Başbakan kim olacak?

Yayın Tarihi: 08/06/15 08:00
okuma süresi: 7 dak.
A- A A+

Birinci ve en güçlü ihtimal "Mehmet Çağlar ile Ahmet Gülle"

İkinci ihtimal "Tufan Erhürman ile Önder Sennaroğlu"

Sürpriz isimler "Ömer Kalyoncu ile Asım Akansoy"

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın CTP'ye dönüş yapacak oluşu ve muhtemelen de yaşanacak yarışta yeniden genel başkan seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Tabii Talat'ın dönüşünü doğru bulmayan, yanlış bir adım olarak değerlendirenlerin de sayısı az değil. Ancak CTP'nin ileri gelenleri başta olmak üzere birçok partili CTP'nin yeniden toparlanması ve güçlenmesi için Talat'ın enerjisine ve vizyonuna ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Henüz Talat'ın ekibinde kimlerin olduğunu ve nasıl bir ekip kuracağını bilmiyoruz ancak bu dönüşün zengin ve donanımlı bir ekiple desteklenmesi gerektiği de önemli bir gereklilik. Takdir edersiniz ki kadro denilen şey son derece önemli.

İşte bu nokta da yalnızca genel başkanın istifasını sunması parti tabanı tarafından kabul görmedi; ilçe başkanlarından tutunda tüm önemli yönetim kadrolarının istifalarını sunmaları bekleniyor.

Bu nedenle Sayın Talat'ın CTP genel başkanlığına dönerken iyi bir kadro, bununla birlikte, güçlü bir kadroyla dönmesi gerekiyor; dahası yeni bir CTP imajının topluma doğru şekilde ve doğru bir algıyla yansıtılması da son derece önemli.

BAŞBAKAN KİM OLACAK?

Tabii sayın Talatın genel başkan olmasının ardından başbakanın kim olacağı en çok merak edilen konulardan biri. öyle tahmin ediyorum ki bunu dünde kaleme aldım, sayın Özkan Yorgancıoğlu ile devam edilmeyecek; haliyle kimin başbakan olacağı sorusu herkes tarafından merak ediliyor. Öne çıkan isimler var. Bunlardan biri şu anki Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, bir diğeri ise Tufan Erhürman. En iddialı isimler arasında Mehmet Çağlar ile Ahmet Gülle'nin de adı var. Yapmış olduğum bazı araştırmalar neticesinde Tufan Erhürman'ın başbakanlık fikrine sıcak bakmadığı yönünde, tabii bunu henüz sayın Erhürman ile konuşmadım, bu nedenle Tufan Bey'in adına çokta kesin konuşmak doğru olmaz, yakışık almaz ancak güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgilere göre Mehmet Çağlar'ın en ağırlıklı hemen ardından da Ahmet Gülle'nin isminin telaffuz edindiği yönünde.

ERKEN SEÇİM NE ZAMAN?

Talat'ın CTP genel başkanı olmasının ardından bir başka önemli soru daha gündeme geliyor. Erken seçim ne zaman? Asıl önemli konulardan bir tanesi de bu. Sayın Talatın hükümetin normal süresi tamamlanana kadar sadece CTP genel başkanı olarak kalmasını beklemek sanırım saflık olur.

Bu konuyla ilgili iki tane ayrı senaryo var.

Birincisi; yeni müzakereci olan Özdil Nami'nin milletvekilliği görevinden istifa edeceği ve bir ara seçimin yapılacağı yönünde. İşte böyle bir olasılık gerçekleşirse; Talat, Nami'den boşalacak yere aday olacak ve bu seçimi kazanırsa doğrudan Başbakan olabilecek. Gelin görün ki ben bunu zayıf bir ihtimal olarak görüyorum. Bugüne kadar pek de bu tür gelişmelere tanık olmadık, zaten bir süre önce CTP milletvekili Abbas Sınay'ın istifası gündeme gelmişti . Gelin görün ki bu tartışma çok da uzamadan kapanmıştı.

Gelelim ikinci senaryoya; yine bir erken seçim senaryosu, ancak 2016 yılında gerçekleşecek olan bir erken seçim senaryosu. 2016 yılına kadar yani yaklaşık bir yıl süre içerisinde hatta bir buçuk yıl süre içerisinde, CTP'nin zayıflayan imajının yeniden toparlanması, güçlendirilmesi ve halk nezdinde CTP bu ülkeyi en iyi yönetecek partidir algısının yeniden yerleşmesi için, Talatın genel başkanlığında aynı zamanda uyumlu bir başbakanla bu süreci aşmayı denemek.

Açıkçası ikinci senaryo bana daha mantıklı geliyor; yani Talatın genel başkan olduktan sonra çalışabileceği uyumlu ama aynı zamanda proaktif bir başbakanla ülkeyi doğru şekilde yönetip, CTP'nin yapması beklenilen reformları gerçekleştirip bir yıl sonra daha güçlü bir imajla erken seçime gitmek ve sonrasında ülkenin yeni başbakanı olarak göreve başlamak sanırım Talat'ın senaryosuna daha iyi uyacaktır.

KABİNEDE REVİZYON NASIL OLACAK?

Tabi her şey bununla bitmiyor işte bu tahmin yürüttüğümüz ikinci senaryo gerçekleşirken daha proaktif bir kabineye ihtiyacı var Talat'ın.

Talat genel başkan olduktan sonra başbakanın da değişmesiyle birlikte kabinede birtakım önemli değişikliklere gidilmesi zarureti de doğacaktır. Yine güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Talat genel başkan olduktan sonra kabinede bir dizi değişiklikler yapacak. Yeni kabinenin ağırlıklı olarak akademisyenlerden oluşacağı söyleniyor, tabii bu ne kadar doğrudur ne kadar değildir bilemeyiz ancak sayın Talat'ın geçmiş başbakanlık döneminde kabinesinde seçilmişlerden öte atanmışlarla hükümet ettiğini de herhalde hepiniz hatırlıyorsunuzdur. İşte bu noktada Talat'ın genel başkan olmasının ardından kabinede yapacağı revizyonda ağırlıklı olarak seçilmişleri değil dışardan sivilleri atayacağını öğrenmiş bulunuyorum.

CTP KABİNESİ VEKİL Mİ ATANMIŞ MI?

CTP'de ağırlıklı olarak konuşulan bir değer ko ise CTP kanadının yeni kabinesinin atamalardan yani seçilmemişlerden oluşacağı yönünde. Ancak parti içindeki vekiller bakanların seçilmişlerden olmasını istiyorlar. Buna bir örnek dışişleri bakanlığını verebiliriz. Oralarda da geçen isimler var. Örneğin bir güvenilir bilgiye göre yeni dışişleri bakanının CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk ya da CTP Güzelyurt milletvekili Armağan Candan olacağı yönünde. Bu iki isim dışında elimizde güvenilir bir bilgi yok. Oklar iki isim üzerinde yoğunlaşmış durumda.

Birçok şeyin ki buna yeni koalisyon da dahil bu hafta netleşeceğini söyleyebiliriz.

*************

GÜNÜN SÖZÜ

Gel beraber alalım nefesimizi sevdiğim. Sensiz boğazımdan geçmiyor.

AHMED ARİF

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları