KIB-TEK'de aday popülasyonu

Yayın Tarihi: 25/02/19 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

KIB-TEK de hava yağmurlu ve karışık. Bir süre önce Hükümet tarafından görevden alınan Ahmet Hüdaoğlu bugün görevini henüz yeni bir atama yapılmadığı için Asbaşkana devrediyor. Tabii diğer yandan ihale konusu hakkında da halen Ekonomi ve Enerji bakanı Özdil Nami ile KIB-TEK yönetim kurulu arasındaki gerginlik devam ediyor. KIB-TEK takdir edersiniz ki oldukça büyük bir kurum. İki milyar Liralık bir gücü olduğu iddia ediliyor ve böylesine önemli bir kurumun başına getirilecek olan Yönetim Kurulu başkanının da görevi hayli ciddi.

KIB-TEK'de aday popülasyonu

Elimize ulaşan bilgilere göre KIB-TEK'e yeni atanması planlanan Yönetim Kurulu Başkanı için aday popülasyonu yüksek. En azından şimdilik bana ulaşan bilgilere göre tam dört aday var CTP'nin listesinde. Hepsini de yakından tanıyoruz aslında.

LTB Eski Başkanı ve Eski CTP Milletvekillerinden Kadri Fellahoğlu ilk sırada yer alıyor. İddiaya göre eski Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun adayı ve desteğini alıyor Fellahoğlu.

Öte yandan Mehmet Ceylanlı da öne çıkan isimlerden. Yine bir iddiaya göre Sayın Talat'ın desteklediği bir isim deniliyor. Mağusa ya da Girne Cephesinin de desteğini aldığını duydum.

Yine üçüncü aday ise Hasan Başoğlu. Yönetim Kurulu başkanı olması halinde Hasan Başoğlu şu an yaptığı danışmanlık işinden aldığı yüksek maaş yerine 800 Lira gibi sembolik bir maaş almak durumunda kalacak. Bu nedenle Sayın Başoğlu'nun olası bu görevi kabul edip etmeyeceği de ayrı merak konusu.

Nami'nin adayı Fahrioğlu

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanlığına yakın en önemli isimlerden dördüncüsü de Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami'nin de adayı olduğu iddia edilen Murat Fahrioğlu. Bilindiği gibi Fahrioğlu önemli bir bilim adamı aynı zamanda.

Anlayacağınız KIB-TEK gibi hem pozisyonu hem de bütçesi hayli fazla olan bir kurumun başı için dört aday var. Bakalım CTP içindeki dengeler ve güç savaşı bu dört isimden hangisini o koltuğa oturtacak.

Vatandaş KIB-TEK'e olan sempatisini kaybetti

Bildiğiniz gibi Aralık 2018 tarihinden beri elektrik faturalarında yaşanan farklılıklar, ihale gürültüleri, Hüdaoğlu'nun görevden alınması ve yeni elektrik zammı haberiyle vatandaşın KIB-TEK'e olan sempatisi ve koruyuculuğunu kaybetmiş durumda.

Yeni mali protokolde özelleştirmeler de gündeme geleceği iddia ediliyor. KIB-TEK'e sahip çıkılması anlamında iyi bir başkan iyi bir yönetim ve halk desteği ilerleyen günlerde çok lazım edecek diye düşünüyorum.

Neler olmuştu?

Elektrik faturaları 30 günde bir gelmek durumunda fakat ince bir şey fark ettik meslektaşlarımla birlikte; faturalar bu ay kimi yurttaşa 6 kimisine 8 kimisine tam 10 gün gecikmeli gelmişti ve ortada bir başka önemli iddia vardı; KIB-TEK bunu bilinçli olarak yaptı ve 30 günde gelecek olan faturanın süresi uzadığı için bu 10 günlük zaman farkında yaktığımız elektrik miktarı level atlamıştı, yani bir başka deyimle daha yüksek tarifeye çıkmıştık.

Şimdi elimde zayıf olmakla birlikte bu önemli iddia var. 10 günden ne kadar bir şey çıkar? Daha yüksek tarifeye çıksak dahi son 10 günlük farkla daha yüksek bir fatura gelmiş olabilir miydi?

Bu soruların da cevabı açıktı aslında; neden olmasın!

Bu arada aklınızda olsun ilk 217 kilovat 0,79 kuruştan, ikinci 217 kw 0,87 kuruştan ve üçüncü 217 0,94'ten çarpılıyor. Yani bir diğer deyişte siz ilk 217 kw'yi geçtiniz mi çarpan çok acıtmadan artıyor ama 500 kwları bulmuşsanız işte o zaman işiniz yaş.

Toplu İş Sözleşmesi yanlış oldu

Yazının başında da ifade ettiğim gibi kimsenin aldığı iyi maaştan rahatsızlık duymam ama burada önemli bir çelişki var. Ortada gün gibi açık bir gerçek var ki KIB-TEK yönetimi gerek Maliye Bakanlığı'ndan alamadığı alacakları nedeniyle gerekse yüksek gider nedeniyle bu ülkenin vatandaşına okkalı bir kazık atmıştır.

Bu atılan kazığın ağrısı daha geçmeden KIB-TEK'de Toplu İş Sözleşmesi yapılıyor ve çalışanlara ciddi menfaatler sağlanıyor. Peki yapılmasın mı? Yapılsın efendim yapılmasına da bunun doğru zamanı bugün müydü?

Yani KIB-TEK sade vatandaşın anasını yüksek ve yanlış uygulamalı faturalarla ağlatacak ama kendi personeline menfaat sağlayacak. Toplum vicdanında bu hiçbir şekilde kabul görmez bunu net olarak söyleyeyim.

Şu an için ne KIB-TEK yönetimi ne de El-Sen pozitif bir algıya sahip değiller.

Bir de şöyle düşünelim. Petrol varil fiyatı 85 Dolardan 50 Dolara düşmüş; buna dayanarak sen ucuzlat elektriği. 87 kuruşlardan çek 60 kuruşlara, akaryakıtı da ucuzlat, cebinde marketten alış veriş yapacak parası kalmayan vatandaşa bir el ver sonra KIB-TEK personeliyle istediğin toplu iş sözleşmesini yap.

O zaman kimsenin bir tepkisi olmaz.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Hayatın en hüzünlü anı, deli gibi sevdiğin insanın buna değmediğini gördüğün andır. Ve en büyük kaybın ona harcadığın zamandır.

Paul Auster

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları