleyin derim. Bir de vereceğiniz maaşla, üstelik hayatında opera görmemiş kamu komisyonu üyeleri mi sınav yapacak..

banner
banner
banner
banner

Buffer Frınge Performans Sanatları Festivali başlıyor
image Dayanışma Evi'nin bu yıl altıncısını düzenlediği Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, "ara bölgeleri tanımlamak, arada kalan alanlar" temasıyla Lefkoşa'da gerçekleştiriliyor.
Bolayır'ın yeni kitabı "Benim Adım Kıbrıs II" çıktı
image Doç.Dr. Kemal Bolayır'ın yeni kitabı "Benim Adım Kıbrıs II" çıktı.
Başbakan Tatar Aşk - ı Kıbrıs'ın galasında 
image Başbakan Ersin Tatar, ülkenin ilk yerli dizisi Aşk-ı Kıbrıs'ın galasına katıldı.