Sucuoğlu: "Ben İçişleri Bakanı değilim"

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

A- A A+

Sucuoğlu: “Ben İçişleri Bakanı değilim”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ile birlikte önceki gece Kıbrıs Genç TV’de oldukça güzel bir canlı yayın yaptık. Bakan Sucuoğlu’na bir saat yetmeyeceğini bildiğimden iki saatlik programın tamamını Faiz Bey’e ayırdım. Oldukça hareketli bir program oldu ve program süresince de izleyicilerden hayli fazla mesaj geldi. Bakan Sucuoğlu, Çalışma Bakanlığı’nın yetkileriyle İçişleri Bakanlığı’nın yetkilerinin sıkça karıştırıldığını söyledi ve önemli uyarılarda keza sitemlerde bulundu.

Bakan Sucuoğlu iş hayatı, işçi getirme ve kaçak durumuna düşme konularıyla ilgili olarak sıkça yaşanan yanlış anlamalardan yakındı ve çalışma bakanı olarak içişleri bakanının yetki alanlarına ne de sağlık bakanının yetki alanlarına giremeyeceğini söyledi.

Sucuoğlu: “Ben İçişleri Bakanı değilim”

Sucuoğlu: “Son zamanlarda İçişleri Bakanlığı’nın özellikle çıkardığı tüzükle ilgili bizim yetki alanlarımız vatandaş tarafından karıştırılıyor. Belli ki ortada bir akıl karışıklığı var bu nedenle programınızda buna açıklık getireyim. Bakanlık olarak iş hayatı ile ilgili şu konularla ilgileniyoruz ve yetkimiz karıştırılmamalı. Örneğin bir işveren yurt dışından işçi getirecek. Bunun şartlarının yerine getirilmesi, yurt dışından işçi getirilmesi, getirilen işçilerin kaçak durumuna düşmesi ya da kayıt dışına düşmesi; hep bunlar bizim bakanlığımızın yetkisinde ve bunlara biz bakıyoruz. Ancak bir kişi KKTC’ye turist olarak geliyorsa ve ülkeden vizesi bittiğinde ayrılmak yerine kalıp bir yerlerde kaçak bir şekilde çalışıyorsa ve yakalanıyorsa bu tamamen İçişleri Bakanlığı’nın yetki alanında çünkü muhaceret konusuna giriyor. Bizim yapabileceğimiz ya da iyileştirebileceğimiz bir konu yok. Devletin bu konuda kuralları belli. İnsanımız bunu sıkça karıştırıyor. Ben içişleri bakanı değilim çalışma bakanıyım, sanırım bu yayında bunu defalarca kez anlatmak zorunda kalacağım. Turist olarak ülkeye gelen ya da okumak için ülkeye gelen kişilerin seçenekleri bellidir. Çalışma bakanlığı olarak bizim bu alanlara müdahale etmemiz söz konusu bile değil. Örneğin bir işveren 10 tane çalışan getirdi ve bu yasalara tamamen uygun bir şekilde yapıldı, iş verenin o çalışanlara sağladığı kalma ortamının hijyenik olup olmadığını, sağlık koşullarının iyi olup olmadığıyla biz ilgilenmiyoruz. Bu tamamen Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde olan bir konu. Öte yandan yine aynı örnek üzerinden gidecek olursak; ülkeye çalıştırılmak için getirilen işçiler bir gecekonduda yatırılıyorsa nerede kaldıklarına da biz karışmıyoruz. Bu da bölgenin belediyesinin sorunu. Ben çalışma bakanıyım ve yetkilerimin dışında müdahalelerde bulunmam benden beklenmemeli” dedi.

Sigorta affını yapmamız gerekirdi

Bakan Sucuoğlu Sigortalar Affı’nın Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini, Ocak ayı içerisinde yürürlüğe gireceğini ve yürürlüğe girdiğinde sigortalı sayısının 122 bine çıkacağını vurguladı.  Sucuoğlu, kayıt dışılığa girenlerin, üçte ikisinin turist vizesi ile ülkeye girip, kaçak çalıştığına dikkat çekti ve “Üç ay içerisinde, kayıt dışılık oranını büyük oranda aşağıya indireceğiz” dedi. Sucuoğlu, “Tahmin ediyorum, 15 Ocak ya da Ocak ayının 28’i gibi. Sigorta affı ile birlikte sigortalı sayısı 122 bine çıkarılacak. Sosyal Sigortalar Dairesi’nde 35 emekli oldu, bir kişi bile istihdam edemedik” diye de sözlerine ekledi.

Sucuoğlu: “Genel sağlık sigortası bir devrim”

Genel Sağlık Sigortası ile ilgili aceleye gerek olmadığını söyleyenler olduğunu işaret eden Faiz Sucuoğlu, “Ne acelesi, 40 yıl oldu” dedi ve Türkiye ile konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.

“Hükümet devam ederse”

Otomasyon sistemi ile ilgili Türkiye’den ekip geldiğini, bir an evvel, sağlıkta ve sigortalarda otomasyon sisteminin kurulacağını vurgulayan Sucuoğlu, en büyük atılımın otomasyon olacağının altını çizdi. Genel Sağlık Sigortası konusunun hükümet devam ederse, 2 yıl içerisinde bitebileceğini söyleyen Faiz Sucuoğlu, “Bu iş bittiğinde, hastane ve doktor seçme hakkını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bu ülkede her şeye engel olanın statüko olduğunun altını çizen Sucuoğlu, “Yeni bir adım atmaya çalışıldığı takdirde, hemen çullanıyorlar” şeklinde konuştu.

“İşveren ile işçiyi buluşturacağız”

İŞBUL merkezini açacaklarını dile getiren Faiz Sucuoğu, “İşveren ile iş arayanı buluşturacağız. En büyük sıkıntı; işveren işçi arıyor, işçi de iş bulamıyor, bir onları buluşturacağız” dedi.

“UBP’nin adayı büyük ihtimalle Tatar”

Büyük ihtimalle UBP’nin Cumhurbaşkanı adayının Ersin Tatar olacağını savunan Faiz Sucuoğlu, “Parti Meclisi, bütçe görüşmelerinden sonra toplanacak ve karar verecek” diye konuştu.

“Zenginliğin bulunduğu noktada huzur olmaz”

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili de konuşan Sucuoğlu, şunları söyledi: “Burası şu anda Doğu Akdeniz’in en stratejik noktası. Güney Kıbrıs silahlanırken, biz oturup bekleyecek değiliz. Doğu Akdeniz’de ciddi gaz yatakları bulundu, zenginliğin bulunduğu noktada huzur olmaz. Bölge kaynıyor. Bir savaş olursa, güçlü ile güçsüz arasında olur”

“Seyrüsefer affını duymadım”

Bakan Sucuoğlu, izleyicilerden sıkça gelen Seyrüsefer affı olacak mı sorusuna karşılık ise “Ben ulaştırma bakanı değilim ama en azından şunu söyleyebilirim ki Bakanlar Kurulu’nda şu ana kadar böyle bir gündem olmadı” dedi.

****************

Günün Sözü

Asla aşk acısı çeken birine aşık olmayın. O kişi yaralıdır ve yara bandı olarak sizi kullanır.

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.