Erhürman adaylığı kafasına koydu...

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Erhürman adaylığı kafasına koydu...

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dışına çıkıyorum zaman zaman ama olmuyor geri dönüyorum. Arada bir farklı yazı da yazmak lazım; öyle tahmin ediyorum ki okurlarımız cumhurbaşkanlığı seçimleriyle henüz pek yakından ilgilenmiyor ve daha da enteresanı kafasında kime oy vereceğini de çoktan belirlemiş. Elbette ki bu düşünce yapısı değişebilir ama değişmesi için mucize değişiklikler ve olağanüstü durumlar yaşanması gerekiyor. Bunu zaman gösterecek en nihayetinde. Şu an için algı Cumhurbaşkanı Akıncı'nın seçileceği yönünde.

Şüphe yok ki konuşmak için çok erken.

Erhürman adaylığı istiyor

Kaç gündür bir Erhürman yazısı yazmak aklımdaydı. En nihayetinde beni CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali'nin açıklaması dürttü. Şahali'nin açıklaması gerçeklikle bağdaşmamakla birlikte CTP'nin içinde yaşadığı kavgayı ve başkanlık koltuğuyla ilgili planları ortaya koydu bir kez daha.

Peşinen söylemem gerekir ki Şahali'yi kınamıyorum ama Akıncı'yı eleştirme noktasında daha iyi bir konu seçebilirdi. Şahali'nin bu açıklamasının neden içi boş olduğunu da yazacağım birazdan ama önce Tufan Hocanın bir durumunu konuşalım.

Aday olacaktı olmayacaktı tartışmaları devam ederken CTP içindeki güvenilir kaynaklarımdan aldığım bilgilere göre Tufan Hoca ciddi anlamda aday olmayı istiyor ve bunu kafasına koymuş durumda.

Adaylık konusundaki yanındaki yoldaşlarına önemli telkinler yapıyor ve bazı görevler veriyor. İşin özü hazırlanıyor. Ancak kulağıma Erhürman'ın parti genelini "bırakır giderim" şeklinde tehdit ettiği de geliyor ki Tufan Hocanın üzerine bu söylem yerleşmişti bir ara. "üniversiteme geri dönerim".

Peki, nedir son durum, ona bir göz atalım.

Tufan Hoca kesinlikle aday olmak istiyor ve Ekim ayında gerçekleşecek genel kurulda kesinlikle tek aday olmak istiyor. Erhürman'ın koltuğunda gözü olanlar ise "aday olsun gitsin" düşüncesiyle Erhürman'ın bu şartını ya da bu restini kabul ediyorlar.

Erhürman'a parti meclisi izin vermeyebilir

Öte yandan Erhürman'ın aday olmayarak partinin başında kalmasını ve partiyi toparlamasını isteyenlerin sayısı parti meclisinde hiç de az değil. İşte bu nedenle Erhürman'ın adaylık isteği parti meclisinden geri dönebilir.

Çünkü CTP'nin toparlanması gerektiğini düşünenlerin sayısı hiç de az değil ve bu noktada Erhürman'ın önemine işaret ediyorlar. Erhürman aday olur ve seçim kaybederse istifa yolu doğal olarak açılacak. Hoca kazansa da kaybetse de gidecek ne olmasa diye düşünenler var ama kaybederse CTP daha fazla puan kaybedecek.

Başkanlık koltuğunda gözü olanlar Tufan Hocanın adaylığını destekliyorlar. Adaylığını destekleyenler ve Hoca'dan rahatsız olanlar kaybetmesi için de çalışacaklar deniliyor.

Anlayacağınız CTP'de bıçaklar iki taraflı kesiyor.

Ama elde ettiğim bilgiler her ne pahasına olursa olsun Erhürman'ın kazanma potansiyelini kullanmak istediği yönünde ki bu noktada kendisine Ankara hükümetinin de ciddi desteği var ki Hoca adaylığını açıkladıktan sonra bu konuyu uzun uzun konuşup yazacağız. Şu ikinci vatanım meselesini ileri de daha geniş şekilde kaleme alacağız.

Bu konuyu daha önce de yazdım; bir yurttaş olarak Erhürman'ın partinin başında kalıp CTP'yi toparlaması gerektiğine inanıyorum ben, gerekçelerini de geçen hafta kaleme almıştım. Tabii Erhürman siyasette uzun bir yaşam planlıyorsa.

Bu da Sn. Erhürman'ın ajandası ile alakalı. Gerçi Tufan Hocayla bu hafta bir kahve içelim diye haberleştik ama bir fırsat yaratıp mutlaka kendisine uğramak istiyorum.

CTP çözümden uzaklaştı

Birazdan Erkut Beyin açıklamasına değineceğim ama önce Erkut Beyin federasyon temasına bir değinelim. Allah aşkına Sn. Şahali, partisinin çok uzun zamandır çözümle ilgili ortaya hiçbir vizyon koymadığının farkında değil mi acaba?

Kuzey Kıbrıs'ta CTP ile alevlenen çözüm vizyonundan CTP'nin ciddi anlamda uzaklaştığının ve özellikle dörtlü koalisyon ile birlikte tek kelimeyle çekimser kaldığını, çözüm konusunda Ankara'yı incitmemek için lehte olmasa bile sessiz kaldığının farkında değil mi?

Nerede o çözüm yanlısı CTP? Ne oldu o CTP'ye? CTP en son ne zaman federasyon kelimesini ağzı dola dola söyledi? Yapmayın Sn. Bakan Allah aşkına, tüm bunları siz de çok iyi biliyorsunuz.

Bu ülkeye demokrasiyi getiren, Kıbrıs Türk halkına konuşma özgürlüğünü kazandıran ve dünyaya tanıtan CTP son iki yıldır nereye kayboldu?

Üzülerek görüyorum ki CTP sus pus olmuştur. Genel Başkan Erhürman en son ne zaman federasyonu doğru düzgün konuşmuş ve savunmuştur?

Ben CTP'li değilim ama CTP'nin bu ülke de en güçlü şekilde çözümü savunan ve zorlayan parti olmasını ve güçlü bir parti olmasını isteyenlerdenim. Çünkü bu halkın CTP'ye ciddi vefa borcu vardır geçmişle ilgili.

Ne yazık ki CTP liberal demokrat bir parti havasına bürünmüştür.

Bu nedenle Akıncı'yı eleştirirken dönüp bir CTP'ye bakmak icap etmez mi?

Şahali potansiyel aday

Gelelim yazının sonuna. Erkut Beyi severim. Değerli bir siyasetçidir ve gelecek vadeden biridir. Erhürman'dan sonra CTP Genel Başkanlığı koltuğunun doğal adayıdır. Muhtemelen bunun bir an önce olmasını istiyor ancak ben bunun gerçekten çok erken olduğunu düşünüyorum. CTP çok küçülmüştür, yeniden büyümesi gerekiyor. Önümüzdeki bu beş yılın ardından CTP doğal olarak cumhurbaşkanlığı koltuğunun varisidir. Başka varis yoktur.

Belki Erkut Bey, Tufan Hocayı yakın bir dostu olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacağına inandığı için yüreklendiriyordur ama bu durum CTP için önümüzdeki beş yıl ciddi riskler taşımaktadır.

Bunun en bariz örneği Talat-Soyer örneğidir. Umarım tarih tekerrür etmez. Bana göre edecektir.

Bu konuları daha çok ama çok konuşacağız ama yeri gelmişken şunu da söylemek lazım; asıl mesele CTP'nin Ankara çizgisine oturacak oluşu mudur yoksa sosyalist kimliği ile mi var olmaya devam edeceğidir.

İşte bu seçim kararları bunu belirleyecek.

Birileri ben kafama koyduğumu yaparım altında kalanın boynu kopsun diyorsa CTP'ye yazık olur derim…

****************

GÜNÜN SÖZÜ

Y?ş?m?k ümitli bir iştir, sevgilim. Y?ş?m?k: seni sevmek gibi ciddi bir iştir.

Nazım Hikmet

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.