Şimdi seçim oluyor mu?

Yayın Tarihi: 14/01/21 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Başbakan Saner’in kimseye sormadan erken seçim açıklamasından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da ciddi anlamda rahatsız olduğu son birkaç gündür oldukça sık duyuyorum.

Sık dile getirilen bir başka konuda Başbakan Saner’in Haziran ayında yapılması planlanan UBP Kurultayı öncesi bu erken seçimi yapma isteği. Böylelikle olası bir erken seçime Başbakan olarak girmiş olacak ve yerini sağlamlaştırmış olacak.

Nisan ayında ya da en geç haziran ayında bir erken seçim olacak ama kurultay meselesinden ötürü Nisan ayında bir erken seçim olması yüksek ihtimal. Ya da Haziran ayına yakın bir ayda yapılıp seçim var denilip kurultay daha ileri bir tarihe ertelenecek.

Başbakan Ersan Saner’in meclis kürsüsünden Erken seçim çağrısı yapmasının etkileri sürüyor ama her ne dedense Başbakan şimdilik sinmiş görünüyor. Çünkü bu konuda hem partisinden hem muhalefet partilerinden hem de halktan ciddi tepkiler aldı. Her ne kadar tepki aldıysa da Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada sözünden dönmeyeceğini söyledi.

Şimdilik sessizlik var. Bu sessizlik bozulur mu bilemeyiz ama başbakan belki bilerek belki bilmeyerek başına iş açtı diyebiliriz. Haklı mıydı gösterdiği tepkide geçtiğimiz gün de yazdım, haklıydı hem de yüzde uüz haklıydı diyebiliriz. Ne vekiller üzerinde ne hükümet ortakları üzerinde etkisi olmayan bir Başbakan durumuna düştü.

Peki şimdi ne olacak; işte bu soru son derece önemli. Bu sorunun cevabını arayalım biraz.

ADAYLAR HAREKETLENDİ

Şunu net olarak söylemem gerekir ki Başbakanın bu çıkışının ardından erken seçimde aday olmayı düşünen adaylar hareketlendi; hatta dahası mevcut vekilleri dahi bir panik aldı diyebiliriz. Herkes bir daha seçilmenin ya da yeni seçilmenin derdine düşmeye başladı. En azından bu hareketliliği ben görebiliyorum.  Bu hareketlilik eğer Başbakandan kısa süre içerisinde erken seçim ertelemesi kararı gelmezse 15 gün içerisinde önü alınamayacak bir fırtınaya dönüşecek, buna emin olabilirsiniz. Özellikle UBP tabanı şu an erken seçim sancısına bürünmüş durumda.

Demem o ki eğer Başbakan erken seçim ertelemesi açıklaması yapmazsa bir süre sonra istese de bu erken seçimi  gerçekleştirmek zorunda kalacak.

AÇIKLAMALAR YUMUŞAYACAK MI?

Bazı çevrelerden gelen bilgiler var. Ne kadar doğrudur bilemem ama başbakan Saner’in erken seçim açıklamasının ardından hafta sonuna ya da hafta başında erken seçimden vazgeçeceği yönünde ve yumuşayacağı yönünde duyumlar alıyorum. Bu olur mu bilemem. Erken seçim taraftarı değilim ama Başbakan erken seçim açıklaması yaparak kendini ciddi anlamda zora soktu ve eğer bir erken seçime gitmezse ne itibarı kalacak ne otoritesi. Bu da işin gerçek tarafı.

SEÇİM OLACAK MI?

İnanın bu sorunun cevabını şimdilik ben de bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki bu erken seçim artık olmak zorunda. Çünkü Başbakan kürsüye çıkıp da “böyle gitmez erken seçim kararı alabilirim” demedi; bunun yerine daha sert ve net konuştu “UBP’nin kararı bu yöndedir gerekli işlemler başlasın erken seçime gidiyorum” dedi.

İşte bu nedenle Başbakan bu sözünden nasıl dönecek. Olur da dönerse gücü zayıflayacağı gibi hem Başbakanlıktan hem de Genel Başkanlıktan istifa etmek zorunda kalacaktır. Çünkü ok yaydan çıkmıştır. Bir iddia da Başbakanın bunu bilerek ve isteyerek yaptığı yönünde.

CUMHURBAŞKANI TATAR RAHATSIZ

Başbakan Saner’in kimseye sormadan erken seçim açıklamasından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da ciddi anlamda rahatsız olduğu son birkaç gündür oldukça sık duyuyorum. Bu açıklamanın zamansız ve düşünmeden yapıldığı düşüncesi hakim.

KURULTAY ÖNCESİ SEÇİM

Sık dile getirilen bir başka konuda Başbakan Saner’in Haziran ayında yapılması planlanan UBP Kurultayı öncesi bu erken seçimi yapma isteği. Böylelikle olası bir erken seçime Başbakan olarak girmiş olacak ve yerini sağlamlaştırmış olacak. Haziran ayındaki kurultayda Başbakan Saner aday aynı zamanda hem Taçoy hem de Sucuoğlu da aday. Bu rakiplerin karşısında Başbakanın ne kadar şansı olur o da ayrı bir konu. Anlayacağınız işler sıkıntılı.

Tabii kurultay öncesi bir erken seçimin artıları olabileceği gibi eksileri de bulunuyor. En nihayetinde 2021 yılı içerisinde bir erken seçim olacak ama bu Ekim 2021 olarak görülüyordu. Ancak bu seçime kim UBP Genel Başkanı olarak girecek meselesi de var.

Bu nedenle muhtemelen Nisan ayında ya da en geç haziran ayında bir erken seçim olacak ama kurultay meselesinden ötürü Nisan ayında bir erken seçim olması yüksek ihtimal. Ya da Haziran ayına yakın bir ayda yapılıp seçim var denilip kurultay daha ileri bir tarihe ertelenecek.

Hayırlısı diyelim...

Günün Sözü

Hiç kimse izlemiyormuş gibi dans et, hiç incinmemiş gibi sev, hiç kimse dinlemiyormuş gibi şarkı şöyle, dünya cennetmiş gibi yaşa.

Mark Twain

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları