Akıncı istifa eder mi?

Yayın Tarihi: 29/06/20 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında yaşanan gerginliği tasvip etmediğimi ifade etmek isterim. Bu konuya bugün girecek değilim ancak şunu söylemekte fayda görüyorum; sosyal medyada herhangi bir siyasi lehine yapılan propagandalar ya da saldırılar genellikle bir avuç insanı geçmez ve günün sonunda tek taraflı olarak savunulan kişiye zarar verir. Hatta belden aşağı hakaretler yağdırıp da savundukları siyasi kişiye genellikle oy dahi vermez bu tür kişiler. Bu nedenle Sn Talat bu tür saldırıları kafasına takmasın, Cumhurbaşkanı Akıncı da sempatizanlarını biraz dizginlesin.

Günün sonunda ağır kaçan taraf her zaman sahibine zarar verir.

Bu konuyu böyle kısa geçelim ve gelelim asıl konuya. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Akıncı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erken yapılması ile ilgili bir takım uyarılarda bulundu. Seçimlerin ağustos ayında yapılmasını istedi ve bir takım gerekçeler sıraladı. Akıncı’nın sıraladığı gerekçelere baktığınızda özellikle Korona konusunda son derece doğru söylemlerde bulundu.

Akıncı’nın gerçekten maksadı olası bir Korona salgını yaşanması halinde bu seçimlerin yapılamayacağı yönünde bir kaygı ise elbette ki doğru söylüyor ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir an önce yapılmalı.

HÜKÜMETİ ZAYIF KISMAK

Diğer yandan bilindiği gibi hem Başbakan Ersin Tatar hem de Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday. Gelin görün ki yaşanan son kabine değişimi ile ilgili UBP kanadı hayli karışık ve Başbakan Tatar için bu hiç de kolay bir seçim olmayacak. Bazı çevreler Tatar’ın parti içi yaşadığı sorunlardan dolayı şu sıralar zayıf düştüğünü ve bu nedenle Cumhurbaşkanı Akıncı’nın seçimlerin bir tür baskın seçim mantığıyla bir an önce yapılmasını ve seçimi kolaylıkla kazanmayı murat ettiğini söylüyor.

Kulağa mantıklı geliyor mu peki? Elbette ki mantıklı geliyor. Olur da seçimler bir buçuk ay içerisinde gerçekleşirse Akıncı’nın bu seçimleri kazanma şansı hayli yüksek olacaktır.

Akıncı’nın seçim gerekçeleriyle ilgili ortaya koyduğu gerekçeler de mantıklı siyasi kulislerde konuşulan bu dedikodular da mantıklı.

EKİM UZLAŞISI VAR!

Hâlbuki diğer yandan Hükümet ile Cumhurbaşkanı arasında bir seçim tarihi uzlaşısı var. Yani Ekim 2020. Cumhurbaşkanı da bunu kabul etmiş durumda. Bu nedenle Hükümet ortakların da cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanabilmek için haliyle bir süreye ihtiyaç duyuyorlar.

Keza bu durum Ana Muhalefet Partisi Başkanı Tufan Erhürman içinde geçerli. Bir kere şunu net olarak bilmelisiniz; bu seçim Akıncı’nın lehine ancak çantada keklik değil. Akıncı’nın ikinci tura kiminle kalacağı çok ama çok önemli.

İkinci tura kalacak isimlere bağlı olarak Akıncı’nın seçimleri kaybetme olasılığı da var. Çünkü halk yeni dönemde daha genç ve tecrübeli bir isme oy verme yönüne gidebilir. Tufan Hoca ile Kudret Hocayı yabana atmayın derim.

AKINCI İSTİFA ETMELİ

Geriye bir seçenek kalıyor o da Cumhurbaşkanı Akıncı’nın istifa etmesi. Aksi takdirde bu süreç başlamayacaktır. Olur da Akıncı istifa ederse yerine 45 günlüğüne Meclis Başkanı vekalet edecek ve Anayasa’ya göre 45 gün sonra seçimler yapılacak. Takdir edersiniz ki Anayasa her şeyin üstünde.

Yani sözün kısası aslında ipler bu bağlamda Akıncı’nın elinde. Ya istifa edip bu süreci başlatacak ve seçimler istediği ve planladığı gibi Ağustos ayında yapılacak ya da istifa etmeyip beyanat vermeye devam edecek ama seçimler Ekim ayında yapılacak.

Hem karnım tok hem ekmek bütün olmuyor ne yazık ki.

Açıkçası Sn Cumhurbaşkanının neyi beklediğini de anlamış değilim, bundan ala fırsat mı olur kazanmak için?

Tabii unutmamamız gereken bir durum daha var, seçmen beklenildiği gibi hareket etmeyip ağırlıklı adayına sahip çıkabilir.

Seçim süresinin kısalması Akıncı’nın lehine olabileceği gibi uzaması da yıpranmasına neden olacaktır.

****************

Günün Sözü

3 büyük tehlike: Akıllı insanların duygusuz oluşu, duygulu insanların etkisiz oluşu ve etkili insanların akılsız oluşu.

Konfüçyus

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları