Başbakanı çok yadırgadım!çaresiz!

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Başbakanı çok yadırgadım!çaresiz!

  • Kıbrıs Türkü fakirleşiyor, bu fakirleştirmeyi ters yüz etmek 12 vekille başbakan olmuş şanslı bir siyasi olarak sizin elinizde ve bu sizin adınıza ciddi bir şans. Yapabilecek kapasiteniz var, bunu yapın ! Günden güne fakirleşen, çocuğunu okutmakta zorlanan, evine kaliteli gıda götürmekte zorlanan Kıbrıs Türküne siz bugün yardım etmezseniz, yarın Kıbrıs konusu rafa kalktığında ve Türkiye gelin sizi vilayet yapalım dediğinde halk buna koşarak gidecek, bu da en fazla CTP'nin ayıbı olacak. Benden söylemesi.

  • Bu örnekleri uzatıp uzatıp giderim Tufan hocam. Kusura bakmayın ama ülke ekonomisinin iyileşmesi için dişe dokunur hiçbir tedbir almadınız. Sizin gibi değerli ve ciddi bir siyasetçi birçok şey yaptık herkes biliyor dediğiniz de bu vatandaşla alay etmeye giriyor. Lütfen düşünerek konuşun. Pazartesi gününe kadar yeni kararlar üretip uygulayacağız diyorsunuz. İşte ben size 8-10 tane başlık verdim buradan. Sokaktaki vatandaş her gün ama her gün gıda pahalılığını konuşuyor.

Başbakan Tufan Erhürman'ın zamlarla ilgili açıklamalarını üzülerek okudum ve bir Başbakanın çaresizliğine de şahit oldum aynı zamanda. Başbakanın kabahati var mı ?hayır yok. Ama açıklamasında iki ayrıntı dikkatimi çekti ve bu açıklamaları siyaseten yaptığını düşündüm. Elektrik ve benzin zammı evet kaçınılmazdı, bu doğru. Zira dolar yükseldiği için petrol fiyatları artıyor ve bu haliyle hem tüketime hem de elektrik zammına doğrudan yansıyor.

Hükümetin bu zamları sübvanse edebilmesi öyle kolay değil. Kendi paramızı basmadığımız gibi Türkiye'nin yardımlarıyla dengeleyebiliyoruz ekonomik durumu. Benim takıldığım iki ayrıntı şu; birincisi Başbakan "kimse bir şey yapmadık diyor, yaptığımızı herkes biliyor" dedi. Ben bilmiyorum SnBaşbakanım !ne yaptınız dövizin yol açtığı ciddi zararları bertaraf edebilmek için? Doğrudan özel sektörde çalışıp da aile geçindiren vatandaşları rahatlatabilecek ne yaptınız ?

Koca bir hiç !kusura bakmayın. Örneğin seyrüsefer harçlarında bir indirime gidildi mi ?alın size doğrudan bir örnek. Vatandaşın cebinden okkayla çıkan bir para.

Devam edelim , marketlerdeki gıda ürünleri altı ay içerisinde defalarca kez zamlandı. Bu zamların olmaması için herhangi bir tedbir aldınız mı?

Türkiye, Rum tarafına gümrüksüz mal satıyor ama biz yavru vatan, küçük kardeş adımız her ne ise neden hala gümrükle mal alıyoruz Türkiye'den ? bu ülkenin başbakanı olarak bu konuyu Tayyip beyle konuştunuz mu hiç ?

Hadi diyelim bu zor iş, ki değil aslında, gümrüklerin düşürülmesi ve de bazı fonların kaldırılması için bir şey yaptınız mı?

Devam edelim. Marketlerde fiyat kontrolü yapıyor musunuz ?en basit yoldan gidecek olursak 3 lira olan en ucuz pirinç ki bu kırık pirincin fiyatı; biliyor musunuz ki altı ay içinde 4,10 lira oldu.

Komik gelmesin kimseye bu yazdıklarım, artık fasulyenin paketini 12-18 liraya alıyor vatandaş, bir paket börülce 10-12 lira, bir paket mercimek 8-10 lira.

kaçak et almış başını gitmiş, devlet et mafyasına hiç bulaşmak istemiyor, Tarım bakanı Erkut Şahali'den bu konuda tık yok, vatandaş kasaptan 65 lira kilosunu et alabiliyor. Kasap üreticiden 22 liraya kilosunu alıp 65 liraya satıyor. Vatandaş mağdur, hayvancı mağdur.Ama benim tarım Bakanımdan hiç ses yok !

Bununla ilgili ciddi ciddi bir önlem aldınız mı ?

Sebze ve meyveyi Türkiye'den alıyoruz. Türkiye de tarladan limana 5 kuruşa geliyor, KKTC'ye markete gelince beş lira oluyor. Yerli üretimin doğru şekilde teşvik edilip de temel sebze ve meyvelerin ülkede üretilecek ve vatandaşa ucuz sebze sağlayabilecek ne tür girişimleriniz var?

Olacak mı daha doğrusu, olmadığını biliyorum.

Bu örnekleri uzatıp uzatıp giderim Tufan hocam. Kusura bakmayın ama ülke ekonomisinin iyileşmesi için dişe dokunur hiçbir tedbir almadınız. Sizin gibi değerli ve ciddi bir siyasetçi birçok şey yaptık herkes biliyor dediğiniz de bu vatandaşla alay etmeye giriyor. Lütfen düşünerek konuşun.

Pazartesi gününe kadar yeni kararlar üretip uygulayacağız diyorsunuz. İşte ben size 8-10 tane başlık verdim buradan.

Sokaktaki vatandaş her gün ama her gün gıda pahalılığını konuşuyor.

Elbette ki eriyen Türk lirası karşısında benzine zammı engelleyemezsiniz, elektriğe zammı engelleyemezsiniz ama hayatı ucuzlatmanın birçok yolu var.

Bu ülke pahalı üstadım, çünkü hükümetler piyasayı o kadar bir serbest bıraktı ki Maliye Bakanınızın övüne övüne verdiği % 12 hayat pahalılığı çöl sıcağında esen alaf rüzgarından başka bir anlam ifade etmiyor.

Tanrı aşkına ekonomiyi iyileştirmenin yolu sadece yatırım yapmak, vergi toplamak değil, hayatı ucuzlatmanın yollarını bulmaktır.

Her ne kadar sosyalist bir partinin Genel Başkanı olsanız da sizin liberal olduğunuzu biliyoruz. Bu son derece iyi bir şey. Kötü olan hükümetin, ülkeye hakim olan kapitalist düzene seyirci kalmasıdır.

Düşünsenize engelli maaşı , yaşlılık maaşı bin lira. İşsizlik aldı başını yürüdü, buna tüccarın vatandaşı kazıklama çabaları eklendi, dövizde yükseldi ama siz birçok şey yaptığınızı söylüyorsunuz.

Yadırgıyorum Hocam sizi hem de çok.

Kıbrıs Türkü fakirleşiyor, bu fakirleştirmeyi ters yüz etmek 12 vekille başbakan olmuş şanslı bir siyasi olarak sizin elinizde ve bu sizin adınıza ciddi bir şans. Yapabilecek kapasiteniz var, bunu yapın !

Günden güne fakirleşen, çocuğunu okutmakta zorlanan, evine kaliteli gıda götürmekte zorlanan Kıbrıs Türküne siz bugün yardım etmezseniz, yarın Kıbrıs konusu rafa kalktığında ve Türkiye gelin sizi vilayet yapalım dediğinde halk buna koşarak gidecek, bu da en fazla CTP'nin ayıbı olacak. Benden söylemesi.

Kıbrısın Kuzeyinde ekonomik anlamda, duygusal anlamda artık birçok şeyin sonuna geliniyor. Bunu siyaseten iyi görmek lazım.

Çocuklarını zengin etmek için var olma mücadelesi veren siyasileri de hesaba katarsak CTP'nin bunlara seyirci kalması ayıp değildir de nedir ?

CTP ile ilgili hep pozitif hislerim olmuştur. Bana göre CTP bu ülkenin entelektüel, demokratik ve aydın insanları en çok bünyesinde barındıran partidir, bu halka konuşma özgürlüğünü kazandıran partidir ama gelin görün ki bu partinin üzerine birileri ölü toprağı serpmiş adeta.

Bu ülkeye yazık oluyor Tufan hocam, bu ülkeye yazık oluyor..

**************

GÜNÜN SÖZÜ

Kime ne emanet ettiysek, Ya kırdı, y ada kaybetti.. Anladım ki emanete en güzel bakan "ALLAH" ' idi..

ANONİM

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.