Güvenoyu krizi çözüldü...

Yayın Tarihi: 30/05/19 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
Pazartesi günkü yazımda Hükümet güvenoyu alır mı diye bir başlık attığımda bana tepki verenler oldu ama gelin görün ki bu yazının başlığını atarken bildiklerimin yanı sıra hissettiklerim de vardı. Peki neydi bildiklerim ve neydi hissettiklerim. Bunu biraz konuşalım.

Açıkçası UBP eski başkanı Hüseyin Özgürgün'ün hükümete güvenoyu vermeme noktasına geleceği hiç aklıma gelmemişti. Ama Özgürgün hafta sonu güvenoyu için toplanacak UBP-HP Hükümetine güvenoyu vermeyecek. Bu durum UBP yönetimi tarafından nasıl karşılanır, bir disiplin soruşturması olur mu? İhraç gündeme gelir mi bilemeyiz ama öyle tahmin ediyorum ki herhangi bir disiplin soruşturması olmayacak. Tabii bu benim tahminim.

Bu konuya geçmeden pazartesi günkü yazıma bir değinelim. Hem kabine içinden hem de UBP içinden bazı siyasiler bakanlık alamayan bazı vekillerin ciddi huzursuzlukları olduğunu ve hafta sonu yapılacak güvenoyuna destek vermeyebileceklerini bana anlattılar. Bunları söylerken de bu kaygıyı duymakla beraber pek ihtimal vermediklerini ancak sonrasında hükümetin nisap sorununu sıkça yaşayacaklarını da eklediler.

Güvenoyu vermeyecek vekiller var mı?

Cumartesi günü güvenoyu vermeyecek vekiller olduğu ile ilgili bir takım dedikodular yok değil. Yazımı kaleme almadan bu konuyu bir araştırdım. Kutlu Evren, Önder Sennaroğlu ve Özdemir Berova'nın güvenoyu vermeyecekleri yönünde iddialar var anacak peşinen söylemeliyim ki bu durum ortadan kalktı.

Son bu birkaç gün içerisinde bir takım sıkıntıların olduğu oldukça yüksek sesle konuşuldu; öyle tahmin ediyorum bir parça gerçeklik payı da vardı ancak bu sıkıntılar konuşularak aşıldı diye yazımı kaleme alırken öğrenmiş oldum.

Yani bir başka deyişle Hüseyin Özgürgün dışında ne UBP içerisinde ne de HP içerisinde hükümete güvenoyu vermeyecek herhangi bir vekil bulunmuyor.

Hükümetin 29'u garanti

Hüseyin Özgürgün'ün güvenoyuna destek veremeyeceğini açıklamasının ardından ortalık her ne kadar karışsa da pek çok merci devreye girerek herhangi bir sıkıntının yaşanmamasını garanti altına aldılar.

Akşam saatlerine doğru şekillenen bu normalleşme sonrasında Hükümetin güvenoyu konusunda bir sıkıntısı olmayacağını en azından şimdilik söyleyebiliriz.

Mali protokol bir an önce imzalanmalı

İnanır mısınız sokaktaki her vatandaş bir an önce mali protokolün imzalanıp Türkiye'den sıcak para akışının başlamasını istiyor. Devletin ilaç alacak parası olmadığı gibi ilaç fiyatları aşırı pahalı, öte yandan yol projeleri bir an önce başlayıp bitirilmeli. Birçok yol yapımı yarım kaldı ve ciddi tehlike arz ediyor. Özellikle elektrik ücretlerinin aşağıya çekilmesi ve akaryakıtın ucuzlatılması gerekiyor.

Gıda fiyatlarının düşürülmesi ve tur operatörlerinin hak edişlerinin turizmin devamı için ödenmesi gerekiyor.

Özellikle YÖK konusundaki sorunların da çözülmesi gerekiyor aksi takdirde bu sene ne öğrenci ne de turist gelecek adamıza.

Bunlar hızla çözülmesi gereken sorunlar.

Bu nedenle bir anca hükümetin güvenoyunu alıp yasallaşması ve hızla Türkiye ile olan ilişkilerimizin normalleştirilmesi gerekiyor.

***********************

Şu vergi toplayabilme meselesi

Her evin önünde iki ya da dört araba olduğunu biliyoruz ve bu araçların en az iki tanesinin de yollarda ruhsatsız gezdiğini artık yüksek sesle duyuyoruz. Birçok araç ruhsatı çıkmamış ve af bekleyen sürüsüyle dolu. Devlet olarak sizin binlerce polisiniz olmadığı için araç avına çıkamıyorsunuz. Yani devletin ciddi anlamda kaçak araçları ortadan kaldırması zor. Araç sahipleri de erken zamanda af çıkacağı inancıyla ruhsat çıkarmıyor. Devletin çok ciddi bir vergi kaybı var burada. Yakın zamanda bu konuda af çıkacağını biliyoruz. İşte bu affın çıkması halinde kamu maliyesine ciddi bir para girdisi olacak. Sıcak paradan bahsediyoruz. Ödeyen enayi ödemeyen açıkgöz belki bu durumda ama devlet söz konusu bu kaçak yapıyı ortadan kaldırması ve bundan sonrası için ipleri sıkı tutması halinde bu sorunda ortadan kalkacaktır

Vergilerin toplanması

Bu durumda araç ruhsatlarına getirecek af gibi bir iyileştirme de vergi konusu için getirilse belki yine ödeyen enayi ödemeyen akıllı durumu doğacak ama devletin bir türlü toplamadığı vergileri de artık toplaması gerekiyor. Vergi konusunda da ciddi bir kayıp ve kaçak var. Bu kaçak bir türlü kontrol altına alınamıyor. Yine CTP hükümetleri döneminde resen verilerle çözülmeye çalışıldı ama başarılı olunamamıştır.

Hükümet hem kendi kendine yetebilme açısından hem de kayıplarını, kaçaklarını hızla kapatabilmesi açısından yeni dönemde alacaklı olduğu kesimden alacağını almasını bilmelidir. İyi niyet ve devlet baba ilgisiyle vatandaşı soymadan, bitirmeden paralarını toplayabilmelidir.

Vergiyi namuslu vatandaştan topladığımız gibi ödemeyenden de toplayabilmemiz lazım.

***************

GÜNÜN SÖZÜ

Sen yoksun. Boşuna yağıyor yağmur. Birlikte ıslanmayacağız ki. Özlemlerde ayrılıklar da boşuna öyle uzaklardayız. Birlikte ağlayamayacağız ki.

Aziz Nesin

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.