Başbakan, Ersan Saner'i istiyor

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.64

7.84

$

6.86

A- A A+

Başbakan, Ersan Saner'i istiyor

Malum cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili UBP içindeki çalkantı devam ediyor. Her geçen gün yeni bilgiler elime gelmeye başlıyor. Gerçi geçtiğimiz hafta UBP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik Genel Sekreter Ersan Saner'e bir teklifle gittiğini Kıbrıs Postası'ndaki canlı yayınımda ifade etmiştim. Konuyla ilgili olarak hafta sonu bazı temaslar yapma şansı buldum ve UBP'nin yakın zamanda açıklaması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik en muhtemel adayını öğrendim.

Bildiğiniz gibi UBP-HP koalisyonu kurulurken Ersin Tatar'ın, adaylık konusunda Kudret Özersay'a söz verdiği dedikoduları çıkmış sonrasında ise Tatar'ın bu yönde söz vermediği ancak kendisinin cumhurbaşkanı adayı olmayacağına yönelik bir söz verdiğini bizzat Başbakanın kendisinden öğrenmiştim.

Bunları hem canlı yayınlarımda anlattım hem de geçmiş yazılarımda kaleme aldım.

Tatar, Özersay adaylığını destekliyor ama…

Aslına bakacak olursanız, Ankara Hükümetinin bir kanadının Başbakan Tatar'a yapmış olduğu tavsiyelerin de katkısıyla Tatar, Nisan 2020 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Özersay'ın UBP-HP ortak adayı olmasını istiyor ancak bu konuyla ilgili UBP genelinde oluşan sert tavır nedeniyle Başbakan şu an parti içine dönmüş durumda.

Kıbrıs Postası'nın da ankete açtığı üç isim kulislerde konuşulsa da başka bir isim ön plana çıkmış durumda.

Tatar, Ersan Saner'i istiyor

Oldukça güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Başbakan Ersin Tatar'ın gelecek yıl ki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması için çiçeği burnunda Genel Sekreter Ersan Saner'i istediği ve bu yönde kendisine teklif de bulunduğunu öğrenmiş bulunuyorum.

Başbakan tarafından bu teklifin kendisine yapıldığı net bilgim dahilinde. Genel Sekreter Saner'in tavrı ne olur bilemem ama Başbakan tarafından Saner'in cumhurbaşkanlığı adaylığının şu an için desteklendiğini ve Saner'in kabul etmesi durumunda parti meclisine ya da UBP'nin karar mekanizmalarına Saner'in aday olmasını sunacağını net bir şekilde bildiğimi ifade etmek isterim.

Bir gazeteci olarak suya sabuna dokunmadan gazetecilik yapılmayacağını bilenlerdenim. Bu nedenle kaynağım güvenilir oluktan sonra kaleme almaktan çekinmem.

Ersan Saner'i hepimiz yakinen tanıyoruz. Siyasi geçmişinde herhangi bir kirliliğe rastlayamayacağımız ender siyasetçilerden biridir. Bakanlıkları döneminde de başarılı olduğunu açıkça ortaya koyabiliriz.

Açıkçası ben neden olmasın diye düşündüm...

Her ne kadar genel sekreter olduktan sonra yaptığı görevden alma ve atamalarda tüzüğün kendisine tanıdığı yetkileri kullanmışsa da Genel Başkan Tatar'la aralarında hafif gerginlik yaşandığını duydum.

Siyaset böyledir, yani inişli çıkışlıdır. Sular önce dalgalanır sonra durulur.

Özersay için baskı gelecek mi?

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şu an adamızda. Çavuşoğlu'nun bu ziyaretinde gerek Cumhurbaşkanı Akıncı ile bir gerginlik yaşanıp yaşanmayacağını gerekse UBP Genel Başkanı Tatar ile aralarında nasıl bir temas olacağını ve Özersay ile ilgili baskılar oluşup oluşmayacağını bekleyip göreceğiz.

Bildiğiniz gibi Kıbrıs konusunda ciddi bir hareketlenme var, yaşandı ama bunun devamı gelecek mi bilmiyoruz. Siyasi parti başkanları çok da ümitli görünmüyor, Cumhurbaşkanı Akıncı ise sabırlı olunması gerektiğini vurguluyor.

Ben ilginç bir şey duydum; Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun özellikle Dışişleri Bakanı Özersay'ın ricası üzerine bu ziyareti gerçekleştirdiğini ve Tatar'a kendi adaylığı için bir baskı yaratmayı planladığını öğrendim.

Her ne kadar ihtimal vermesem de Bakan Çavuşoğlu'nun ısrarla, Özersay'ın UBP-HP ortak aday olmasını istediğini hepimiz biliyoruz.

Tatar öyle anlaşılıyor ki iki arada bir derede kalacak.

*****************

Başbakan şimdilik kabineyi değişmeyecek…

Başbakan Ersin Tatar son günlerde alevlenen kabinede revizyon söylentilerine açıklık getirdi. Cuma günü Başbakan Tatar'ın daveti üzerine bir kahve içmek için kendisini ziyarete gittim. Ziyarette EL-SEN'in grevinden ötürü Başkanlıkta bulunan Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy da vardı ve bize eşlik etti. " Hali hazırda Sn. Taçoy buradayken sorayım, görevden almayı düşünüyor musunuz, herhangi bir sıkıntı var mı? Sn. Taçoy da bu yönde bir hissiyat oluştu sanki. Nedir son durum?" şeklindeki sordum, Tatar da "Kabinede revizyon düşünmüyorum, Sn. Taçoy'u görevden alacak değilim. Herhangi bir sorunumuz yok" dedi. Gülüştük… Yaklaşık yarım saat süren sohbette, Taçoy, "EL-SEN'in eylemi ile ilgili olumlu sonuç alacağımızı düşünüyorum, KIB-TEK'in 265 milyon borcu var, bunu yıl sonuna kadar sıfırlayabileceğimizi Sn. Başbakana söyledim, buna inanıyorum" dedi. Bu ziyaretimi ilerleyen günlerde daha detaylı ve uzun bir şekilde kaleme alacağım.

**********************

GÜNÜN SÖZÜ

"Ne yapalım yani bu dünyanın gerçekleri varsa, bizim de hayallerimiz var."

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.