Ana Sayfa >> Yazarlar Rasıh REŞAT | 5 Ekim 2017, Perşembe
Tahsin Bey bir adım geri, Ersan Bey bir adım öne
Paylaş  
21
48
21

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu geçtiğimiz günlerde KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitlere gönderilen yardım malzemeleri üzerinde bir ticaret yapıldığından yakınmış ve “Mallar ticari olarak kullanılıyorsa bunun bir vergisi olması lazım” diyerek olaya el koymuş. Tabiî Ertuğruloğlu yerden yere vurulmuş.

Tahsin Ertuğruloğlu’nun belli çevrelerden ve Rum tarafından gelen eleştirilerden yana haliyle bir kaygısı da yok.

Benim bahsetmek istediğim başka bir şeydir.

Rum tarafı 1074’te Kuzey’de kalmayı tercih eden Rum ve Maronitler üzerinden ciddi bir propaganda kampanyası başlattı ve o günden beridir de başarılı bir şekilde sürdürüyor.

Neymiş efendim bu insanlar düşman hattının ardında mahsur kaldılar. Adına da “mahsurlar” diyorlar. Memleket sanki Suriye ya da İkinci Dünya Savaşı Polonyası gibi, BM konvoyları ile yiyecek yardımı yapılıyor. Bununla ilgili filmler çekiliyor vesaire falan. Sanki biz bu insanları savaş esiri gibi kamplarda canlı kalkan olarak tutuyoruz, olası bir hava saldırısı sırasında kullanacağız gibi bir görüntü yaratılıyor dünyaya.

Hadi 2003’e kadar geçişlerle ilgili sınırlamadan öte kapalılık vardı da 2003 sonrası kapılar açılıp, her 5 arabana birisinin Rum plakalı olduğu bir ortamda, BM askerlerinin götürdüğü BM yardım konvoyu neyin nesidir, birisi bana anlatsın lütfen.

Bu arada bu insanlar KKTC topraklarında yaşamıyor mu?

Mahsur, muhtaç, düşkün ve zor durumda kişiler mi bunlar?

Öyleyse devlet olduğunu, hatta sosyal bir devlet olduğunu iddia ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bu insanlara yardım eden devlet olması gerekmiyor mu?

Kaç kişiler? 100 mü?

Birer sosyal yardım çeki, ayda birer teneke yağ, tuz, makarna, pirinç, şeker gibi ihtiyaçları KKTC tarafından niye giderilmiyor? Neden bu insanlar sözüm ona Kıbrıs Cumhuriyeti’ne muhtaç bırakılıp, onların ensesinden, ‘milyonlarca dolara yapılamayacak propagandaya’ malzeme olmalarına izin veriliyor.

İlaç ise ilaç, süt ise süt. Biraz da sosyal yardım maaşı. Ne BM konvoyuna ihtiyaç kalır ne de Rum yönetiminin ekmeğine bala.

O nedenledir ki, Tahsin Bey şu aşamada bir adım geri çekilip, Ersan Saner’in bir öne çıkması ve sosyal yardım konularını uhdesinde barındıran bakan olarak, olaya el koyması gerektiğini düşünüyorum. Tahsin Ertuğruloğlu’nun bir adım geri çekilmesi gerektiğini söylerken bunu iç siyaset anlamında söylemediğimi, yanlış anlaşmaların önünü peşinen tıkamak adına belirtmek isterim. Demek istediğim, Tahsin Bey bu konuyu siyasi düzlemde gündeme getirdi. Buna karşılık, Rum tarafının ise bununla ilgili mücadelenin insani yardım anlamında algılanmasını sağlayarak, o düzlemde kavga vermeye başladığını görüyoruz.   Bu nedenle konu gerçekten insani ise bizim de karşı mücadeleyi insani düzlemde yapmamız şart. Hem de bu, insani bir şey.

Dini, dili, ırkına bakılmaksızın, topraklarımızda yaşayan bazı insanlar bazı şeylere muhtaç ise, bu ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda başka ülkenin müdahalesine seyirci kalmamız doğru değil. Hem de 2017’de BM konvoyları ile.

Sosyal bir devlet olan KKTC, aynen Türkiye’nin 2 milyonu aşkın Suriyeli mülteciye baktığı gibi, yüz kişiyi geçmeyen Rum konuklarımıza bakmalı.

Hem 50 bin çek çıkan kamu maliyesinden 100 tane fazla çıksa ne olur? Hiç...

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
6
 
0
 
1
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
21 Ocak 2018, Pazar    Masadaki HP ağırlığı hissedildi
20 Ocak 2018, Cumartesi    Matruşka serisi
14 Ocak 2018, Pazar    Teori ile pratik
12 Ocak 2018, Cuma    Ya barajı yükseltin ya da başkanlık sistemine geçin
11 Ocak 2018, Perşembe    Kilitleyen partiler ve başarısızlık örtüsü
9 Ocak 2018, Salı    Mazbatalar eskimeden, koltuklarda yer etmeden
6 Ocak 2018, Cumartesi    Üç büyükler, ilk üç sırayı paylaşacak
1 Ocak 2018, Pazartesi    Seçimle karışık yeni yıl yazısıdır kendileri...
27 Aralık 2017, Çarşamba    Siyaset böyle güzel
21 Aralık 2017, Perşembe    Rat Race

Masadaki HP ağırlığı hissedildi
Rasıh REŞAT | 21 Ocak 2018, Pazar
Dörtlü koalisyon görüşmeleri devam ediyor. TDP Genel Sekreteri hariç, Genel Sekreterler, birer vekil, birer de hukukçu, CTP Genel Merkezinde kurulan müzakere masasının etrafında toplandı. Dört buçuk saat süren görüşme...
Matruşka serisi
Rasıh REŞAT | 20 Ocak 2018, Cumartesi
Matruşka’nın ne olduğunu hepimiz biliyoruz.  5 ya da 7 adet birbiri içine giren ahşaptan yapılmış Rusya’nın simgesi bebeklerdirler.
Nerden mi aklıma geldi?
Tabi ki Halkın Partisi’nin özelde demokra...
Teori ile pratik
Rasıh REŞAT | 14 Ocak 2018, Pazar
Öğretmen, öğrencilerine teori ile pratik arasındaki farkı anlatıyordu. Arka sıralarda oturan Ali ise bir türlü bu iki kavram arasında farkı kavrayamıyordu. Öğretmen örneklerle anlatsa da bir türlü kafası basmıyordu.
...