Memleket O'na minnettar

Yayın Tarihi: 22/05/15 07:39
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

*Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı olarak insanlık adına minnet duyduğunu ve bu riski alıp yatırım yapan yatırımcısına teşekkür etti. Çakmak, "dünya standartları ölçeğinde yapılan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi yatırımı olmasaydı böyle tarihi bir olaya tanıklık edilemeyecekti"

**Suat hocanın zaman zaman kahve içerken yüzündeki manalı gülümseyişin arkasında yatan dev bir dünyası olduğunu ve bu dünyayı Kıbrıs'ın Kuzeyini devleştirmek için Kıbrıs Türkünün hayatını nasıl da elinde tuttuğunu ve yukarılara tırmandırdığını görüyorum. Zaman hayattaki en pahalı ve kıymetli şeydir dostlar ve bu adam zamanı, ülkenin kaderini yönetiyor.

Memlekette güzel şeyler de oluyor gelin görün ki. Emin Çakmak; Dünya Sağlık Turizmi Konseyi-GHTC Başkanı ve Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi-THTDC Kurucu Başkanı. Bu ismi iyi okuyun artık Kıbrıs'ta bu ismi daha sık duymaya başlayacağız. Geçmiş hükümetler döneminde en çok yapılması planlanan ancak her nedense bir türlü başarılamayan Sağlık Turizmi artık KKTC'de yapılabilecek. Bildiğiniz gibi önce ki gün kuruluşu basınla da paylaşılan ve kurucu başkanlığını Ahmet Savaşan'ın üstlendiği oldukça saygın sivil toplum örgütlerinin de üyesi olduğu Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi'nin toplantısı vardı. Bu toplantıya Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dünya Başkanı Emin Çakmak ile birlikte heyeti de katıldı.

Anlayacağınız şu sıralar sağlık alanında son derece önemli bir isim ağırlanıyor. Yine dün Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığının organize ettiği çalıştayda bir konuşma yapan Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Dünya Başkanı Emin Çakmak, Kıbrıs'ın Kuzeyinde sağlıktan ve sağlık turizminden konuşulacaksa başta akla Yakın Doğu Üniversitesi ve Suat Günsel'in gelmesinin doğal olduğunu vurguladı. Çakmak, Suat Hoca'nın KKTC'de sağlık alanında yarattığı inanılmaz devinimden bahsederken minnet duyduğunu söylemekten kaçınmadı.

Hani şu bazılarının gıcık kaptığı ve istemediği YDÜ hastanesi var ya işte dünyaca marka bir isim olan Emin Çakmak; Kuzey Kıbrıs'taki sağlık kelimesini YDÜ hastanesi ve Suat hocaya bağladı.

Yetkili makamlarda oturanlar bu hakkı Suat hocaya vermezken Dünya'da sağlık işini, Sağlık Turizmini en iyi temsil eden zatı muhterem bu hakkı teslim etmekten kaçınmadı.

Çakmak, KKTC'ye dev bir sağlık yatırımı yaparak değer kazandıran YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel'e Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı olarak insanlık adına minnet duyuyorum sözlerini kullanmaktan çekinmedi .

ÇAKMAK "SAĞLIK TURİZMİNE DEVLET DESTEĞİ ŞART"

Çakmak "Sağlık Turizmi Potansiyelinin ve Geleceğinin Değerlendirilmesi" çalıştayında sağlık turizmi için devlet desteğiyle takım çalışmasının yapılmasının şart olduğu söyledi.

"Kuzey Kıbrıs için önemli bir kazanım. Başta Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Tüp Bebek Merkezleri, diğer özel klinik ve hastaneleriyle turistik tesisleri, tarihi, kültürel ve coğrafik özellikleriyle ve lüks, butik yatırımlarıyla Kuzey Kıbrıs'ın sağlık turizmi yapmaya uygun bir ülke" diye konuşan Çakmak sıkça Yakın Doğu Üniversitesi'nin başarısına değindi.

Çakmak, Kuzey Kıbrıs'ta Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Otelciler Birliği-KITOB, Seyahat Acenteleri Birliği-KİTSAB, Rehberler Birliği-KITREB, DMG Grup, NTL ve Oscar Grub gibi ülkenin saygın kuruluşlarının temsilcilerinin bir araya gelerek kurduğu Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi'nin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini bildirdi. Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi'nin 54'cü ülke olarak Dünya Sağlık Turizmi Konseyi'ne üye olmasının tarihi bir adım olduğunu belirtti.

EMİN ÇAKMAK "SUAT HOCA'YA MİNNETTARIM"

Emin Çakmak, KKTC'ye dev bir sağlık yatırımı yaparak değer kazandıran YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel'e Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı olarak insanlık adına minnet duyduğunu ve bu riski alıp yatırım yapan yatırımcısına teşekkür etti. Çakmak, dünya standartları ölçeğinde yapılan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi yatırımı olmasaydı böyle tarihi bir olaya tanıklık edilemeyeceğini belirtti.

Dünyada sağlık turizminin 1957 yıllardan bugüne kadar gelişerek büyüyen bir pazar olduğunu belirten Emin Çakmak "Artık sağlık turizmi dünyanın bir çok bölgesinde ülke politikası haline geldi. Bizde Türkiye'de sağlık turizminin ülke politikası haline gelmesi için çalıştık ve amacımıza ulaştığımıza inanıyoruz. Kuzey Kıbrıs'ında birlikte hareketle sağlıklı yaşam adası olmaması için hiçbir sebep yoktur. Kıbrıs Sağlık Turizm Konseyi'ne verilecek destekle Kıbrıs'ın dünyaya tanıtımının önünün açılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Sağlık ve Turizmle ilgilenenler, Emin çakmak gibi bir marka ismin Kuzey Kıbrıs'a gelerek 54'ncü üye olarak sınırlarına Kıbrıs Sağlık Turizm Konseyi'ni de dahil etmesi ve Yakın Doğu Üniversitesi başta olmak üzere saygın birçok sivil toplum örgütüyle ilişki kurması tanınma için mücadele verdiğimi bu ülke de adına kıymeti biçilmez bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz; Suat hoca bu ülke için Tanrı tarafından adanmış önemli bir jest. Benim memleketimde benim siyasilerim, ülkeyi yönetmiş olanlar ve yönetenler ülke insanına ve bu ülkeye Suat hoca kadar hizmet etme hevesinde olamadıkları için üzülüyorum.

Suat hocanın zaman zaman kahve içerken yüzündeki manalı gülümseyişin arkasında yatan dev bir dünyası olduğunu ve bu dünyayı Kıbrıs'ın Kuzeyini devleştirmek için Kıbrıs Türkünün hayatını nasıl da elinde tuttuğunu ve yukarılara tırmandırdığını görüyorum.

Zaman hayattaki en pahalı ve kıymetli şeydir dostlar ve bu adam zamanı, ülkenin kaderini yönetiyor.

*************

EKONOMİ VE TURİZM BAKANI RAŞİT Mİ OLUYOR?

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın istifasının ardından kısa süreliğine vekaleti Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy üstlendi. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre pazartesinden sonda Denktaş'ın bakanlık görevlerini geçiş hükümeti döneminde de başarılı bir görev üstlenmişti.

**************

GÜNÜN SÖZÜ

Ben nerde bir çift göz gördümse, tuttum onu güzelce sana tamamladım, sen binlerce yaşayasın diye yaptım bunu.

Cemal Süreya

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları