UBP MYK ne konuştu?

Yayın Tarihi: 18/06/20 07:00
okuma süresi: 9 dak.
A- A A+

Öyle tahmin ediyorum ki Başbakan Ersin Tatar kabinesini değişecek. Gelen tüm haberler verilen tüm sinyaller ve kendisinin yaptığı açıklamalar bu yönde. Konuşulanlar ve ortaya konulan iddialar hep bu yönde. Fakat farklı iddialar var. Bunları biraz konuşalım. Hani yazının başında belirteyim; benim pek inanmadığım bir iddia daha var ki kabineyi hiç değişmeyeceği de söyleniyor.

Bildiğiniz gibi Halkın Partisi kanadı, Turizm Bakanı Ünal Üstel’in görevden alınmasını istiyor alınmaması halinde Başbakanı Hükümeti bozmakla tehdit ediyor. Başbakan da hiçbir şekilde bu hükümeti bozmak istemiyor.

Hatırlayacağınız üzere birkaç ay önce yine hükümetin değişmesi gündeme gelmiş ancak Başbakan şu sıralar hükümetin değişmesinin doğru olmayacağını ortaya koymuştu.

Şimdi gelelim konuşulanlara. Sırayla gidelim her zaman olduğu gibi.

UBP MYK NE KONUŞTU?

Bildiğiniz gibi dün UBP MYK’sı toplantı. Toplantıda sadece üç üye hiddetli bir şekilde Üstel’in görevden alınmasını istedi. Diğer üyeler ise ağırlıklı olarak gerekli soruşturma yapılsın, bu soruşturma sonrasında bir karar verilsin ve eğer Üstel görevden alınacaksa HP kanadından da bir bakan görevden alınsın.

UBP kanadı halen Özersay’a son derece öfke duyuyor. Gerekçeleri malum. Hüseyin Özgürgün ile Aytaç Çaluda meselesi. Her iki vekil de HP’nin isteği doğrultusunda dokunulmazlıkları kaldırılmış ve mahkemeye sevk edilmişti.

MYK üyeleri bu durumu Başbakana hatırlatarak bunlara Ünal Üstel’in de aynı mantıkla eklenmesine karşı çıkıyorlar ve Başbakana “sen de onlardan bir bakan alınsın” şartı koy deniliyor.

Başbakan bu şartı koyar mı ya da koyabilir mi bilemiyorum. Yine Kudret Hoca’nın bir bakanın görevden alınması işine gelir mi orasını da bilemem; işine gelir diyenler de yok değil. Çünkü HP içerisinde de çekişmeler var.

Hatta bana birkaç ay önce bir Sivil Örgüt başkanı, kendisine bir milletvekilinin HP’deki bir bakanın görevden alınacağını ve kendisinin bakan olacağını söylediğini ifade etmiş ancak ben de kendisine adı geçen bakanın görevden alınmasının pek mümkün olmadığını söylemiştim.

O sivil toplum örgütü başkanı da bana “bu vekil kendinden çok emin konuşuyor” demişti.

Eğer bu durum gerçekleşirse bu yaşadıklarımızın bir operasyon olduğuna gerçekten inanacağım.

Eğer Üstel görevden alınırsa bazı konuları da kaleme alacağım zira bana anlatılan ama emin olamadığım konular vardı.

SENARYO 1 ÜÇ BAKAN DEĞİŞECEK

UBP içindeki güvenilir bir kaynağım bana şu an görevli üç bakanın görevden alınarak yerlerine üç yeni bakanın getirileceğini söyledi ve isimleri de verdi. Ancak ben bu isimleri henüz yazmayı uygun bulmuyorum; bunun nedeni de Başbakan.

Başbakan bazen bazı konularda bir şeyler söyler ama bu o söylediklerini yapacak anlamına gelmez. Bugüne kadar da öyle oldu.

Yalnız görevden alınacak üç bakan son derece güçlü bakanlar; yerlerine gelecek isimler de güçlü isimler. Ancak görevden alınacak üç bakan da güçlü olduğu için Tatar’ın hem Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hem de gelecek yıl yapılacak UBP Genel Kurulunu kaybetmesinde önemli rol oynayacaklarına eminim ve halen kendi kendime soruyorum, başbakan böylesine önemli üç ismi görevden alır mı?

Olur da alırsa gerçekten bu işin bir operasyon olduğunu anlayacağız.

SENARYO 2... SADECE ÜSTEL

Öte yandan parti içinden gelen bazı bilgilere göre Başbakanın sadece Ünal Üstel’i görevden alacağı ve yerine bir vekilin getirileceği yönünde. Gerçi böyle de olduğunda Başbakan , Özgürgün ve Çaluda da olduğu gibi yine HP’nin isteğini yerine getirmiş olacak ve hem UBP’nin prestijini kurtarayım derken zora sokacak, hem Üstel’i parti içinde kahraman yapacak, belki de güçlü bir rakip yaratacak kendine ortada hiçbir şey yokken aynı zamanda ve en önemlisi ortağının istediği vekille ilgili işlem yapan Genel Başkan olarak tarihe geçmiş olacak. Böyle bir genel başkanın herhangi bir seçim ya da kurultay kazanabileceğine ne kadar ihtimal verirsiniz bilemem.

Unutmadan bir şey daha söyleyim, bu kadar yaşın sahibiyim; Dünyaca ünlü bir Turizm yatırımcısını KKTC gibi tanınmamış ekonomik zorluk çeken bir ülkeye davet eden bir Turizm Bakanını görevden alan herhalde ilk Başbakan olacak Ersin bey.

SENARYO 3…KABİNE DEĞİŞİMİ OLMAYACAK

Bir başka bilgi ise Başbakanın herhangi bir kabine değişimi yapmayacağı yönünde ki ben buna pek ihtimal vermiyorum. Gerçi bazı çevrelere Üstel’i görevden almayacağını bazı çevrelere de görevden alacağını söylüyor ama ben dediğim gibi son derece düşük ihtimal görüyorum. Tabii Üstel güçlü bir vekil, Başbakan bu yakın dostuna her ne kadar da şu sıralar kırılmış olsa dahi görevden alması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, nisap sorunu olduğunda ya da Kurultay da nasıl gel beni destekle diyebilecek?

İşte tüm bunlar tatsız konular ama Başbakanı bekleyen sıkıntılar aynı zamanda.

BENCE BEŞ BAKAN GÖREVDEN ALINMALI

Evet, bir yorum daha yapalım. Bence yaşanan bu özel jet kriziyle ilgili beş bakan görevden alınmalı. Çünkü dostlarım beş bakan çok suçlu. Ünal Bey büyük bir yatırımcıyı KKTC’ye davet ettiği ama onlara mihmandarlık yapmadığı ve kapılarında beklemediği için, Tolga bey Dünyaca ünlü bir yatırımcının uçağına Ercan’a iniş izni verdiği için, Olgun bey Gümrük memurlarını görevlendirmeyip varma ki bu uçaktan 20 milyon para ve beş kasa külçe altın getirip getirmediklerini kontrol etmedikleri için, Ayşegül hanım muhaceret işlerini sıkı tutmadığı ve polisi yeteri kadar kontrol etmediği için, Ali bey de bu yatırımcıların kaldıkları karantina otelinden yan otele yürüyüp geçip geçmediklerine bakmadıkları ve otel içinde bir odadan diğer odaya geçip geçmediğini kontrol etmediği için. Zira bu yatırımcılar hafta sonu kendilerini bir otele kapatmak ve asla odalarından çıkmamak için durup dururken KKTC’yi seçtiler. Yani insanın milyar dolarları olunca ne tuhaf istekleri oluyor değil mi ?

Anlıyor musunuz? Birileri neyle neyi satın almaya çalışıyor…

********************

GÜNÜN SÖZÜ

Param olsa hevesim olmuyor, hevesim olsa param.

Attila İlhan

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları