Çakıcı: "Özersay fırsatçılık yapıyor"

Yayın Tarihi: 07/04/15 07:36
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+
"Özersay'ın bu seçimlere ileride parti kurmak için girdiğini düşünüyorum. Kusura bakmayın ama bu bana göre fırsatçılıktır. Başka hiçbir şey değildir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kullanarak bir algı yaratmaya ve bunun üzerinden parti kurmaya çalışmak bana göre fırsatçılıktan başka bir şey değildir. Bunu doğru bulmuyorum"…
  • "Özersay'ın cumhurbaşkanlığı görevinde başarılı olacağına inanmıyorum. Herhangi bir parti de çalıştı mı, vekillik yaptı mı, yani demem o ki siyasette yoğruldu mu? Cumhurbaşkanlığı tecrübe edinme yeri değil ki. Bu toplumun hangi sorununu çözdü. Bunlar önemli şeyler. Siyasette bir geçmişinizin olması gerekir eğer böyle ciddi bir makama adaysanız. Özersay'ın herhangi bir başarısı ve tecrübesi yok"

  • "Talat adaylık için uzun bir hazırlık dönemi yaptı, bunun içinde aday olmaya hazırdı, ancak sonrasında bir şekilde yerine Sibel hanım aday yapılınca, CTP tabanı bunu tepkiyle karşıladı. Sibel hanımın adaylığı oturmamış olduğu için seçimleri kazanamayacak. Sibel hanımın bir başka talihsizliği ise Hükümette olan CTP'nin başarısızlığından ötürü yaşadığı sıkıntılardır".

TDP Lefkoşa Milletvekili Prof Dr Mehmet Çakıcı ile dün sabah Genç tv deki programımda buluşup hayli güzel bir sohbet yaptık. Uzun bir aradan sonra bir araya geldik Çakıcı ile. Hem cumhurbaşkanlığı seçimlerini hem de mevcut siyasi yapıyı uzun uzun değerlendirdi. Açıkçası tüm adayları değerlendirdi fakat Kudret Özersay'a hayli yüklenen bir açıklama yaptı.

Çakıcı "Özersay'ın oyu bazı çevrelerce gereğinden fazla şişiriliyor, % 15'i bulacağına ben inanmıyorum. Elbette ki tüm partilerden bir miktar oy alacak ama bu % 15'i bulmaz" dedi ve Özersay'ın aslında asıl niyetinin parti kurmak olduğunun artık tüm çevrelerce de algılandığını ve bunun genel kanaat olduğunu söyledi.

ÇAKICI "ÖZERSAY FIRSATÇILIK YAPIYOR"

" Özersay'ın bu seçimlere ileride parti kurmak için girdiğini düşünüyorum. Alacağı oya elbette ki bir saygım var ama bu seçimlerde alacağı oyun parti kurması yönünde iyi bir potansiyel olacağına inandığını düşünüyorum. Kusura bakmayın ama bu bana göre fırsatçılıktır. Başka hiçbir şey değildir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kullanarak bir algı yaratmaya ve bunun üzerinden parti kurmaya çalışmak bana göre fırsatçılıktan başka bir şey değildir. Bunu doğru bulmuyorum".

ÇAKICI "NE TECRÜBESİ VAR, NEREDE TOPLUMA EMEK VERDİ?

Çakıcı konuşmasının devamında Özersay'ın herhangi bir parti tecrübesinin bulunmadığını, herhangi bir parti de emek vermediğini söyledi ve ekledi " Özersay'ın cumhurbaşkanlığı görevinde başarılı olacağına inanmıyorum. Herhangi bir parti de çalıştı mı, vekillik yaptı mı, yani demem o ki siyasette yoğruldu mu? Cumhurbaşkanlığı tecrübe edinme yeri değil ki. Bu toplumun hangi sorununu çözdü. Bunlar önemli şeyler. Siyasette bir geçmişinizin olması gerekir eğer böyle ciddi bir makama adaysanız. Özersay'ın herhangi bir başarısı ve tecrübesi yok".

ÇAKICI "BAŞARILI BİR MÜZAKERECİ DEĞİL"

Bu sözü üzerine Çakıcı'ya Özersay'ın üç cumhurbaşkanı ile çalıştığını, iyi bir algısı olduğunu, tüm bunların tecrübeli ve başarılı olduğu anlamına gelip gelmediğini sordum; Çakıcı ilginç bir yorum getirdi bu soruma; " açıkçası ben Özersay'ın başarılı olmadığını düşünüyorum. Hani çözüm oldu mu? Başarılı diyebilmemiz için Kıbrıs sorununun çözülmüş olması gerekir, Kıbrıs konusu çözüme ulaştı mı, ulaşmadı. Çözüme ulaşmadıysa ben müzakereci olarak Özersay'ı başarılı bulmam" dedi ve bu konuyu konuşmaya devam ettik.

ÇAKICI "SİBER'İN ADAYLIĞI OTURMADI"

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber'in de adaylığını değerlendiren Çakıcı, CTP tabanının Talat'ın aday çıkmasını beklediğini ve tüm hazırlıklarını buna göre yaptığını ancak Sibel hanımın aday olmasının ardından CTP tabanından Siber'in gerekli kabulü görmediğini anlattı.

Çakıcı "Talat adaylık için uzun bir hazırlık dönemi yaptı, bunun içinde aday olmaya hazırdı, ancak sonrasında bir şekilde yerine Sibel hanım aday yapılınca, CTP tabanı bunu tepkiyle karşıladı. Sibel hanımın adaylığı oturmamış olduğu için seçimleri kazanamayacak. Sibel hanımın bir başka talihsizliği ise Hükümette olan CTP'nin başarısızlığından ötürü yaşadığı sıkıntılardır. Zaten kendisi de bunun farkında olduğu için son zamanlarda ben BG kanadındanım, hükümet ayrı cumhurbaşkanlığı ayrı gibi açıklamalar yapmaya başladı ki bu hiç hoş değil. Kimse unutmasın ki Sibel hanım CTP'nin bir vekili, geçmiş dönem başbakanı ve şu an ki Meclis başkanıdır. BG kanadındanım demek ne demek" diye sert bir eleştiri getirdi.

"Geçiş hükümeti döneminde bildiğiniz gibi bakanları teknokrat olarak atadık, hiçbiri vekil değildi. TDP'nin atadığı bakanlar hariç diğer iki partinin atadığı bakanların siyaseten iddiaları bile yoktu bence. Başbakan kim olsun denildiğinde ise ya bir daha aday olmayacak bir vekil olsun ya da yavaş, geride duran bir vekil olsun diye düşündük. Ben Hüseyin Angolemli'yi önerdim ancak Hüseyin bey yeniden aday olacağı ve emekliye ayrılmayacağı için kabul görmedi. Mevcut tüm vekiller yeniden aday olacağını belirttiği için CTP Sibel Siber'i önerdi. Çünkü Sibel hanım siyasette geride duran yavaş bir vekildi. DP'de Sibel hanımı uygun görünce Sibel hanım üç aylığına başbakan oldu. Sibel hanım sevdiğimiz biridir, saygımız da var ancak başbakan olması dahi geride duran yavaş bir vekil olduğu için tercih edildi. Şimdi Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Cumhurbaşkanlığı işi ciddi bir iştir, toplum liderin bilgi ve birikimi olması gerekir. O makam tecrübe edinme yeri değil ki" dedi

TDP YÖNETİMİNE DE MESAJ

TDP Yönetimine de inceden bir mesaj gönderen Çakıcı; " Akıncı ile müthiş bir uyumumuz var. Vakti zamanında bu partiyi Akıncı'dan devraldım da tüm arkadaşlarımızla çok uğraş verdik kapanmaması için, bazı zamanlar kapısına kilit vurma noktasına da geldik. Oyların çok düşük olduğu günlerden devraldık ve 1 vekili üç vekil yaptık. Bunu ben yalnız yapmadım, tüm arkadaşlarımla birlikte yaptım. Şu an ki yönetimin başarılı olmasını da çok isterim. Şimdilik adaylık da düşünmüyorum gündemimde yok ancak parti yönetimine çok iş düşüyor partiyi ileriye götürmek için. Ben yerinde saydığımız için aday olmadım, onların görevi ileriye taşımaktır. Ben buradayım her zaman da desteğimi veriyorum. Akıncı'nın bu seçimi alacağına inanıyorum ancak şu an ki TDP yönetimi belediye seçimlerini ve cumhurbaşkanlığını kazandı diye rehavete ermemelidir çünkü sorumlulukları daha fazla artacaktır. Siyaset demek seçim demek para demektir. Bu nedenle parti yönetiminin daha fazla kaynak yaratması gerekir" dedi.

Dedim ya iyi bir sohbet oldu…

**************

GÜNÜN SÖZÜ

Mutlu insanlar; her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, sahip olduklarını kaybetmeyecek kadar çok sevenlerdir.

Charles Bukowski

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları