Asya bebeğin Gen Terapisi Tedavisi için gerekli olan 2.5 milyon dolara 1 ayda ulaşabiliriz

Yayın Tarihi: 22/08/21 08:04
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

KKTC Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK), Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Veriler Raporu’nu-2021 yılı 1. Çeyrek (Ocak-Şubat-Mart)- Haziran 2021’de yayımlamıştı.

Raporda, Mobil haberleşme sağlayıcıların, sabit haberleşme sağlayıcısının ve internet servis sağlayıcılarının 2013 yılından itibaren yıllık net satış gelirlerine yer verilmektedir. 2020 yılında toplam net satış gelirleri bir önceki yıla göre %4’lük artışla 514 Milyon ₺’ye ulaşmıştır.

2020 yılında elde edilen toplam 514.141.897  ₺ gelirlerin yaklaşık %64’ünü mobil haberleşme sağlayıcılar, %9’unu sabit haberleşme sağlayıcı, %25’ini internet servis sağlayıcıları, %0,1’ini çağrı taşıma işletmecileri ve %1.6’sını altyapı işletmecileri elde etmiştir.

2021 yılı 1. Çeyrek itibarıyla KKTC’de %215 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 819.982 kayıtlı mobil abone ve 655.758 (AltıYüzElliBeşBinYediYüzElliSekiz) aktif abone bulunmaktadır.

2021 yılı 1. Çeyrek itibarıyla KKTC’de ön ödemeli mobil abone sayısı 150.034 (YüzElliBinOtuzDört), faturalı mobil abone sayısı ise 505.724 (BeşYüzBeşBinYediYüzYirmiDört) olarak gerçekleşmiştir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Gen Terapisi Tedavisi için gerekli olan ve 2.5 milyon dolar gerektiren tedavi masrafı için aile yardımseverlere çağrıda bulunmuştu.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) bu yıl bebekler ve küçük çocuklarda görülen nadir ama ölümcül bir hastalık olan Spinal Musküler Atrofi (SMA) tedavisinde ilk kez, dünyanın en pahalı ilacı Zolgensma'yı kullanmaya hazırlanıyor.

Bir dozu yaklaşık 2.5 milyon dolara mal olan Zolgensma, merkezi sinir sistemini bozmak suretiyle kasları zayıflatan ve giderek hareket edemez hale getiren genetik bir hastalık olan SMA'nın ilerlemesini durduruyor.

Zolgensma, İsviçre ilaç firması Novartis tarafından üretiliyor.

Dünya çapında her yıl 60 bin çocuğa SMA teşhisi konuyor. Zolgensma şu ana kadar 40 civarında ülke tarafından onaylandı ve 1000'den fazla çocuğa tedavi uygulandı.

KKTC olarak gerekli yasal ve teknik düzenlemeleri süratle yapabilirsek, Asya bebek için toplam 505.724 faturalı mobil aboneden, 1 dolar yardım ile 505.724 (BeşYüzBeşBinYediYüzYirmiDört) dolara ulaşabiliriz.

Abone başına 5 dolar yardıma ile Asya bebeğin Gen Terapisi Tedavisi için gerekli olan 2.5 milyon dolara 1 ayda ulaşabiliriz.

Genç bir Cumhuriyet olarak, yüzyıllardır üzerimize merhamet gözyaşları döken şu sonsuz gökyüzünü delercesine EVET YAPTIK diye haykırabilir miyiz?

Asla ümitsizliğe düşmemek için, benim de sık okuduğum, sevdiğim bir şiirin birkaç dizesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendisi kadar çarpıcı bir hikayesi olan bir şiiri; yani 1872-1945 senelerinde yaşlı gezegenimizde bizlerden evvel yaşamış gönül adamı Alman asıllı Amerikalı yazar, şair Max Ehrmann tarafından kaleme alınan ‘Desiderata’ adlı şiiri.

Desiderata’ kelimesi Latincedir ve ‘Dilekler’ anlamına gelir.

Doğru bildiğini telaşsız ve açık seçik söyle, ama başkalarına da kulak ver.

Çünkü halen yüksek idealler ardında koşan pek çok insan var

ve hayat her yerde kahramanlıklarla dolu.

Ama sevgiden şüphe de etme, zira hayal kırıklıkları

ve kuraklıklar içinde çölde bir vaha gibidir sevgi.

Ruhunu besle ki, ani talihsizliklere karşı seni korusun.

Karamsar düşüncelerle kendini üzme.

Birçok korku, bitkinlik ve yalnızlıktan doğar.

Sen de en az ağaçlar ve yıldızlar kadar

bu evrenin bir çocuğusun ve burada olmaya hakkın var.

Sen farkına varsan da varmasan da evren gerektiği gibi tekâmül etmekte.

Öyleyse, bizi yaratan Tanrı ile barışık ol, O’nun nasıl olduğuna inanmış olursan ol.

Asya bebek de en az ağaçlar, yıldızlar ve bizler kadar bu evrenin bir çocuğu ve burada olmaya hakkı var.

KKTC Devleti, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevlidir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.