DP ile YDP birleşiyor... Ama nasıl?

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

DP ile YDP birleşiyor... Ama nasıl?

Eğer her gün canlı yayın sunuyor ve köşe yazısı yazıyorsanız, yaşanan ve gizlenen her türlü haberle ilgili sezgileriniz sonuna kadar açık olur ve buna bağlı olarak haber yakalama içgüdünüz artar. Kıbrıs Postası'ndaki sabah programıma gitmeden önce geçtiğimiz hafta sonunun son gününde sağlam bir yerden bir istihbarat aldım. DP ve YDP iş birliği yapacak bunu bir araştır denildi bana. Her iki partinin ileri gelenleriyle çok yakın ilişkilerim olmasına rağmen her iki taraftan da bu konuda çıt çıkmamıştı hâlbuki. Hatta hatta geçtiğimiz hafta YDP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde izleyeceği tavırla ilgili bir nabız yoklamış ve ikinci turda YDP'nin olası Tufan Erhürman'ın ikinci turda adaylığını destekleyeceğini CTP içindeki önemli kaynaklarımdan teyit dahi etmiştim.

Cuma günü bana DP-YDP bilgisi gelir gelmez dün sabah müstakbel DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu'nu ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı'yı arayarak konuyu sordum. Her iki isim de bana durumu doğruladı ve birer telefon bağlantısı yaptık.

Arkadaşlar sağ olsunlar bağlantıları haberleşirdiler ve haber günün en çok okunan haberi oldu.

DP-YDP birleşiyor ama nasıl?

Evet, düz bir cümle gibi yazacak olursak aslında tam da olum biteni anlatmamış oluruz. Bildiğiniz gibi DP'nin üç, YDP'nin de iki vekili var ve aslında bu iki parti birbiriyle rekabet halinde. Bu nedenle ilk başta iki partinin birleşecek olması bana ciddi ciddi mantıksız geldi.

Zaten DP ve YDP arasında dün gerçekleşen toplantının adı Meclis'te grup olup komitelerde yer alma ve yasalarda, alınacak kararlarda etkin olma başlığını kapsıyordu.

Bir açıdan da gerçek bu. Ama bu durum biraz da bir kadın ile bir erkeğin evliymiş taklidi yapıp aynı evde yaşamaya başlamasına benziyor. Ateşle barut bir yerde durur mu? Elbette ki durmaz; en nihayet söz konusu çift taklidi yapan iki kişi arasında bir ilişki doğar. İşte DP ile YDP'nin dün bir araya gelmesi ve Mecliste birleşme kararı alması verdiğim bu örneğe benziyor.

Belki başka bir amaç için aynı evi paylaşma kararı aldılar ama gelin görün ki bu durum ya yasak bir ilişkiyi ya da bir evliliği beraberinde getirecektir. Hatta hatta nikahsız bir çocuk dahi doğurabilirler; bunun da adı cumhurbaşkanlığı seçimi olsa gerek.

DP hazır ama arıklı fiili bütünleşme istemiyor

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ile dün yapmış olduğumuz telefon bağlantısında ve öncesinde yaptığımız özel telefon konuşmasında her ne kadar YDP-DP birleşmez dese dahi aynı çatı altında yani Meclis çatısı altında birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Hâlbuki Erhan Başkan Kıbrıs konusu dışında DP ile aynı noktada olmadıklarını da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.

Ee peki nasıl olacak. Komitelerde üyeleri olacak, yasalarda etkin rol almak isteyecekler hatta hatta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erhan Arıklı'nın ifadesiyle Serdar Denktaş'ın ikinci tura kalması halinde YDP, Denktaş'ı destekleyecek ama bu iki parti birleşmeyecek.

Size mantıklı geliyor mu? Açıkçası günün sonunda birleşmeyecek oluşları bana mantıklı gelmiyor ama birleşmeleri de YDP açısından baktığımda mantıklı gelmiyor.

Demokrat Parti, Fikri Ataoğlu'nun başkan olacak olmasıyla toparlanma içine girecek bir parti; bu gün gibi açık. Denktaş'a küskünler partiye geri gelecekler muhtemelen ama öte yandan YDP de hızla vites yükselten bir parti ve en önemlisi her iki parti de hem UBP'den hem de HP'den oy toplayıp kendi yörüngelerinde büyüyecekler.

Demem o ki DP ile YDP'nin birleşmesi aslında mantıklı değil. Siyaseten her iki parti için kesinlikle mantıklı değil.

Arıklı "CTP'ye destek yok"

Benimle çıktığı bazı programlarda Erhan başkan CTP'nin adayın ikinci tura kalması halinde destekleyebileceklerini açıklamıştı. Öğrendiğime göre bu açıklamasını CTP'li yetkililere de yapmış olduğu görüşmelerde ifade etti. Daha düne kadar CTP bunu böyle biliyordu fakat ilk kez Arıklı bu konuda fikir değiştirdiğini bana söyledi.

Arıklı "Bu, adayların ne savunacağına bağlıdır. YDP, iki devletli çözümü savunan bir dünya görüşüne sahiptir. Geçtiğimiz günlerde verdiğim bir demeçte, parti tabanımızın CTP Başkanı Tufan Erhürman'a sıcak bakabileceğini söylemiştim. Fakat Tufan Bey'in son açıklamalarına baktığımda, YDP'den; CTP'ye destek çıkmaz diyebilirim" dedi buna sebep olarak da CTP'nin parti tabanını memnun etmek için iki devletli çözüm yerine federasyonu destekleyen açıklamalar yaptığını ve bu konuda ayrıştıklarını söyledi.

Arıklı "DP'yi destekleriz"

"DP ile iç politikalarda birçok ayrılığımız var fakat milli davada; yani, Kıbrıs sorunu konusunda fikirlerimiz bire bir örtüşüyor" dedi ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Serdar Denktaş'ın ikinci tura kalması halinde Serdar Denktaş'ı destekleyebileceklerini söyledi. Tabii bir de detay paylaştı Erhan Başkan, "bakarsınız ikinci turda DP, YDP'yi destekler"...

Evet, dostlar durum böyle. Bakalım bu birleşme meselesi nereye varacak, nasıl şekillenecek. Bir zamanlar aynı parti çatısı altında çalışan iki dostu ayıran siyaset yeniden bir araya getirdi.

Adım gibi emin olduğum bir şey var ki; o da her iki parti de birbirinden kazık yememek için son derece dikkatli olacaklar.

Bir tarafta siyaseti çok iyi bilen son derece kurnaz Serdar Denktaş dururken diğer tarafta da Denktaş'ı çok iyi tanıyan ve neler yapabileceğini iyi bilen bir Erhan Arıklı.

Hayırlara vesile olsun.

*******************

Günün Sözü

Zekâ karımdır. Hayal gücü metresimdir. Hafıza uşağımdır.

Victor Hugo

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.