Başka konular da var

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

A- A A+

Başka konular da var

Kıbrıs(Rum)Cumhuriyeti'ndeki Başkanlık seçimlerinden sonra herkes, ha babam-de babam, Kıbrıs sorununu ve de kapının ardındaki çözümden(!) söz ediyor. Köşe yazarları öyle; ekranlar öyle, arabada dinlediğimiz radyolar öyle. BM temsilcisi geldi, geliyor. Annan plânı masada derken İsviçre'de Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Halkından gizli saklı ''Yeni Plân'' görüşmeleri sürmekte...''Kurucu Devlet'' sözcükleri etrafta uçuşmakta. Ama kırk yılın Komünist Partisi AKEL'in ilk kez verilen izinle başkanlık koltuğunu almasına rağmen ilk ziyaret Atina'ya yapılıyor, Moskova'ya değil!...Önce kulağa üflenecek, sonra anlaşılmazsa başka yollar denenecek...İngiltere ve ABD'nin tavrı da yakında ortaya dökülür.

Ben bugün 'başka konulara' değinmek istiyorum. Kıbrıs üzerindeki ''ahkâm kesmeler'' bir kaç gün bekleyebilir.
&&&
TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİİ

Kuzey Irak operasyonu, Türk Ordusunun, çağa uyum gösteren, her koşulda harekât yapabilecek derecede eğitime sahip olduğunu ve de birçok konuda kendi kaynaklarına dayandığını kanıtladı. En olumsuz hava koşullarında,sarp dağlarda sürdürülen harekâtın gerisinde, ciddi ve de uzun bir çalışma olduğu gözlemlenmektedir. Kıbrıs Barış Harekâtı esnasında, Jetlerimizin yedek lâstikleri sorun olur ve aynı tip uçak kullanan ülkelerden sağlanmaya çaba harcanırken, her konuda müttefike güvenilemeyeceği ve ambargonun neye mal olduğu yaşanıp öğrenilirken, dış kaynaklara dayanmanın her zaman yarar sağlamadığı anlaşıldı. Ciddi adımlar atıldı.

''Türk Savunma Sanayii, dünyanın en hızlı gelişen ve dış pazarlara açılan'' yapıya ulaştı.Jane's Defence Weekly dergisi Türk Savunma Sanayiinin geliştiğini ve Ortadoğu,Afrika ve Uzakdoğu'ya açıldığını yazmaktadır. İhraç edilen ürünler arasında kara ve hava arçlarında 7,deniz araçlarında 4,roket-füze alanında 7,elektronik askeri yazılımda 15 ve bilişim alanında 7 şirket faaliyette bulunuyor. Aselsan kaideye monteli stinger, 9600 frekans atlamalı telsiz, Roketsan 122 mm'lik çok namlulu roketatar, Yonca-Onuk acil müdahale botu, Havelsan simulatör ve elektronik harp test ve eğitim sahası; MKEK 250 çeşit askeri ürün; TUSAŞ havacılık ve Uzay Sanayiinde F-16 ve yeni ürün F-35 ile ilgili ürün pazarlarken, Otokar ise Cobra araçları ihraç etmektedir.Yerli 200 firma yan sanayi olarak Savunma Sanayi ile birlikte gelişme gösterdi.

Türkiye Savunma harcamalarında dünyada beşinci sırada; ama aynı anda da ihracatta yıllık 3 milyar doları aşmış durumdadır.Nereden nereye...Karda-kışta-kıyamette kara ve de hava ile uyumlku harekât yapmak her ordunun harcı değildir.Geride bir yerlere dayanmak gerek...
&&&
KTHY VE BİLET POLİTİKASI

Dünya'da havacılık alanında ucuzluğun öne geçtiği sanılmaktadır. Bu panik bazı ülkelerde ikincil uçaklarla ucuz uçuş getirdi. Asla yayılmadı. Bazı ülkelerde bir veya iki uçak şirketi ortaya çıktı. Köy otobüsü yöntemi ile uçuşa geçildi. Kitle turizmde bile bu etkisini sürdüremedi. Ancak ''Fıstık havayolları'' tanımı da havacılığa girdi.

Türkiye'de THY, kendi imajını zedelemeden bu alana ''Anadolu Jet'' şirketini oluşturarak girmek için hazırlık yapmaktadır. Yani plânlı, güvenli, rahat yolculuk yapmak isteyen THY ile uçacak; köy otobüsü veya dolmuşta uçmak isteyen ise ''Anadolu-Jet'i'' kullanacak. Yaşlı ''Boeing 737-400'' uçakları artık isim yapmış havayollarında pek kullanılmıyor. Ya da elden çıkarılıyor. Olmazsa da işte böyle dolmuş seferine konuyor. THY'nın da eskileri vardır ve de onu kullanmak istemektedir.Akıllı bir yapılanma.

Şimdi gelelim Kıbrıs Türk Hava Yollarına. Online havacılık güzel. Online olarak bilet kesmek yabana atılır değil. Bilgisayar yaygın olduğuna göre kişiler Internetten KTHY sayfasına girerek bilet alabilir. Tanınmış her hava yolu da bunu yapmaktadır. Ama ''Milli Hava Yolu'', tarifeli uçarken, ötekilerinin uyguladıkları güya ucuz tarife ile de imajını düşürmek durumunda değildir. Hele bilet fiyatlarını saniye içinde kazık fiyata çıkaracak marifeti göstermek başarı kabul edilmemelidir. Bunlar ABD'de ''Fıstık Havayolları'' tarafından yapılmaktadır. Easy-Jet olayı da kalitesiz-ikramsız ve de eski uçaklarla yapılan uçuş olarak bilinir. Buna özenmek ne yarar getirir?

Kaldı ki KTHY yoğun olarak bilet satmakta, acenteler gelen her müşteriye farklı fiyat söyleyince tartışma başlamaktadır. Aynı gün alım yapan müşteri, farklı fiyata isyan etmektedir. Bence KTHY bundan para kaybetmektedir. Tarifeli uçuşlarla itibarı olan KTHY, kesin olarak fiyatını saptayarak açıklamalıdır. Bununla müşteri kaybı olmaz. Aksine tarifeli uçuşta farklı fiyat tartışma yaratır. Rekabet sadece fiyatla olmaz. Bunu uçanlar iyi bilirler. Farkınız kaliteniz olsun.
&&&
EL YAZMASI PASAPORT!

KTFD iken İngiliz döneminden kalma renk ve kalıbı ile elle yazılan Pasaportlar verildi. KKTC ilân edildiğinde aynı kalıbı koruyarak yine elle yazılan Pasaportların verilişi sürdürüldü. Türkiye, Lefkoşa Büyükelçiliğinde de özel baskılı Pasaport verirken, KKTC resmi makamları hâlâ elle yazılan Pasaport vermektedirler. Yurt dışında verdiğiniz Pasaporta kuşku ile bakarlar. ''Bu çağda, bu Pasaport''
diye de alay ederler.

Şimdi Türkiye bir gömlek daha ileri gidiyor. Dünya kalıplarına uygun, hafif, matbaa baskılı ve de ''Çipli'' pasaport verecek.11 KASIM 2008'de bu uygulama başlıyor. KKTC'de biz taş devrinden kalma el yazması, kaba saba ve de artık geçersiz kalıpta pasaport vermeyi sürdürüyoruz...Yok mu konunun üzerinde duracak?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.