Protokol sonrası “kabine değişimi?”

Yayın Tarihi: 03/03/21 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Başbakan Ersan Saner, Mali Protokolü imzalamak için Ankara’ya gitti ve protokol bugün imzalanacak. Hem hükümetin hem de UBP’nin akıbeti ile ilgili genel bir değerlendirme yapalım. Son durum nedir ve yakın gelecekte ne gibi gelişmeler olacak bunları bir değerlendirelim. Açıkçası Kıbrıs konusu ile ilgili iki yazı daha kaleme almak istiyorum ancak bugüne uygun bir mali protokol yazısı kaleme almak şart.

Öyle anlıyoruz ki 2021 yılı Ekim ayına kadar oldukça hareketli geçecek. Ekim ayına kadar diyorum çünkü Ekim ayında da UBP’nin kurultayı var.

Oldukça sancılı geçecek altı var önümüzde.

ANKARA, SANER’İ DESTEKLİYOR

Öncelikle şunun altını çizelim; Ankara Hükümeti Başbakan Ersan Saner’e ciddi bir destek veriyor. Hükümet her ne kadar parasız bir hükümet olsa dahi her ne kadar ay sonu maaş ödemekte zorlansa dahi bir şekilde para bulunuyor ve maaşlar ödeniyor. Bildiğiniz gibi maaş ödemek hükümetin en önemli başarısı ve geldiğimiz noktada daha başka önemli bir başarı yok. adeta sadece memur ve emekli maaşların ödenip ödenmeyeceğine kilitlendik. Unutmadan bir de aşı var. Onlarda zaten peyder pey geliyor gelecek.

Tekrar edecek olursak evet Ankara, Saner’i gerçekten destekliyor ancak bu destek kurultayda Saner’in yeniden seçilmesine yeteri kadar yardımcı olabilecek mi?

Asıl soru bu.

Açıkçası ben bunu çok ama çok zor görüyorum.

Ersan bey çok değerli bir insan ancak UBP içinde yaşanan kurultay krizinden dolayı ansızdan başbakan olması halen UBP tabanında kabul görmedi.

HÜKÜMET KRİZİ

Aslında bu yazının tüm ara başlıkları tek başına bir yazı konusudur ama şimdilik kısa kısa gidelim. Sıraya koyup her birini ayrı ayrı yazacağım. Nisan ayında YDP’nin hem kurultayı hem de önemli bir krizi var. Olur da Erhan Arıklı bu kurultayı kaybederse Hükümetin bozulma ihtimali bulunuyor. Hükümetin bozulma ihtimalinin yanında YDP’nin bölünme ihtimali olduğundan da söz ediliyor ki bu kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle her ne kadar Ankara Hükümeti en erken Eylül ayında bir erken seçim istiyor olsa da çok daha erken bir seçim gündeme gelebilir.  Buna hazırlıklı olun. Bu hükümetin 2022’ye kadar gitmesi neredeyse imkansız görünüyor.

KURULTAY KRİZİ

Gelelim UBP kurultayına. Öyle görülüyor ki kurultay Ekim ayında olacak. Bildiğiniz gibi Faiz Sucuoğlu benim programım da dahil olmak üzere her ne olursa olsun aday olacağını defalarca kez açıkladı. Şimdilik konuşulan hiçbir şekilde Faiz beyin aday olamayacağı yönünde. İddia edilen Ankara Hükümeti faiz beyi istemiyor.

Buraya kadar her şey güzel ancak ama bu kurultay olursa büyük ihtimal Faiz bey bu kurultayı kazanacaktır. Tabii bu seçimdir bilemeyiz ne olur ne biter. İşte bu nedenle Faiz beyin aday olmaması ya da kurultayın yapılmaması söylemleri çok sık kullanılıyor. Ben bu konuyu geçtiğimiz hafta Faiz beye doğrudan sordum; “Ankara Sizi istemiyor mu gerçekten” diye. Kendisi de bana “bunu uyduruyorlar böyle bir şey yok” diye yanıtladı.

PROTOKOL SONRASI KABİNE DEĞİŞİMİ DİYORLAR

Bir başka mesele de yakın zamanda bir başka kabine değişiminin daha olabilme ihtimali. Bazı bakanların ismi zikrediliyor. Herkes kimin zikredildiğini biliyor ancak şimdilik isim yazmayalım. İddia edilen o ki protokol sonrası tekrardan bir kabine değişiminin yaşanabileceği yönünde.

Öyle anlıyoruz ki Kabine, kurultaya yönelik olarak dizayn ediliyor. En azından dışarıdan bakıldığında görülen durum böyle. Ama bu değişimin başka sancıları olacaktır.

Birileri Hükümeti, kabineyi dizayn edebilir ama UBP’yi dizayn etmek neredeyse imkansızdır. Tarih tekerrürden ibarettir ve Allah’ın bildiğini kuldan saklamaya lüzum yoktur. Geçmişte olduğu gibi yine ters tepecek.

Çok dikkat edilmesi gerekiyor. Henüz size kabine değişecek diyemiyorum. Bilirsiniz ben kabine değişecek dedim mi değişir. Biraz daha bekleyip görmek lazım. Gerçi kabine değişimi ertendi diye de duydum ama tahminim o ki bu kabine tekrardan değişecek. İddialar güçlü.

Sonuç olarak önümüzdeki süreç çok şeye gebe. Mümkün mertebe bu konuları tek tek işleyeceğiz..

GÜNÜN SÖZÜ

Gülümsemek ve sessiz kalmak iki güçlü silahtır. Gülümsemek birçok sorunu çözer; sessiz kalmak ise birçok sorundan kurtarır.

Paulo Coelho

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Gökhan ALTINER yazıları