Taçoy'un gözü Maliye'de!

loading
30 Eylül, Çarşamba
£

9.95

9.08

$

7.76

A- A A+

Taçoy’un gözü Maliye’de!

Bu haftaki yazılarımı ağırlıklı olarak kabine içindeki revizyona ayıracağım; zira bu konuyla ilgili bu hafta bazı gelişmeler yaşanabilir. Bildiğim bazı şeyler var ama bunları şimdilik yazmayacağım, henüz bazı şeyler netleşmedi, netleşince bunları açık açık, isim isim kaleme alacağız. Ülkemizde Korona virüsüyle ilgili can sıkıcı süreç devam ediyor. Umarım başta sokağa çıkma yasağı olmak üzere, bu süreç sona erer ve artık ekonomik çarklar dönmeye başlar. Zira sokağa çıkma yasağının devam etmesi ve iş yerlerinin açılmaması halkımızı hem psikolojik yönden hem de ekonomik yönden son derece kötü etkiliyor.

Gelelim kabine değişikliğine. Ortada bazı isimler ve bazı bakanlıkların adı dönüyor.  Elbette ki bazı değişecek bakanlıkların ve yerine gelecek bazı isimlerin adı bende mevcut ama benim UBP içinde tek bir güvenilir kaynağım var ki Ondan bana yeşil ışık gelmedi sürece yazmayacağım.

Sağlık Bakanı Ali Pilli ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un görevden alınmalarının gündemde olduğunu geçtiğimiz hafta hem yazmış hem dile getirmiştim ancak buna ek olarak başka bakanlıklarda da revizyon gerçekleşebilir.

Başbakan Ersin Tatar’ın, Bakan Ali Pilli’yi çok sevdiğini ve Pilli’yi görevden alma noktasında ciddi tereddütleri olduğunu ifade etmem gerekir.

Ancak Bakan Taçoy için durumlar aynı değil.

TAÇOY’UN GÖZÜ MALİYE BAKANLIĞINDA

Daha önce de kaleme almıştım. Bakan Taçoy’un gözünün Ersin Tatar’ın koltuğunda olduğunu ve Başbakan Tatar’ın aleyhine sürekli lobi yaptığını bana birçok UBP’li kaç kez söylemiştir. Bunların içinde bakan da vekilde partililer de mevcut.

Başbakanın, Taçoy konusunda dikkatli olması hususunda da bazı yazılar kalem aldım daha önce, ilerleyen süreçte de sıkça bu konuları konuşacağız.

Kabine revizyonu gündeme düşünce, Ekonomi bakanı Hasan Taçoy’un yakın çevresine Maliye Bakanlığına gitmek istediğini yaymalarını söylediğini duydum. Ne kadar doğrudur bilemem bunu da Sn Taçoy’un kendisi cevaplayacak. UBP içindeki kaynaklarımdan bunu son günlerde sıkça duyuyorum. Ekonomi bakanlığında son derece başarısız bir profil izleyen Taçoy’un buna rağmen Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun koltuğuna gözü diktiğini ve bu göreve atanması için Başbakana baskı yapmaları için etkisi olduğu örgütlere baskı yaptığını duydum.

Bildiğiniz gibi önceleri de Taçoy’un, gittiği örgütlerde başbakanın bu görevi başarıyla yerine getiremediğini , bu nedenle cumhurbaşkanı yapıp kurtulunması gerektiğini söylediği dedikodularını duymuştuk.

Bir gazeteci olarak bana gelen duyumların ne kadar doğru olduğuna her zaman bakarım. Bu bilgiler bakan ve vekillerden sıkça gelmeye başlarsa o zaman işte altında bir şey ararım.

TAÇOY, EROĞLU'NA SADIK AMA UBP'YE DEĞİL

Taçoy hiç bu sözlerime alınmasın ama yakın siyasi süreçte Taçoy'un UBP'ye ihaneti affedilebilir gibi değil. Hatırlayın İrsen Küçük-Ahmet Kâşif kurultayını. Kurultayı İrsen Küçük kazandığında; Eroğlu'nun istediği aday kazanmadığı için UBP'ye çok sağlam bir operasyon düzenlenmiş ve UBP tek başına iktidarken hükümetten düşürülmüştü. Bu operasyonun içinde Hasan Taçoy da vardı. Sonrasında DP-UG kuruldu, UBP'yi hükümetten düşürüp DP'yi oldukça iyi bir vekil sayısına ulaştırmışlardı.

Taçoy, Demokrat Parti'de da Genel Sekreterlik görevinde bulunmuştu. Sonrasında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevine getirilmişti Serdar Denktaş tarafından.

Bakanlık görevinden alınınca da DP'den istifa etmişti.

Sonrasında da UBP'ye operasyon düzenleyenler aynı operasyonu DP'ye yapmış ve Taçoy ile birlikte gidenler UBP'ye geri getirilmişti.

Kimse kusura bakmasın ama bu yaşananlar UBP siyasi tarihi açısından ciddi bir ihanetti. Şimdi UBP'ye bu ihaneti yapan başta Derviş Eroğlu olmak üzere Sn Taçoy, Eroğlu'nun tam desteğini alarak Maliye Bakanı hatta Genel Başkan  olmak istiyor.

Bu yapının tekrardan UBP'ye hakim olması ve parti yönetimini yavaş yavaş ele geçirme eylemleri politika adına son derece hazin bir durumdur.

Hiçbir UBP’linin buna izin vermemesi lazım.

***************

Günün Sözü

"Bir gün bir yerde tekrar karşılaşırsak eğer, benimle yeniden tanış."

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.