İkinci tura kim kalacak?

loading
29 Ekim, Perşembe
£

10.79

9.74

$

8.30

A- A A+

İkinci tura kim kalacak?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için son üç güne girdik. Birinci turun sonuçlarına etki edecek pek çok şey yaşandı son bir haftada. Şaka bir yana UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın manevralarının ardından Hükümet bile düştü. Yaşananları bir gazeteci olarak tasvip etmem mümkün değil ve geçtiğimiz gün kaleme aldığım yazının arkasında duruyorum; Halkın Partisi hükümetten çekilme konusunda sonuna kadar haklıydı. Kendilerinin de ifadesiyle iyi bile dayandılar.

Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya halen istifasını sunmuş değil. Duyduğuma göre ikinci turun ardından bu istifayı sunacak. Ama son bir haftada yaşananlar  Maraş açılımı da buna dahil olmak üzere Ersin Tatar’a hayli oy kaybettirdi. En azından kamuoyuna yansıyan tepkiler bu şekilde.

Maraş konusunda Başbakanın tek taraflı hareket ederek ortağını ve Bakanlar Kurulunu ve en nihayetinde Meclisi bir yana itmesi Tatar’a ülke genelinde tepki oluşmasına neden oldu.

Türkiye Hükümeti açık ve net bir şekilde Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesini istediğini KKTC seçmenine gösterdi. Buna rağmen Tatar kaybederse sonuçları ne olur  bilemem diye yazacak değilim size, seçilen adayla Ankara Hükümeti çalışmaya devam edecek.

Daha önce de yazdım; belki Ankara’nın istediği aday seçilmezse daha sancılı bir dönem olacak ama her hâlükârda çalışmalar devam edecek.

Para gelirdi gelmezdi o ayrı konu. Eğer Türkiye istediği aday seçilmedi diye para desteğini KKTC halkına kesecekse ki zaman zaman bunun dedikodusu yapılıyor bu da Türkiye Devletinin ayıbı olarak bir kenara yazılır.

Dörtlü koalisyon döneminde maddi akış durmuştu ama o zaman Korona belası yoktu ve bir şekilde yerel gelirlerle bu iş karşılanıyordu. Bu saatten sonra ne olur bilemem. Onu da artık mevcut hükümette kim kalacaksa o düşünecek.

UBP OYLARI DAĞILACAK

UBP tabanından yüzde kaç diğer adaylara gider orasını bilemem ama bildiğim bir şey var ki Mustafa Akıncı, Tufan Erhürman, Kudret Özersay ve Serdar Denktaş’a bir oy kayması yaşanacak.

Kime ne kadar oy kayar bilemem ama hatırı sayılır bir oy Tatar’ın hanesinden eksilecek.

Genel Milletvekilliği seçimlerine bakarak UBPO’nin taban oyunu bulamazsınız çünkü bu ülke de yaklaşık yüzde 20-25 partisiz seçmen var. Zaten bu seçmen kitlesi genellikle seçimin kaderini belirliyor.

Biz bu yazımızda UBP’nin aldığı oy oranlarına bakacağız ki taban oyunu yaklaşık olarak bulalım.

2015 SEÇİMLERİ

UBP-DP destekli Derviş Eroğlu birinci turda yüzde 28,15 oy almıştı. İkinci turda ise yüzde 39,5.

https://tr.wikipedia.org/wiki/2005_Kuzey_K%C4%B1br%C4%B1s_T%C3%BCrk_Cumhuriyeti_genel_se%C3%A7imleri

2010 SEÇİMLERİ

UBP destekli Derviş Eroğlu yüzde 50,38 ile birinci turda seçimleri bitirmişti.

2005 SEÇİMLERİ

UBP destekli Derviş Eroğlu yüzde 22,73 oy almış, Mehmet Ali Talat Birinci turdan seçimleri bitirmişti.

2000 SEÇİMLERİ

UBP destekli Derviş Eroğlu yüzde 30,4 oy almış ancak ikinci tur olmamıştı. Eroğlu seçimlerden çekilmişti.

1995 SEÇİMLERİ

UBP destekli Derviş Eroğlu birinci turda yüzde 24,14, ikinci turda ise 37,52 oy almıştı.

Daha eski yıllarda UBP’nin adayı Rauf Denktaş olarak görülüyor...

Son beş seçimi baz alacak olursak UBP’nin seçimlerdeki taban oyu yüzde 30,8 olarak gözüküyor.

Ama altını çizmem gerekiyor ki Ersin Tatar, bir Derviş Eroğlu değil. Çok uzun yıllar başbakanlık yapmış güçlü bir siyasi aktörden bahsediyoruz burada. Ersin beyin henüz UBP Genel Başkanı olarak bir genel seçimi dahi yok.

UBP tabanından diğer adaylara gidecek oy oranı bu seçimin ikinci turunu belirleyecek.

Yani bir başka deyişle UBP tabanı ancak tüm gücü ve sadakati ile Ersin Tatar’ı desteklerse şayet Tatar’ın yüzde 28-31 bandında bir oy alabilir. Ancak eğer bu böyle olmaz ise ve bu tabandan yüzde 10 bir kayma olur Tatar ikinci tura kalamaz.

UBP adayı sen beş seçimde birinci turda seçim bitirmesinin haricinde aldığı en yüksek oy yüzde 30,4, aldığı en düşük oy ise yüzde 22,73.

Yine bunun dahi ortalamasını alacak olursak yüzde 26.55.

Gördüğünüz gibi seçim son derece kritik.

Seçimlerde bir hile hurda yaşanır mı bilemem ama bu yüzyılda bu teknoloji de o işler de kolay değil. Sandık görevlilerine çok iş düşüyor.

İkinci tura kim kalır sorusunun cevabı çok zor ama Tatar ile diğer dört adayın alacağı oylar arasında öyle çok da fark olacağını düşünmüyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

ŞiirIerin en hüzünlüsünü yazabilirim bu gece. Ben onu sevmiştim ve bazen o da beni sevmişti.

Pablo Neruda

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.