Erbaş: “Bakan ya istifa edecek...”

Yayın Tarihi: 16/09/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Paşa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Erbaş ile dün sabah ki programımda oldukça keyifli bir sohbet yaptık. Vedat beyle ilk kez canlı yayın yaptım. Ülkemize ciddi yatırımları olan bir işadamı olarak ülkenin şu an içinde bulunduğu fotoğrafı net bir şekilde gördü ve yorumladı. En çarpıcı ortaya koyduğu görüş ise Hükümetin şu an uyguladığı Sağlık politikasında insan sağlığının değil seçimin ön planda olduğunu ifade etti.

Erbaş, Bakan Pilli içim “Ya erdem gösterecek istifa edecek ya da Başbakan kabinesinde gerekli revizyonu yapacak” dedi.

Erbaş, “Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkeyi yönetmeye çalışıyor fakat kendi başına kararlar üretiyor, diğer ülkelere bakmıyor; krizi yönetmeyi bilmiyor, bu yüzden istifa dilekçesini vermeli” dedi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye sert eleştirilerde bulunan Pasha Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erbaş, oy toplamak amacıyla bulaşın yaygın olduğu yerlerin kapatılmadığını ve o bölgelerden oy toplamak amacı güdüldüğünü vurguladı.

Hükümetin siyaset yapmayı bilmediğini ve halkın hükümete karşı güveninin bittiğine dikkat çeken Erbaş, “Bu şekilde siyaset yapmaya devam edeceklerse, siyaset sahnesinden çekilsinler” dedi.

Erbaş, “Lafla peynir gemisi yürümez” diyerek artık uygulamaya geçilmesinin önemine dikkat çekti. Yerel bulaşın artmasının sebeplerinden biri olarak karantina uygulamasının doğru uygulanmaması ve insanlara ev karantinası verilmesinden kaynaklandığını belirtti.

ERBAŞ:  “GECE KULÜPLERİNDE BULAŞ OLMUYORMUŞ”

"Oteller ve gazinoları kapattığınızda bulaş artmıyor mu? Gece kulüpleri neden açık?” diye soran Erbaş, gece kulüplerinden bulaşın daha hızlı yayılacağını vurguladı. Erbaş, eğer bir yerin kapanması gerekiyorsa her yerin kapanması gerektiğine dikkat çekerek, “Kapatıyorum olmaz, denetle. Denetleyemiyorsan da her yeri kapat” dedi.

“BAKANLAR KURULU 58 KERE TOPLANDI”

2020 yılında en çok Bakanlar Kurulu’nun toplandığı ülkenin Kuzey Kıbrıs olduğunu söyleyen Erbaş, “58 kere toplandılar, bir tane kararı doğru alamadılar” ifadelerini kullandı.

Erbaş, pandemi döneminde bütün sorumluluğu Maliye Bakanlığı’nın aldığına da değinerek Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinden kullanım sağlanmadığını belirtti.

“VERGİMİZİ ÖDEMEYE DEVAM ”

Vedat Erbaş, otellerin ve gazinoların kapalı kaldığı süre boyunca vergilerini ödediğini ve yine vergi ödemesi yapılacağını aktararak, “Kazanmadığımız parayı nasıl ödeyeceğiz” dedi.

“EKONOMİ DARALIYOR... 20 BİN İŞSİZ KAPIDA”

Erbaş “Ekonomi ve Maliye bakanlarının da daralan yüzde 60’lık ekonominin nasıl ayağa kalkacağına dair bir planlarının olup olmadığı hususunda birer açıklama yapmalarını bekliyorum.

Yinelemek isterim ki, Covid19 bakanı, sadece covid19 ile ilgilenmesine rağmen yerel bulaşları engelleyememiştir. İngiltere’den gelen yurttaşlarımızı 1 Temmuz’dan beri otel karantinası yerine ev karantinasına göndermiş ve herhangi bir şekilde denetlememiştir. Güneye çalışmaya gidip gelen vatandaşlarımızı kaderlerine terk etmiş, bedava 7günde bir PCR testlerini yapmaya tenezzül bile etmemiştir.  Hükümetimiz, halkımızı kaderine terk etmiş, anlamsız ve zamansız kararlarla çaresizliğe sürüklemiştir. Yerel bulaş olmasından Covid19 bakanı sorumludur.  Bütün bu gelişmeler yaşanırken otel ve casino sektöründe olan 20000 çalışan ve ailesi tekrar işsiz, aşsız kalmıştır. Pandemi döneminde Avrupa’da en çok bakanlar kurulu toplantısı yapan Anavatan Türkiye’yi bile KKTC hükümetinin toplantıları sayı olarak geçmiş, 58 defa toplanmıştır. Ancak nicelik değil nitelik önemlidir” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

Kimse yıllarca yaşadığı için ihtiyarlamaz. İnsanlar ideallerine ihanet ettikleri zaman yaşlanırlar.

Albert Schweitzer

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları