Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 9 Kasım 2008, Pazar 18:03
banner

Al Yemeni Mor Yemeni Uluslararası alanda

Al Yemeni Mor Yemeni Uluslararası alanda

Güfte ve besteleriyle Kıbrıs Türk müziğine klasikleşmiş yapıtlar armağan eden Kamran Aziz’in “Al Yemeni Mor Yemeni” adlı, buram buram Kıbrıs kokan şarkısının tınıları son zamanlarda sıkça uluslararası alanlara yayılıyor.

Paylaş  
44
86
42
5

Kıbrıslı Türk sanatçıların sesi veya müzik aletlerinden notalarıyla uluslararası organizasyonlarda seslendirilen “Al Yemeni Mor Yemeni” büyük beğeni topluyor ve ilgi görüyor.

Genç sanatçı Doğa Cankoy’un geçtiğimiz aylarda Kırgizistan’da Çolpan Yıldız tarafından düzenlenen uluslararası bir yarışmada seslendirilen şarkı; büyük beğeni topladı. Doğa Cankoy’un sesi ve yorumu, Kırgizistan’daki yarışmada Al Yemeni Mor Yemeni’nin ruhunu bir kez daha ortaya koyarken, genç sanatçıya da şarkı seslendirme dalında birincilik ödülünü getirdi.
 
Kırgizistan Kongresi’ne katılan  Türkmenistanlı besteci, Doğa Cankoy’dan eserin notalarını istedi. Notalar, Doğa Cankoy’un babası Osman Cankoy tarafından Türkmenistan’a gönderildi. Al Yemeni Mor Yemeni Türkmenistan’da da yeniden doğacak.

Kıbrıs Sanat Müzik ve Dans Okulu bünyesinde oluşturulan Çocuk Korosu ise Papa’nın davetiyle gittikleri Vatikan’da, Al Yemeni Mor Yemeni şarkısını Papanın huzurunda okudu. Koroyu oluşturan 22 Kıbrıslı Türk çocuk evrensel dil olan müzikle, hem de kendi öz müzikleriyle ve sesleriyle Papayı selamladı.

Okulun kurucuları Turgay Hilmi ve Gözlem Özdeğirmenci, Vatikan’dan döner dönmez Kamran Aziz’i ziyaret ettiler.
 
Aziz’e okulun bir sınıfının “Kamran Aziz” olarak adlandırılması töreninde çekilen resmi de veren Hilmi ve Özdeğermenci, Kamran Aziz’e sadece Kıbrıs Türk halkına değil, dünya kültürüne de bahşettiği eserlerden dolayı teşekkür ettiler. Hilmi Kamran Aziz’in yaşayan bir efsane olduğunu vurguladı.

Kamran Aziz de, Turgay Hilmi’yi sanata ve özellikle müziğe karşı gösterdiği ilgiden ve yurtdışında KKTC için yaptığı sanat çalışmalarından dolayı kutladı… Ve gençlerimizden, yaptıkları çalışmalardan gurur duyduğunu sık sık vurguladı.

Kamran Aziz, Özdeğirmenci ve Hilmi’ye teşekkür ederken, 1963 yılından önce kullandığı emektar gitarını da armağan etti.
 
Kamran Aziz ve kızkardeşi Türkan Aziz ziyaret sırasında tüm alçak gönüllülükleriyle anılarını da kısaca anlattılar…

 “Kamran söylemez, anlatmayı sevmez ama ben size söyleyim” diyor Türkan Aziz ve sanatçı Emin Çizenel’in, “Al Yemeni Mor Yemeni”nin tuvale dökülmüş şeklini gösteriyor...
 
Sanatçı Emin Çizenel, tuvalinde,  “Al Yemeni Mor Yemeni” şarkısını, fırçasından çıkan al mor renklerle ve yaptığı düzenlemelerle yansıtarak oluşturduğu tabloyu Kamran Aziz’e hediye etmiş… Tabii ki o tablo Aziz’lerin evinin en baş köşesinde. 

Bestelerden yeni üretimlerden söz açılır… Neler yok ki.. Seslendirilenler, kağıt üzerindeki notalar. Hepsi Kıbrıs’ı yansıtıyor. Hepsi bizden bu ülkeden bir şeyleri anlatıyor…Ve ziyaretin sonunda Gözlem Özdeğirmenci’den bir ricada bulunuyor Kamran Aziz;  piyanoda “Girne Dağlarını Yeşilleteceğiz” şarkısının seslendirilmesini “çekinerek” istiyor.
 
Kıbrıs’ın ciğerlerini yüreğini yakan Beşparmak dağlarındaki yangının acısını o günlerde güfteleyerek notalara döken Kamran Aziz’in bestesi, Gözlem Özdeğirmenci’nin parmaklarının ucundaki piyano tuşlarından dökülürken Kamran Aziz de şarkıyı mırıldanıyor.. O yurtseverlik ve inançlı umutlu kişiliğini yansıtırken, ziyaretçilerinin de duyguları ıslanan gözlerinde görülüyor… …Ve şarkı:

Girne dağlarına cehennem dil uzattı/Gaddar alevleri ormanlarımızı yaktı/Beşparmaklar, St. Hilarion/şimdi hayalet oldu…

Yüzler solgun, kuşlar suskun/gözler yaş doldu/Girnem, gün gelecek, yüzler yine gülecek…

Girne Dağlarını Yeşilleteceğiz/Girne dağlarına hayat vereceğiz/Girne dağlarına ağaç dikeceğiz/on tane, yüz tane, bin tane..
 
Beşparmak dağında keklik şakrayacak/Girne dağlarında çocuklar koşacak/Girne dağlarında çiçekler açacak/Aşıklar yine şarkı söyleyecek…


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Kasım 2008, Pazar
hayriye umar         - girne
çocuklarımızı böyle yazılar üzmez çünkü onlar neyin doğru olduğunu çok iyi biliyorlar .benim oğlum da ordaydı.öğretmenlerinin doğru söylemediğini anlayınca daha fazla üzüldü.ey kıbrıs halkı kendimize gelelim. biz gerçekleri göremezsek çocuklarımız nasıl iyi yetişecek...devletimizin harcadığı amacına ulaşamayan paralara yazık değil mi...

13 Kasım 2008, Perşembe
Oznur Ermetal Modro         - farkeder mi ki??
arkadaslar

haber kaynaginiz yeniduzen veya afrika ise cok yazik!!
cocuklarimizi alkislamak gerek, boyle yazilar okumalari sizce onlari sevindirecek mi?

12 Kasım 2008, Çarşamba
hazal akpınar         - girne
bu gün gazetede çocukların söylediklerini okudum .konseri kimseye dinletemedikleri için çok üzgünler

12 Kasım 2008, Çarşamba
zehra şanvar         - lefkoşa
turgay bey ve gözlem hanım reklam için iyi bir yol bulmuşlar

12 Kasım 2008, Çarşamba
hatice aslan         - girne
vatikana giden yeğenlerim anlattı papa bu şarkıyı ne duydu ne dinledi sadece kalabalığa el salladı vallahi bunlar yalan söylüyorlar

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

El-Sen, görev şehidi Esmer'i kabri başında andı
image Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), görevi başında şehit düşen İbrahim Esmer'i bugün kabri başında saygıyla andı.
Gıda analiz sonuçları açıklandı: Yerli ürünlerin 4'ünde ilaç kalıntısı
image Tarım Dairesi'nin haftalık gıda analizlerinde, bazı yerli ürünlerden kapya biber, kabak, domates ve asma yaprağında limit üstü kalıntı saptandı, numune alınan ithal ürünlerin tümü temiz bulundu. Kapya biber ve kabağın...
Gıda Mühendisleri: "Gıda güvenliğinde devlet politikası şart"
image Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Başkanı Sıdıka Can, gıda güvenliğinin bir devlet politikası olması ve bunun sürdürülebilirliğinin sağlanması için etkin denetimler-eğitimler ve olumsuz durumlarda cezai yaptırımlar sağlan...