Kaç pozitif çocuk var?

loading
27 Ekim, Salı
£

10.67

9.66

$

8.17

A- A A+

Kaç pozitif çocuk var?

Pandemi otellerindeki karmaşa devam ede dursun şimdi de karşımıza başka bir problem çıktı. Bildiğiniz gibi yurt dışından ülkemize gelenlere yedi gün bir otelde karantina zorunluluğu getirildi. Son derece de doğru yapıldı. Ancak söz konusu karantina otellerine gelen gerek vatandaş gerekse turistler otel ücretini ödeyeceklerini bilmelerine rağmen yedi günlük karantina süreleri dolmalarına karşın otelden paralarını ödemeyerek  “devlet ödesin” sözleriyle ayrılıyorlar.

Bu yazdığım daha geçtiğimiz gün Girne’deki bir otelimizde yaşandı ve otel yönetimi mağdur edildi.  Şimdi ortada şöyle de bir sorun var. Yurt dışından gelenlerin ivedi olarak geldikleri gün seçilmiş bir karantina oteline yerleşmeleri  zaruri, otel yönetimi parayı peşin almak zorunda, bu parayı ödemem diyen olursa Hükümet nasıl bir tedbir alacak. Eğer girdikten sonra ödemesi yapılacak olursa işte böyle ödemeden ayrılanlar olacak.

Söz konusu karantina otellerinin pandemi otelinden bir farkı var; pozitif çıkan ya da pozitif çıkan vakayla temaslı olanların durumu farklı.

Hükümetin bu işe bir farkındalık getirmesi lazım, ortada ciddi bir karmaşa olduğu gibi pandemi otellerinde de kalınması halinde halen para ödeyip ödemeyeceğini bilmeyenler var ve bu kişilerin sayısı hayli fazla.

VATANDAŞ TELEFONLARA BAKMAYA KORKUYOR

Öte yandan söz konusu pandemi otellerinin yaşam koşulları gerekli konfor şartlarından uzak olduğu ve yetersiz sağlık çalışanı nedeniyle pandemi oteline yerleştirilen gerek pozitif gerekse temaslıların insanca muamele görmedikleri, susuz bırakıldıkları hatta çoğu zaman gerekli ilgiyi de görmedikleri artık sıkça yapılan sosyal paylaşımlardan biliniyor.

Geçtiğimiz gün Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Serdar Denktaş’ında ifade ettiği gibi insanlar Korona hastalığına yakalanmaktan değil Pandemi Oteline gitmekten korkuyor. Durum aynen Serdar beyin ifade ettiği gibidir.

Yurttaşlar birçok kişiden öğrendiğime göre tanımadıkları telefonlara kesinlikle bakmıyorlar. Bakmıyorlar çünkü eğer temaslıysalar gidecekleri ortamın son derece kötü olduğunu ve iyileşmek yerine psikolojik travma yaşayacaklarını biliyorlar.

Her gün yazıyorum; Sağlık Bakanlığı hastalara ve temaslılara iyileşmeleri için gerekli konforu sağlaması lazım. Eğer bunu yapamıyorsa evde karantinaya girilmesinin koşullarını yaratması lazım.

ÇOCUKLAR POZİTİF Mİ?

Bildiğiniz gibi Çatalköy İlkokulunda dün iki çocuğumuzun pozitif olduğu haberi duyuldu. Bu ne derece doğru bilmiyoruz. Konuyla ilgili  Çatalköy’de yapmış olduğum araştırmalarda çocukların pozitif olmadığını öğrendim. Hatta sendika bu açıklamayı yaptığında çocuklara henüz test yapılmamıştı denildi bana.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı bu konuyu açıklığa kavuşturmalı ve gerekli temas takibi yapılmalı.

Sağlık Bakanlığının eğer çocuklar pozitifse bunu açıklamaktan korkmaması lazım.

Unutmayın bu bir grip hastalığı verem ya da AİDS değil. Yani korona olmak utanılacak bir şey değil.

VAKALAR AZALACAK MI?

Öyle inanıyorum ki vaka sayılarının doğru açıklanması noktasında Sağlık Bakanlığı dürüst davranıyor. Sadece iddia edildiğine göre sayıları bölerek açıklıyorlarmış. Bu ne kadar doğrudur bilemem. Önceki gün 20, dün ise 14 vaka çıktı. Umarım bu sayı giderek düşer. Demek ki ya uçuşların bir süre başlamaması ya da uçuşlar başlasa bile karantina koşullarının sıkı sıkıya yerine getirilmesi lazım.

EVDE KARANTİNAYI ÖNEMSEYİN

Yine söylüyorum, Sağlık Bakanlığı yerli pozitif ve temaslıların evde karantinaya girmesinin koşullarını yaratırsa yurt dışından gelenler için tüm karantina otellerinde ciddi yer açılacaktır. Aynı zamanda zaten zorda olan vatandaşın cebinden 14 gün karantina oteli parası da çıkmayacaktır. Dahası Sağlık Bakanlığı hastaların konforunun sağlanmasında da sıkıntı yaşamayacağı gibi eleştirilerden kurtulacaktır.

Aynı zamanda kritik olmayan vakalar için hastanede de yığılma olmayacaktır. Bu nedenle Bakanlık  mutlaka evde karantinanın koşullarını yaratmalı. Dünya bunu nasıl yapıyorsa biz de öyle yapacağız.

Aksi takdirde insanlar yaşadığı semptomlar şiddetli değilse kesinlikle test yaptırmayacakları gibi hastaneye de başvurmayacaklardır.

Lütfen bunu önemseyin.

GÜNÜN SÖZÜ

Evlenme-boşanma işi sırf kadınların elinde olsaydı, bir tek nikah sağlam kalmazdı.

Dostoyevski

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.