UBP'de büyük ihanet!

Yayın Tarihi: 25/06/18 07:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+

• Demek ki UBP'de Üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başta olmakla birlikte UBP'nin Lefkoşa'daki güçlü vekilleri Sertoğlu için değil Harmancı için çalışmışlar. Kimse bana böyle değildir demesin sonuçlar ortada. Hepimiz biliyoruz ki UBP gibi köklü bir partinin Lefkoşa'daki oy gücü % 35 değil. Harmancı % 53 gibi ciddi bir oyla bu seçimi göğüslemiş oldu.

• Öyle anlıyoruz ki UBP kendi içinde tam bir ihanet yaşamış ve Sertoğlu'nun alması gereken bir kısım oy Mehmet Harmancı'ya kaymış. Tabii özellikle Lefkoşa'da ve diğer ilçelerde ve diğer bölgelerde çıkan adayların planlı bir şekilde çıkarıldığını net bir şekilde görebiliyoruz. Aslında bu kurgunun arkasında yatan tek neden yakın zamanda gerçekleşecek olan UBP kurultayı ve Özgürgün'ü devirme çalışmalarıdır.

• UBP kendi kendine yaptığı bu ihanetin tartışmasını artık kendi içinde değerlendirecektir.Ama bir gerçek var ki UBP'de oldukça gergin günlerin fitili ateşlenmiştir ve sahnede yine Derviş Eroğlu vardır, hedefte ise UBP Genel Başkanı !

Günlerce yazdık Lefkoşa'daki durumu. Bu seçimi belediye başkanı Mehmet Harmancı'nın rahat bir şekilde kazanacağını yazdık. Ama şunu da söylemek lazım ki, bu kadar açık ara farkla kazanacağını bende beklemiyordum. Öte yandan oldukça iyi bir seçim kampanyası götüren DP adayı Gencay Eroğlu'nun da bu kadar kötü oy alacağını tahmin etmiyordum. Tabii bunun daha geniş kritiğini artık yarın kaleme alacağız.

Lefkoşa'daki seçim sonuçlarına bakacak olursak net bir şekilde görüyoruz ki Ulusal Birlik Partisi var gücüyle Hasan Sertoğlu'na çalışmamış destek vermemiş, yoksa eğer bu böyle gerçekleşmiş olsaydı Sertoğlu bu kadar düşük bir oy almazdı. Daha başka türlü söyleyecek olursak Harmancı ile Sertoğlu arasında bu kadar büyük bir açık oy farkı olmazdı.

UBP Harmancı'ya çalıştı

Demek ki UBP'de üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başta olmakla birlikte UBP'nin Lefkoşa'daki güçlü vekilleri Sertoğlu için değil Harmancı için çalışmışlar.

Kimse bana böyle değildir demesin sonuçlar ortada. Hepimiz biliyoruz ki UBP gibi köklü bir partinin Lefkoşa'daki oy gücü % 35 değil. Harmancı % 53 gibi ciddi bir oyla bu seçimi göğüslemiş oldu.

Öyle anlıyoruz ki UBP kendi içinde tam bir ihanet yaşamış ve Sertoğlu'nun alması gereken bir kısım oy Mehmet Harmancı'ya kaymış. Tabii özellikle Lefkoşa'da ve diğer ilçelerde ve diğer bölgelerde çıkan adayların planlı bir şekilde çıkarıldığını net bir şekilde görebiliyoruz. Aslında bu kurgunun arkasında yatan tek neden yakın zamanda gerçekleşecek olan UBP kurultayı ve Özgürgün'ü devirme çalışmalarıdır.

Düşünün ki belli başlı önemli bölgelerde UBP'nin desteklediği adayların karşısına başka UBP'li adaylar çıkmış ve Özgürgün'ün destek açıkladığı adayların ya kaybetmesi ya da düşük bir oyla kazanması sağlanmıştır. Bu tek kelimeyle bir projeydi. Buradan bakılınca kralın çıplak olduğu net bir şekilde görülüyor.

DP bitti…Taban başkanı dinlemedi

Gencay Eroğlu aday olduğunda herkes bu bir Derviş Eroğlu projesidir denildi. Halbuki tek kelimeyle Serdar Denktaş projesiydi. Oldukça da iyi bir proje gibi duruyordu. Gelin görün ki DP tabanı Başkanlarının projesine destek vermedi. Gencay Eroğlu inanılmaz kötü bir oy aldı ne yazık ki. Eroğlu'na, Eroğlu ailesi yardım ederdi etmezdi bir yana bırakın Demokrat Parti'nin normal şartlar altında alması gereken oyun bu olmaması gerekiyordu. Koskoca Demokrat Parti'nin en azından Lefkoşa'da taban oyunun % 10'larda olacağını düşünmüştüm ben. Eroğlu'nun aldığı % 7.5 gibi düşük bir oy bize ağırlıklı olarak DP'nin Lefkoşa'da artık çok zayıf bir parti olduğunu, bununla birlikte DP'lilerin az da olsa bir kısmının DP'nin adayını desteklemediğini gösteriyor. DP genellikle disiplinli bir partidir ve adayına mutlaka oyunu verir. Bundan yola çıkarsak Eroğlu'na kendi ailesinden hiçbir destek gelmediğini, geldiyse de oldukça sınırlı bir destek olduğunu anlıyoruz.

Oy dağılımı nasıl yansıdı?

Gelin bir de bunu inceleyelim. Lefkoşa'da sol partilerin oldukça sınırlı bir oy oranı vardır. TDP'nin yaklaşık olarak % 10-12, CTP'nin ise % 25 civarındadır taban oyu. Vakti zamanında kazanan CTP'li adayların yüksek oyları da yine UBP'den gitmiştir, emin olabilirsiniz. Harmancı'nın aldığı % 53 oya bakarsak en iyi ihtimalle Harmancı'ya sol ittifaktan % 30 oy gelmiştir. Bu daha fazla değildir. Çünkü CTP seçmeninin en fazla % 70'i Harmancı'yı desteklemiştir. Bu da demek oluyor ki sağ kesimden yaklaşık olarak % 18-23 arası bir oy gelmiştir. Bu oyların yine en iyi ihtimalle geldiği adresleri UBP % 18-DP % 5 olarak değerlendirebiliriz. Yani UBP'den Harmancı'ya giden % 15-18 oy Sertoğlu'na gitmiş olsaydı bu yarışın galibi şüphesiz Sertoğlu olurdu hem de % 55 bir oyla.

UBP kendi kendine yaptığı bu ihanetin tartışmasını artık kendi içinde değerlendirecektir.

Ama bir gerçek var ki UBP'de oldukça gergin günlerin fitili ateşlenmiştir ve sahnede yine Derviş Eroğlu vardır, hedefte ise UBP Genel Başkanı !

***************

TDP'den CTP'ye ittifak kazığı

Gönyeli'de belediye Başkanı Ahmet Benli alması gereken yüksek oyu alamadı. Yapılan tüm anketler Benli'nin % 65 civarında bir oy alacağını gösteriyordu bize. Rakibi zayıftı ve Benli oldukça rahat bir seçim geçirecekti. En kötü ihtimalle % 60 alması lazımdı. Gelin görün ki böyle olmadı çünkü CTP-TDP işbirliği Lefkoşa'da işe yararken Gönyeli'de işe yaramadı ve Mustafa Erk aday çıktı. Erk, TDP'den belediye meclis üyeliği yapmış biri ve Gönyeli de sevilen biri. TDP'nin tam da taban oyu Erk'e gitti. % 11.1. hadi diyelim bunun içerinde % 3-4 CTP oyu da olsun. Siz bu % 11'i Benli'nin aldığı % 52 oyun üstüne koyarsanız anketler doğrulanmış olur. Yani % 63. Bu oy çıkmasa bile Benli % 55-58 bir oy alması lazımdı ama TDP'nin ihanetine uğradı.

Aynı ihanet Girne'de de baş gösterdi ve TDP'nin oylarının hatırı sayılır bir kısmı Birol Karaman'a değil Nidai Güngördü'ye gitti. Cuma günkü yazımda Nidai Güngördü'nünTDP'den de destek alacağını yazmıştım. Yanılmamışım, öyle de oldu. Allah aşkına TDP, eğer CTP adayı Karaman'a destek vermiş olsaydı Karaman'ın oyu % 27'de mi kalırdı.

Her bölgede alıp bu oranları uzun uzadıya inceleyebilirim, sonuçların böyle olduğunu görürsünüz. Anlayacağınız CTP yerel seçimleri yönetememiş. Bu konuyu tekrardan yazacağız.

******************

GÜNÜN SÖZÜ

Geride bıraktıklarımızı özlüyor, elimizin altındakinden sıkılıyor, ulaşamadıklarımıza tutuluyoruz.

RobinSharma

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları